Truppen till Finnkampen

SPORTBLADET

Förbundskapten Stefan Olsson tog på måndagen ut den svenska friidrottstruppen till Finnkampen i Helsingfors i helgen.

"Jag tycker SM gav en hel del positiva besked och på damsidan går vi för tionde raka segern även om vi vet att vi måste vara på tårna hela tiden. För herrarna är utgångsläget ungefär som i fjol med ett statistiskt underläge men vi kommer göra allt för att vända det", säger Olsson i ett pressmeddelande.

Truppen i sin helhet:

Män:

100 m: Tom Kling-Baptiste, Huddinge, Stefan Tärnhuvud, Sundsvall, Oskar Åberg, Solna.

200 m: Johan Wissman, Helsingborg, Nil de Oliveira, Tureberg, Alexander Nordkvist, Huddinge.

400 m: Johan Wissman, Nil de Oliveira, Fredrik Johansson, Göta.

800 m: Joni Jaako, Tjalve, Robin Rohlén, IFK Umeå, Karim Mohammadi, Spårvägen.

1 500 m: Rizak Dirshe, Malmö, Johan Walldén, Gefle, Jonas Leandersson, Malmö.

5 000 m: Mustafa Mohamed, Hälle, Johan Wallerstein, IFK Lund, Oskar Käck, Hälle.

10 000 m: Mats Granström, Spårvägen, Oskar Käck.

3 000 m hinder: Mustafa Mohamed, Per Jacobsen, Göta, Daniel Lundgren, Tureberg.

110 m häck: Philip Nossmy, Malmö, Robert Kronberg, Kville, Rafael Askros, Falu.

400 m: Thomas Nikitin, Spårvägen, Niklas Larsson, Hässelby, Marcus Nilsson Högby.

Höjd: Erik Sundlöf, Glanshammar, Emil Svensson, Växjö, Mehdi Alkhatib, Hellas.

Stav: Oscar Janson, Ullevi, Gustaf Hultgren, Örgryte, Erik Thorstensson, Spårvägen.

Längd: Michel Tornéus, Tumba, Andreas Otterling, KFUM Örebro, Robert Bagge, Mölndal.

Tresteg: Andreas Otterling, Mathias Ström, Örgryte, Daniel Lennartsson, Örgryte.

Kula: Niklas Arrhenius, Spårvägen, Mats Olsson, Hässelby, Jimmy Nordin, Gefle.

Diskus: Niklas Arrhenius, Robert Melin, Bottnaryd, Ulf Ankarling, Göta.

Slägga: Mattias Jons, Hässelby, Markus Johansson, Säffle, Stefan Kvist, Alvesta.

Spjut: Daniel Ragnvaldsson, IFK Umeå, Kim Amb, Bålsta, Olof Hansson KA 2.

4x100 m: Tom Kling-Baptiste, Huddinge, Alexander Nordkvist, Huddinge, Oskar Åberg, Solna, Nil de Oliveira, Tureberg.

4x400 m: Nil de Oliveira, Tureberg, Fredrik Johansson, Göta, Niklas Larsson, Hässelby, Thomas Nikitin, Spårvägen.

Damer:

100 m: Lena Berntsson, Ullevi, Emma Rienas, Göta, Carolina Klüft, IFK Växjö.

200 m: Elin Backman, Helsingborg, Moa Hjelmer, Spårvägen, Helene Bourdin, Täby.

400 m: Helene Bourdin, Täby, Rebecca Högberg, Hammarby, Josefin Magnusson, Malmö.

800 m: Charlotte Schönbeck, Lidingö, Viktoria Tegenfeldt, Umeå, Elin Moraiti, Falu IK.

1 500 m: Charlotte Schönbeck, Viktoria Tegenfeldt, Charlotta Fougberg, Ullevi.

5 000 m: Malin Liljestedt, Spårvägen, Susanne Grimfors, Studenterna, Anna von Schenck, Hässelby.

10 000 m: Isabellah Andersson, Hässelby, Anna von Schenck, Susanne Grimfors.

3 000 m hinder: Lena Örn, Spårvägen, Charlotta Fougberg, Ullevi, Madeleine Larsson, Hässelby.

100 m häck: Elin Westerlund, KA 2, Emma Tuvesson, Helsingborg, Caroline Lundahl, KA 2.

400 m häck: Frida Persson, Hammarby, Ulrika Johansson, Växjö, Emilia Granqvist, Östersund.

Höjd: Ebba Jungmark, Mölndal, Anna Alexson, Spårvägen, Victoria Dronsfield, Göta.

Stav: Hanna-Mia Persson, Örgryte, Malin Dahlström, Ullevi, Michaela Meijer.

Längd: Carolina Klüft, Växjö, Jessica Samuelsson, Hässelby, Erica Jarder, Spårvägen.

Tresteg: Malin Marmbrandt, Västerås, Angelica Ström, Gefle, Kajsa Levin, Mölndal.

Kula: Helena Engman, Riviera, Catarina Andersson, Hässelby, Mikaela Johansson, Ärla.

Diskus: Anna Söderberg, Ullevi, Sofia Larsson, Göta, Jenny Johansson, Västerås.

Slägga: Cecilia Nilsson, Råby-Rekarne,Tracey Andersson, Trelleborg, Emma Johannesson, Ullevi.

Spjut: Annika Petersson, Gefle, Anna Wessman, Växjö, Marléne Lindström, Ununge.

4x100 m: Lena Berntsson, Ullevi, Emma Rienas, Göta, Carolina Klüft, Elin Backman, Helsingborg, Moa Hjelmer, Spårvägen.

4x400 m: Helene Bourdin,Täby, Rebecca Högberg, Hammarby, Josefin Magnusson, Malmö, Sandra Wagner KFUM Örebro.

Gång (Seperat landskamp)

Män 10 km: Andreas Gustafsson, Steget, Anatole Ibanez, Eskilstuna, Perseus Karlström, Eskilstuna.

Damer 5 km: Mari Olsson, Steget, Ellinor Hogrell Steget.

TT