– Ställningen stod inte där den skulle

Stavduellen mellan Angelica Bengtsson och Jelena Isinbajeva uteblev

SPORTBLADET

Angelica Bengtsson hoppades på 4,60.

Men DN-galan premiären tog slut redan efter tre rivningar på 4,51.

Därmed blev det aldrig någon duell mot Jelena Isinbayeva som inte gick in i tävlingen förrän på 4,64.

– Ställningen stod inte där den skulle, sa en besviken Bengtsson till SVT efter tävlingen.

Efter Angelica Bengtssons junior EM-guld och svenska rekord på 4,57 i Tallin förra veckan har stavtalangen varit det stora svenska affischnamnet inför DN-galan.

När Sportbladet pratade med henne inför tävlingarna så var målet och förhoppningen nytt svenskt rekord på över 4,60.

Men det blev en tuff tävling i vinden.

Redan på Bengtssons andra höjd för kvällen, 4,26, fick hon ta till alla tre försöken men det sista var högt över och hon tog sedan 4,41 direkt i först innan tävlingen tog slut på 4,51. 

– Jag är bra form och skulle ha velat hoppat högre i dag.

Därmed hann hon aldrig utmana Jelena Isinbayeva som inte gick in i tävlingen förrän på 4,64.

– Jag är glad att jag hoppade 4,76 i dag, det var svåra vindar där ute, sa Isinbayeva som tog hem tävlingen men missade en diamant då hon inte tog stadionrekordet.

FAKTA

Resultat, Diamond League

Herrar, 200 m

1) Usain Bolt, Jamaica, 20,03, 2) Marvin Anderson, do, 20,44, 3) Alonso Edward, Panama, 20,47, 4) Ainsley Waugh, Jamaica, 20,56, 5) Jaysuma Saidy Ndure, Norge, 20,67, 6) Richard Thompson, Trinidad och Tobago, 20,85, 7) Trell Kimmons, USA, 20,94, 8) Jeremy Dodson, do, 21,32.

400 m

1) Jermaine Gonzales, Jamaica, 44,69, 2) Lashawn Merritt, USA, 44,74, 3) Christopher Brown, Bahamas, 44,79, 4) Angelo Taylor, USA, 44,82, 5) Rondell Bartholomew, Grenada, 45,32, 6) Jonathan Borlée, Belgien, 45,45, 7) Renny Quow, Trinidad och Tobago, 45,99, 8) Johan Wissman, Sverige, 46,16.

B-final

1) Rabah Yousif, Sudan, 45,60, 2) Miles Smith, USA, 45,68, 3) Jamaal Torrance, do, 45,82, 4) Tabarie Henry, Jungfruöarna, 45,90, 5) Tristan Thomas, Australien, 46,64, 6) Axel Bergrahm, Sverige, 47,78, 7) Fredrik Johansson, do, 49,07.

1 500 m

1) Silas Kiplagat, Kenya, 3.33,94, 2) Asbel Kiprop, do, 3.34,42, 3) Nick Willis, Nya Zeeland, 3.34,49, 4) Daniel Kipchirchir Komen, Kenya, 3.34,51, 5) Collins Cheboi, do, 3.35,07, 6) Nixon Kiplimo Chepseba, do, 3.35,83, 7) Lopez Lomong, USA, 3.35,87, 8) Jeffrey Riseley, Australien, 3.36,16, 9) Deresse Mekonnen, Etiopien, 3.37,89, 10) Russell Brown, USA, 3.38,44, 11) Ryan Gregson, Australien, 3.39,08, 12) Leonel Manzano, USA, 3.40,02.

110 m häck

1) Jason Richardson, USA, 13,17, 2) David Oliver, do, 13,28, 3) Dwight Thomas, Jamaica, 13,40, 4) Aries Merritt, USA, 13,41, 5) Tyrone Akins, do, 13,61, 6) Omoghan Osaghae, do, 13,65, 7) Joel Brown, do, 13,71.

Heat 1

1) Richardson 13,20, 2) Merritt 13,26, 3) Osaghae 13,65, 4) Philip Nossmy, Sverige, 13,78, 5) Ryan Brathwaite, Barbados, 14,08.

3 000 m hinder

1) Paul Kipsiele Koech, Kenya, 8.05,92, 2) Benjamin Kiplagat, Uganda, 8.14,42, 3) Jonathan Muia Ndiku, Kenya, 8.17,77, 4) Hillary Kipsang Yego, do, 8.19,30, 5) Jairus Kipchoge, do, 8.19,41, 6) Elijah Chelimo, do, 8.24,98, 7) Richard Kipkemboi Mateelong, do, 8.30.46, 8) Abubaker Ali Kamal, Qatar, 8.38,36.

Längd

1) Mitchell Watt, Australien, 8,54, 2) Yahya Berrabah, Marocko, 8,40, 3) Irving Saladino, Panama, 8,19, 4) Robert Crowther, Australien, 8,12, 5) Ignisious Gaisah, Ghana, 7,99, 6) Will Claye, USA, 7,98, 7) Morten Jensen, Danmark, 7,98, 8) Tyrone Smith, Bermuda, 7,92, 9) Andreas Otterling, Sverige, 7,62.

Höjd

1) Ivan Uchov, Ryssland, 2,34, 2) Jesse Williams, USA, 2,32, 3) Moataz Essa Barsham Ahmed, Qatar och Andrej Silnov, Ryssland, båda 2,30, 5) Aleksandr Sjustov, do, 2,30, 6) Jaroslav Baba, Tjeckien, 2,27, 7) Aleksej Dmitrik, Ryssland, 2,22, 8) Kyriakos Ioannou, Cypern och Raul Spank, Tyskland, båda 2,22, 10) Donald Thomas, Bahamas, 2,22, 11) Sergej Mudrov, Ryssland, 2,15.

Kula

1) Christian Cantwell, USA, 21,70, 2) Tomasz Majewski, Polen, 21,60, 3) Dylan Armstrong, Kanada, 21,00, 4) Reese Hoffa, USA, 20,91, 5) David Storl, Tyskland, 20,42, 6) Daniel Taylor, USA, 20,20, 7) Russ Winger, do, 20,14, 8) Niklas Arrhenius, Sverige, 18,87, 9) Kim Juhl Christensen, Danmark, 18,65.

Diskus

1) Virgilijus Alekna, Litauen, 65,05, 2) Piotr Malachowski, Polen, 64,96, 3) Yennifer Frank Casanas, Spanien, 63,42, 4) Erik Cadée, Holland, 63,21, 5) Gerd Kanter, Estland, 62,98, 6) Märt Israel, do, 62,11, 7) Ben Harradine, Australien, 61,99, 8) Martin Wierig, Tyskland, 61,92, 9) Russ Winger, USA, 60,30, 10) Axel Härstedt, Sverige, 58,94, 11) Arrhenius 55,61.

Spjut

1) Andreas Thorkildsen, Norge, 88,43, 2) Matthias de Zordo, Tyskland, 84,37, 3) Stuart Farquhar, Nya Zeeland, 84,21, 4) Vitezslav Vesely, Tjeckien, 83,44, 5) Sergej Makarov, Ryssland, 82,26, 6) Oleksandr Pjatnytsja, Ukraina, 79,83, 7) Tero Pitkämäki, Finland, 77,82, 8) Harri Haatainen, do, 76,10, 9) Zigismunds Sirmais, Lettland, 75,47, 10) Gabriel Wallin, Sverige, 75,31, 11) Kim Amb, do, 72,95, 12) Mike Hazle, USA, 66,31.

Damer, 100 m

1) Carmelita Jeter, USA, 11,15, 2) Marshevet Myers, do, 11,21, 3) Kerron Stewart, Jamaica, 11,27, 4) Candiyce McGrone, USA, 11,49, 5) Mikele Barber, do, 11,49, 6) Debbie Ferguson–McKenzie, Bahamas, 11,52, 7) Schillonie Calvert, Jamaica, 11,58, 8) Ezinne Okparaebo, Norge, 11,61.

800 m

1) Kenia Sinclair, Jamaica, 1.58,21, 2) Malika Akkaoui, Marocko, 1.59,75, 3) Yuneysi Santiusti, Kuba, 2.00,06, 4) Alice Schmidt, USA, 2.00,25, 5) Svetlana Kljuka, Ryssland, 2.00,44, 6) Alysia Montano, USA, 2.00,69, 7) Halima Hachlaf, Marocko, 2.00,70, 8) Caster Semenya, Sydafrika, 2.01,28, 9) Jelena Kofanova, Ryssland, 2.01,43.

5 000 m

1) Vivian Jepkemoi Cheruiyot, Kenya, 14.20,87, 2) Sally Kipyego, do, 14.43,87, 3) Sylvia Jebiwot Kibet, do, 14.45,31, 4) Shalane Flanagan, USA, 14.46,80, 5) Prisca Jepleting Ngetich–Cherono, Kenya, 14.51,55, 6) Pauline Chemning Korikwiang, do, 14.52,51, 7) Mercy Cherono, do, 14.58,66, 8) Dolores Checa, Spanien, 15.02,24, 9) Viola Jelagat Kibiwot, Kenya, 15.05,34, 10) Magdalena Lewy–Boulet, USA, 15.14,25, 11) Jenny Barringer–Simpson, do, 15.18,55, 12) Alemitu Bekele, Turkiet, 15.18,85, 13) Lauren Fleshman, USA, 15.27,30, 14) Grace Momanyi, Kenya, 15.34,62, 15) Layes Abdullajeva, Azerbajdzjan, 15.41,54.

400 m häck

1) Kaliese Spencer, Jamaica, 53,74, 2) Melaine Walker, do, 54,71, 3) Nickiesha Wilson, do, 55,80, 4) Hanna Jarosjtjuk, Ukraina, 56,22, 5) T'Erea Brown, USA, 56,58, 6) Lauren Boden, Australien, 56,60, 7) Queen Harrison, USA, 56,99, 8) Anna Jesien, Polen, 58,09.

Tresteg

1) Olha Saladucha, Ukraina, 15,06, 2) Yargelis Savigne, Kuba, 14,87, 3) Caterine Ibarguen, Colombia, 14,83, 4) Mabel Gay, Kuba, 14,57, 5) Dana Veldakova, Slovakien, 14,21, 6) Anna Kuropatkina, Ryssland, 14,06, 7) Malgorzata Trybanska, Polen, 14,02, 8) Katja Demut, Tyskland, 13,85.

Stav

1) Jelena Isinbajeva, Ryssland, 4,76, 2) Silke Spiegelburg, Tyskland, 4,70, 3) Jennifer Suhr, USA, 4,64, 4) Svetlana Feofanova, Ryssland, 4,64, 5) Fabiana Murer, Brasilien, 4,51, 6) Monika Pyrek, Polen och Martina Strutz, Tyskland, båda 4,51, 8) Angelica Bengtsson, Sverige, 4,41, 9) Aleksandra Kirjasjova, Ryssland, 4,41, 10) Malin Dahlström, Sverige, 4,26.

Kula

1) Valerie Adams, Nya Zeeland, 20,57, 2) Nadezjda Ostaptjuk, Vitryssland, 20,37, 3) Jillian Camarena–Williams, USA, 19,87, 4) Cleopatra Borel–Brown, Trinidad och Tobago, 19,15, 5) Christina Schwanitz, Tyskland, 19,14, 6) Michelle Carter, USA, 19,06, 7) Nadine Kleinert, Tyskland, 18,98, 8) Misleidis Gonzalez, Kuba, 18,53, 9) Jevgenija Kolodko, Ryssland, 18,44, 10) Josephine Terlecki, Tyskland, 17,74.