Bolts revansch – besegrade Stadion

Tredje gången gillt för superstjärnan

SPORTBLADET

Äntligen, Usain Bolt.

Jamaicanen vann 200 meter på Stockholms Stadion efter två misslyckade insatser på arenan.

Trots det skakade 24-åringen på huvudet efter loppet.

2008 blev Asafa Powell för svår och förra året överraskade Tyson Gay när han spöade Usain Bolt på Stockholms Stadion. Till årets gala valde Bolt att dubbla distansen och ställde på fredagen upp för 200 meter. Då kom också segern.

– Skönt att få det ur vägen, nu ser jag fram emot nästa år här, säger Bolt till TT.

Missade diamanten

Bolt fick en bra start och var först genom kurvan. 24-åringen tog sedan i lite extra på upploppet och vann helt ohotad.

Trots det måste tiden 20,02, i motvind på 1,2 meter per sekund, ses som något av en besvikelse. Bolt siktade själv på Michael Johnsons stadionrekord, 19,77, från 1996 och bonusdiamanten.

– Jag får ta den där diamanten nästa år i stället, säger Bolt till TT.

”Påmint mig om förlusterna”

– Jag öppnade bra och sprang tekniskt väldigt bra. Även kurvan kändes bra, men sista 20 meterna blev jag trött. Jag tappade mycket i motvinden på slutet. Det är svårt att springa fort i den här vinden, men det är spelets regler.

Faktum kvarstår ändå: Friidrottens störste stjärna har nu vunnit – även på Stockholms Stadion.

– Alla har påmint mig om de förlusterna hela tiden.

FAKTA

Resultat, Diamond League

Herrar, 200 m

1) Usain Bolt, Jamaica, 20,03, 2) Marvin Anderson, do, 20,44, 3) Alonso Edward, Panama, 20,47, 4) Ainsley Waugh, Jamaica, 20,56, 5) Jaysuma Saidy Ndure, Norge, 20,67, 6) Richard Thompson, Trinidad och Tobago, 20,85, 7) Trell Kimmons, USA, 20,94, 8) Jeremy Dodson, do, 21,32.

400 m

1) Jermaine Gonzales, Jamaica, 44,69, 2) Lashawn Merritt, USA, 44,74, 3) Christopher Brown, Bahamas, 44,79, 4) Angelo Taylor, USA, 44,82, 5) Rondell Bartholomew, Grenada, 45,32, 6) Jonathan Borlée, Belgien, 45,45, 7) Renny Quow, Trinidad och Tobago, 45,99, 8) Johan Wissman, Sverige, 46,16.

B-final

1) Rabah Yousif, Sudan, 45,60, 2) Miles Smith, USA, 45,68, 3) Jamaal Torrance, do, 45,82, 4) Tabarie Henry, Jungfruöarna, 45,90, 5) Tristan Thomas, Australien, 46,64, 6) Axel Bergrahm, Sverige, 47,78, 7) Fredrik Johansson, do, 49,07.

1 500 m

1) Silas Kiplagat, Kenya, 3.33,94, 2) Asbel Kiprop, do, 3.34,42, 3) Nick Willis, Nya Zeeland, 3.34,49, 4) Daniel Kipchirchir Komen, Kenya, 3.34,51, 5) Collins Cheboi, do, 3.35,07, 6) Nixon Kiplimo Chepseba, do, 3.35,83, 7) Lopez Lomong, USA, 3.35,87, 8) Jeffrey Riseley, Australien, 3.36,16, 9) Deresse Mekonnen, Etiopien, 3.37,89, 10) Russell Brown, USA, 3.38,44, 11) Ryan Gregson, Australien, 3.39,08, 12) Leonel Manzano, USA, 3.40,02.

110 m häck

1) Jason Richardson, USA, 13,17, 2) David Oliver, do, 13,28, 3) Dwight Thomas, Jamaica, 13,40, 4) Aries Merritt, USA, 13,41, 5) Tyrone Akins, do, 13,61, 6) Omoghan Osaghae, do, 13,65, 7) Joel Brown, do, 13,71.

Heat 1

1) Richardson 13,20, 2) Merritt 13,26, 3) Osaghae 13,65, 4) Philip Nossmy, Sverige, 13,78, 5) Ryan Brathwaite, Barbados, 14,08.

3 000 m hinder

1) Paul Kipsiele Koech, Kenya, 8.05,92, 2) Benjamin Kiplagat, Uganda, 8.14,42, 3) Jonathan Muia Ndiku, Kenya, 8.17,77, 4) Hillary Kipsang Yego, do, 8.19,30, 5) Jairus Kipchoge, do, 8.19,41, 6) Elijah Chelimo, do, 8.24,98, 7) Richard Kipkemboi Mateelong, do, 8.30.46, 8) Abubaker Ali Kamal, Qatar, 8.38,36.

Längd

1) Mitchell Watt, Australien, 8,54, 2) Yahya Berrabah, Marocko, 8,40, 3) Irving Saladino, Panama, 8,19, 4) Robert Crowther, Australien, 8,12, 5) Ignisious Gaisah, Ghana, 7,99, 6) Will Claye, USA, 7,98, 7) Morten Jensen, Danmark, 7,98, 8) Tyrone Smith, Bermuda, 7,92, 9) Andreas Otterling, Sverige, 7,62.

Höjd

1) Ivan Uchov, Ryssland, 2,34, 2) Jesse Williams, USA, 2,32, 3) Moataz Essa Barsham Ahmed, Qatar och Andrej Silnov, Ryssland, båda 2,30, 5) Aleksandr Sjustov, do, 2,30, 6) Jaroslav Baba, Tjeckien, 2,27, 7) Aleksej Dmitrik, Ryssland, 2,22, 8) Kyriakos Ioannou, Cypern och Raul Spank, Tyskland, båda 2,22, 10) Donald Thomas, Bahamas, 2,22, 11) Sergej Mudrov, Ryssland, 2,15.

Kula

1) Christian Cantwell, USA, 21,70, 2) Tomasz Majewski, Polen, 21,60, 3) Dylan Armstrong, Kanada, 21,00, 4) Reese Hoffa, USA, 20,91, 5) David Storl, Tyskland, 20,42, 6) Daniel Taylor, USA, 20,20, 7) Russ Winger, do, 20,14, 8) Niklas Arrhenius, Sverige, 18,87, 9) Kim Juhl Christensen, Danmark, 18,65.

Diskus

1) Virgilijus Alekna, Litauen, 65,05, 2) Piotr Malachowski, Polen, 64,96, 3) Yennifer Frank Casanas, Spanien, 63,42, 4) Erik Cadée, Holland, 63,21, 5) Gerd Kanter, Estland, 62,98, 6) Märt Israel, do, 62,11, 7) Ben Harradine, Australien, 61,99, 8) Martin Wierig, Tyskland, 61,92, 9) Russ Winger, USA, 60,30, 10) Axel Härstedt, Sverige, 58,94, 11) Arrhenius 55,61.

Spjut

1) Andreas Thorkildsen, Norge, 88,43, 2) Matthias de Zordo, Tyskland, 84,37, 3) Stuart Farquhar, Nya Zeeland, 84,21, 4) Vitezslav Vesely, Tjeckien, 83,44, 5) Sergej Makarov, Ryssland, 82,26, 6) Oleksandr Pjatnytsja, Ukraina, 79,83, 7) Tero Pitkämäki, Finland, 77,82, 8) Harri Haatainen, do, 76,10, 9) Zigismunds Sirmais, Lettland, 75,47, 10) Gabriel Wallin, Sverige, 75,31, 11) Kim Amb, do, 72,95, 12) Mike Hazle, USA, 66,31.

Damer, 100 m

1) Carmelita Jeter, USA, 11,15, 2) Marshevet Myers, do, 11,21, 3) Kerron Stewart, Jamaica, 11,27, 4) Candiyce McGrone, USA, 11,49, 5) Mikele Barber, do, 11,49, 6) Debbie Ferguson–McKenzie, Bahamas, 11,52, 7) Schillonie Calvert, Jamaica, 11,58, 8) Ezinne Okparaebo, Norge, 11,61.

800 m

1) Kenia Sinclair, Jamaica, 1.58,21, 2) Malika Akkaoui, Marocko, 1.59,75, 3) Yuneysi Santiusti, Kuba, 2.00,06, 4) Alice Schmidt, USA, 2.00,25, 5) Svetlana Kljuka, Ryssland, 2.00,44, 6) Alysia Montano, USA, 2.00,69, 7) Halima Hachlaf, Marocko, 2.00,70, 8) Caster Semenya, Sydafrika, 2.01,28, 9) Jelena Kofanova, Ryssland, 2.01,43.

5 000 m

1) Vivian Jepkemoi Cheruiyot, Kenya, 14.20,87, 2) Sally Kipyego, do, 14.43,87, 3) Sylvia Jebiwot Kibet, do, 14.45,31, 4) Shalane Flanagan, USA, 14.46,80, 5) Prisca Jepleting Ngetich–Cherono, Kenya, 14.51,55, 6) Pauline Chemning Korikwiang, do, 14.52,51, 7) Mercy Cherono, do, 14.58,66, 8) Dolores Checa, Spanien, 15.02,24, 9) Viola Jelagat Kibiwot, Kenya, 15.05,34, 10) Magdalena Lewy–Boulet, USA, 15.14,25, 11) Jenny Barringer–Simpson, do, 15.18,55, 12) Alemitu Bekele, Turkiet, 15.18,85, 13) Lauren Fleshman, USA, 15.27,30, 14) Grace Momanyi, Kenya, 15.34,62, 15) Layes Abdullajeva, Azerbajdzjan, 15.41,54.

400 m häck

1) Kaliese Spencer, Jamaica, 53,74, 2) Melaine Walker, do, 54,71, 3) Nickiesha Wilson, do, 55,80, 4) Hanna Jarosjtjuk, Ukraina, 56,22, 5) T'Erea Brown, USA, 56,58, 6) Lauren Boden, Australien, 56,60, 7) Queen Harrison, USA, 56,99, 8) Anna Jesien, Polen, 58,09.

Tresteg

1) Olha Saladucha, Ukraina, 15,06, 2) Yargelis Savigne, Kuba, 14,87, 3) Caterine Ibarguen, Colombia, 14,83, 4) Mabel Gay, Kuba, 14,57, 5) Dana Veldakova, Slovakien, 14,21, 6) Anna Kuropatkina, Ryssland, 14,06, 7) Malgorzata Trybanska, Polen, 14,02, 8) Katja Demut, Tyskland, 13,85.

Stav

1) Jelena Isinbajeva, Ryssland, 4,76, 2) Silke Spiegelburg, Tyskland, 4,70, 3) Jennifer Suhr, USA, 4,64, 4) Svetlana Feofanova, Ryssland, 4,64, 5) Fabiana Murer, Brasilien, 4,51, 6) Monika Pyrek, Polen och Martina Strutz, Tyskland, båda 4,51, 8) Angelica Bengtsson, Sverige, 4,41, 9) Aleksandra Kirjasjova, Ryssland, 4,41, 10) Malin Dahlström, Sverige, 4,26.

Kula

1) Valerie Adams, Nya Zeeland, 20,57, 2) Nadezjda Ostaptjuk, Vitryssland, 20,37, 3) Jillian Camarena–Williams, USA, 19,87, 4) Cleopatra Borel–Brown, Trinidad och Tobago, 19,15, 5) Christina Schwanitz, Tyskland, 19,14, 6) Michelle Carter, USA, 19,06, 7) Nadine Kleinert, Tyskland, 18,98, 8) Misleidis Gonzalez, Kuba, 18,53, 9) Jevgenija Kolodko, Ryssland, 18,44, 10) Josephine Terlecki, Tyskland, 17,74.