Blake satte personbästa i Lausanne

Blev tredje genom tiderna under 9,70

Foto: SCANPIX
SPORTBLADET

Usain Bolt var det stora dragplåstret i Diamond League-galan i Lausanne.

Men Yohan Blake stal showen.

Usain Bolt kom till tävlingen i Schweiz med tre guld i bagaget från OS i London.

Publiken hoppades att få se något extra.

Men det ”bara” en enkel seger för jamaicanen.

Bolt ställde upp på 200 meter. Han startade riktigt starkt, men tappade och kom i mål på tiden 19,58.

Personrekord av Blake

Hans landsman Yohan Blake svarade för den mest imponerande sprintinsatsen. 22-åringen som slutade tvåa på både 100 meter och 200 meter i OS vann 100 meter på tiden 9,69.

Det nya personliga rekordet gör att han är den tredje i världshistorien som springer under 9,70. Tidigare har Usain Bolt (9,58) och Tyson Gay (9,69) nått drömgränsen.

– Jag har varit sjuk hela veckan, sa Yohan Blake direkt efter loppet.

FAKTA

DIAMOND LEAGUE, LAUSANNE

Herrar, 100 m

1) Yohan Blake, Jamaica, 9,69, 2) Tyson Gay, USA, 9,83, 3) Nesta Carter, Jamaica, 9,95.

200 m

1) Usain Bolt, Jamaica, 19,58, 2) Churandy Martina, Nederländerna, 19,85, 3) Nickel Ashmeade, Jamaica, 19,94, 4) Jason Young, do, 20,00, 5) Warren Weir, do, 20,03, 6) Wallace Spearmon, USA, 20,10, 7) Marvin Anderson, Jamaica, 20,60.

400 m

1) Kirani James, Grenada, 44,37, 2) Luguelin Santos, Dominikanska republiken, 45,03, 3) Kevin Borlee, Belgien, 45,27, 4) Rusheen McDonald, Jamaica, 45,34, 5) Pavel Maslak, Tjeckien, 45,48, 6) Martyn Rooney, Storbritannien, 45,52, 7) Lalonde Gordon, Trinidad och Tobago, 45,62, 8) Conrad Williams, Storbritannien, 45,82.

1 500 m

1) Silas Kiplagat, Kenya, 3.31,78, 2) Mekonnen Gebremedhin, Etiopien, 3.31,86, 3) Matthew Centrowitz, USA, 3.31,96, 4) Nixon Kiplimo Chepseba, Kenya, 3.32,31, 5) Caleb Mwangangi Ndiku, do, 3.32,39, 6) Collins Cheboi, do, 3.33,22, 7) Bethwell Birgen, do, 3.33,25, 8) Benson Seurei, do, 3.33,76, 9) Gideon Mwangi Gathimba, do, 3.33,83, 10) Leonel Manzano, 3.34,08, 11) Nicholas Willis, Nya Zeeland, 3.34,85, 12) Yoann Kowal, Frankrike, 3.39,01.

110 m häck

1) Jason Richardson, USA, 13,08, 2) David Oliver, USA, 13,14, 3) Hansle Parchment, Jamaica, 13,15, 4) Sergej Sjubenkov, Ryssland, 13,27, 5) Jeff Porter, USA, 13,30, 6) Garfield Darien, Frankrike, 13,42, 7) Joel Brown, USA, 13,62.

3 000 m hinder

1) Paul Kipsiele Koech, Kenya, 8.05,80, 2) Jairus Kipchoge Birech, do, 8.06,38, 3) Bernard Mbugua Nganga, do, 8.08,33, 4) Abel Kiprop Mutai, do, 8.08,36, 5) Conseslus Kipruto, do, 8.15,79, 6) Hillary Kipsang Yego, do, 8.15,99, 7) Roba Gari, Etiopien, 8.25,97, 8) Ion Luchianov, Moldavien, 8.27,82, 9) Tarik Langat Akdag, Turkiet, 8.30,09, 10) Donald Cabral, USA, 8.31,56, 11) Andrej Farnosov, 8.35,19.

Höjd

1) Moutaz Essa Barshim Ahmed, Qatar, 2,39, 2) Ivan Uchov, Ryssland, 2,37, 3) Robbie Grabarz, Storbritannien, 2,37, 4) Andrij Protsenko, Ukraina, 2,30, 5) Bohdan Bondarenko, do, 2,27, 6) Aleksandr Sjustov, Ryssland, 2,27, 7) Donald Thomas, Bahamas, och Jesse Williams, USA, båda 2,24, 9) Michael Mason, Kanada, 2,24, 10) Jamie Nieto, USA, 2,20.

Stav

1) Renaud Lavillenie, Frankrike, 5,80, 2) Malte Mohr, Tyskland, 5,80, 3) Steven Lewis, Storbritannien, 5,80, 4) Konstadinos Filippidis, Grekland, 5,80, 5) Steven Hooker, Australien, 5,70, 6) Brad Walker, USA, 5,70, 7) Romain Mesnil, Frankrike, 5,70, 8) Dmitrij Starodubtsev, Ryssland, 5,55, 9) Lazaro Borges, Kuba, 5,55, 10) Björn Otto, Tyskland, 5,55, 11) Raphael Holzdeppe, do, och Jevgenij Lukjanenko, Ryssland, båda 5,55.

Diskus

1) Gerd Kanter, Estland, 65,79, 2) Lawrence Okoye, Storbritannien, 65,27, 3) Yennifer Frank Casanas, Spanien, 65,24, 4) Martin Wierig, Tyskland, 64,52, 5) Virgilijus Alekna, Litauen, 64,34, 6) Erik Cadee, Nederländerna, 63,83, 7) Ehsan Hadadi, Iran, 62,67, 8) Benn Harradine, Australien, 62,66, 9) Piotr Malachowski, Polen, 61,17, 10) Mykyta Nesterenko, Ukraina, 59,13.

Damer, 100 m

1) Carmelita Jeter, USA, 10,86, 2) Shelly–Ann Fraser Pryce, Jamaica, 10,86, 3) Kelly–Ann Baptiste, Trinidad och Tobago, 10,93, 4) Veronica Campbell Brown, Jamaica,10,99, 5) Kerron Stewart, do, 11,10, 6) Jeneba Tarmoh, USA, 11,13, 7) Murielle Ahoure, Elfenbenskusten, 11,14, 8) Olesja Povh, Ukraina, 11,31.

800 m

1) Pamela Jelimo, Kenya, 1.57,59, 2) Marija Savinova, Ryssland, 1.58,10, 3) Jelena Kofanova, do, 1.58,36, 4) Diane Cummins, Kanada, 2.00,62, 5) Irina Maratjeva, Ryssland, 2.00,83, 6) Hilary Stellingwerff, Kanada, 2.01,22, 7) Natalija Lupu, Ukraina, 2.04,27.

3 000 m

1) Mercy Cherono, Kenya, 8.40,59, 2) Sylvia Jebiwot Kibet, do, 8.42,44, 3) Veronica Nyaruai, do, 8.43,54, 4) Gelete Burka, Etiopien, 8.45,09, 5) Azemra Gebru, do, 8.45,33, 6) Buze Diriba, do, 8.45,38, 7) Emebet Anteneh, do, 8.51,56, 8) Almenesh Belete, Belgien, 8.52,02, 9) Shannon Rowbury, USA, 8.53,79, 10) Kim Conley, do, 8.56,38, 11) Ruti Aga, Etiopien, 9.03,00, 12) Jenny Simpson, USA, 9.08,78.

100 m häck

1) Dawn Harper, USA, 12,43, 2) Queen Harrison, do, 12,62, 3) Ginnie Crawford, do, 12,64.

400 m häck

1) Kaliese Spencer, Jamaica, 53,49, 2) Melaine Walker, do, 53,74, 3) Perri Shakes Drayton, Storbritannien, 53,83, 4) Zuzana Hejnova, Tjeckien, 53,96, 5) Muizat Ajoke Odumosu, Nigeria, 54,68, 6) Hanna Jarosjtjuk, Ukraina, 55,28, 7) Natalja Antjuch, Ryssland, 55,82, 8) Irina Davydova, do, 56,40.

Längd

1) Jelena Sokolova, Ryssland, 6,89, 2) Blessing Okagbare, Nigeria, 6,73, 3) Janay Deloach, USA, 6,71, 4) Shara Proctor, Storbritannien, 6,68, 5) Brittney Reese, USA, 6,66, 6) Ineta Radevica, Lettland, 6,59, 7) Nastassja Mirontjik Ivanova, Vitryssland, 6,47, 8) Veronika Sjutkova, do, 6,46, 9) Ljudmila Koltjanova, Ryssland, 6,31.

Tresteg

1) Olga Rypakova, Kazakstan, 14,68, 2) Olha Saladuha, Ukraina, 14,42, 3) Tatjana Lebedeva, Ryssland, 14,39, 4) Kimberly Williams, Jamaica, 14,35, 5) Hanna Knijazjeva, Ukraina, 14,15, 6) Victoria Valjukevitj, Ryssland, 14,10, 7) Marija Sestak, Slovenien, 14,07.

Kula

1) Valerie Adams, Nya Zeeland, 20,95, 2) Michelle Carter, USA, 19,60, 3) Jevgenija Kolodko, Ryssland, 18,64, 4) Cleopatra Borel, Trinidad och Tobago, 18,50, 5) Natalja Michnevitj, Vitryssland, 18,48, 6) Irina Tarasova, Ryssland, 18,22, 7) Josephine Terlecki, Tyskland, 17,47, 8) Chiara Rosa, Italien, 16,98.

Spjut

1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 67,19, 2) Maria Abakumova, Ryssland, 65,80, 3) Sunette Viljoen, Sydafrika, 64,08, 4) Christina Obergföll, Tyskland, 63,28, 5) Madara Palameika, Lettland, 62,74, 6) Linda Stahl, Tyskland, 62,73, 7) Vira Rebryk, Ukraina, 61,07, 8) Asdis Hjalmsdottir, Island, 59,12, 9) Jarmila Klimesova, Tjeckien, 57,54.