Klüft uttagen till Finnkampen

Tas ut trots SM-missen

SPORTBLADET

Carolina Klüft blev "bara" SM-fyra i debuten på 400 meter häck och såg ut att missa sin avskedsföreställning på Finnkampen.

Men nu är det klart att hon kommer springa stafetten på 4x400 meter.

– Jag upplevde att hon blev glad och taggad och hade bestämt sig för att springa jäkligt fort, säger förbundskapten Stefan Olsson.

Carolina Klüfts sista SM slutade i tårar. Trots ett personligt rekord på 400 meter häck slutade hon fyra, och utanför de topp tre som får en plats till Finnkampen, och därmed pekade allting på att en av svensk friidrotts mest framgångsrika friidrottskarriärer var över.

– Det känns tråkigt, det hade varit fantastiskt att avsluta på Ullevi. Jag får väl vara reserv, jag går inte före någon annan på några som helst grunder, sa Carro då till SVT.

Stefan Olsson var också tydlig med att det inte var aktuell att gå före i kön på exempelvis 400 meter häck.

– Jag tror inte Carro vill ha en plats av nostalgiska skäl, det känns inte aktuellt, sa han till TT.

Moa gör fem starter

Men när Finnkampstruppen presenterades i Göteborg i eftermiddag fanns alltså Carolina Klüft med. Grenen som gäller är den långa stafetten över 4x400 meter där hon kommer springa tillsammans med bland andra Moa Hjelmer.

– Jag fick reda på det nu, men jag utgick nästa från att det skulle bli så, säger "Carros" tränare Oscar Gidewall.

Mest upptagen under helgen blir Moa Hjelmer som är uttagen att springa 100, 200 och 400 meter plus både långa och korta stafetten.
Tävlingarna avgörs den 1-2 september på Nya Ullevi i Göteborg.

FAKTA

Här är hela laget:

MÄN

100m

Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK

Alexander Brorsson 90 IFK Växjö

Odain Rose 92 IFK Umeå

200m

Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK

Johan Wissman 82 IFK Helsingborg

Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg

400m

Johan Wissman 82 IFK Helsingborg

Felix Francois 90 Örgryte IS

Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK

800m

Johan Svensson 89 Spårvägens FK

Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI

Anton Asplund 90 Turebergs FK

1500 m

Johan Walldén 87 Gefle IF

Johan Hydén 89 IK Akele

Staffan Ek 91 Björnstorps IF

5000m

Olle Walleräng 85 Spårvägens FK

Johan Hydén 89 IK Akel

vakant

10000m

Mikael Ekvalll 89 Strömstad LK

Mustafa Mohamed 79 Hälle IF

Emil Lerdahl 82 Hammarby IF

3000m H

Eric Senorski 89 Örgryte IS

Robin Lindgren 90 Örgryte IS

Daniel Lundgren 85 Turebergs FK

110m H

Alexander Brorsson 90 IFK Växjö

Marvin Tay 90 Spårvägens FK

Amir Shaker 89 Råby-Rekarne FI

400m H

Petter Olson 91 Malmö AI

Erik Lindahl 90 Ullevi FK

Niklas Larsson 85 Hässelby SK

Höjd

Jakob Thorvaldsson 88 IFK Lidingö

Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF

Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta

Stav

Alhaji Jeng 81 Örgryte IS

Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI

Simon Assarsson 91 IFK Växjö

Längd

Michel Tornéus 86 Hammarby IF

Andreas Otterling 86 KFUM Örebro

Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK

Tresteg

Moteba Mohamed 90 Alingsås IF

Anton Andersson 81 Örgryte IS

Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS

Kula

Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK

Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK

Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK

Diskus

Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK

Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK

Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK

Slägga

Mattias Jons 82 Hässelby SK

Stefan Kvist 87 Alvesta FI

Oscar Vestlund 93 Kils AIK

Spjut

Kim Amb 90 F Bålsta IK

Gabriel Wallin 81 Södertälje IF

Jonas Lohse 87 Mölndals AIK

4x100m

Alexander Brorsson 90 IFK Växjö

Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK

Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg

Odain Rose 92 IFK Umeå

Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS

4x400m

Johan Wissman 82 IFK Helsingborg

Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK

Felix Francois 90 Örgryte IS

Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK

Petter Olson 91 Malmö AI

DAMER:

100m

Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

Julia Skugge 88 Glanshammars IF

Freja jernstig 92 IF Göta

200m

Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg

Angelica Karlsson 93 Tanums IF

400m

Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

Josefin Magnusson 89 Malmö AI

Lisa Duffy 93 Hässelby SK

800m

Lovisa Lindh 91 Ullevi FK

Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå

Lisa Forsberg 89 Spårvägens FK

1500m

Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå

Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö

Lovisa Lindh 91 Ullevi FK

5000m

Hanna Bartholomew 83 Hässelby SK

Elin Borglund 91 Sävedalens AIK

vakant

10000m

Isabellah Andersson 80 Hässelby SK

Cecilia Kleist 82 IK Akele

Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK

3000m H

Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK

Maria Borglund 91 Sävedalens AIK

Lena Örn 88 Spårvägens FK

100m H

Ellinore Hallin 87 IFK Växjö

Caroline Lundahl 91 KA 2 IF

Malin Eriksson 91 KFUM Örebro

400m h

Frida Persson 89 Hammarby IF

Sara Bley 91 GoIF Tjalve

Evelin Hindrikes 91 Kvarnsvedens GoIF

Höjd

Victoria Dronsfield 91 IF Göta

My Nordström 90 IK Norrköpings FI

Sofie Skoog 90 IF Göta

Stav

Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK

Malin Dahlström 89 Ullevi FK

Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK

Längd

Erica Jarder 86 Spårvägens FK

Nadja Casadei 83 IFK Lidingö

Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK

Tresteg

Angelica Ström 81 Gefle IF

Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK

Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan

Kula

Helena Engman 76 Riviera FI

Catarina Andersson 77 Hässelby SK

Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS

Diskus

Anna Söderberg 73 Ullevi FK

Heidi Schmidt 93 Täby IS

Anna Wikström 87 IFK Tumba

Slägga

Tracey Andersson 84 Ullevi FK

Karolina Pedersen 87 Ullevi FK

Eleni Larsson 93 Huddinge AIS

Spjut

Sofi Flinck 95 Västerås FK

Annika Petersson 79 Gefle IF

Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04

4x100m

Julia Skugge 88 Glanshammars IF

Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

Jenny Melin 93 Strands IF

Freja jernstig 92 IF Göta

Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg

4x400m

Josefin Magnusson 89 Malmö AI

Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK

Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

Carolina Klüft 83 IFK Växjö

Lisa Duffy 93 Hässelby SK

Källa: www.friidrott.se