Favoriterna glänste i Diamond League

Foto: SCANPIX
SPORTBLADET

Zürich bjöd på 14 grader och regn i luften.

Friidrottens gigant Usain Bolt bjöd på uppvisning.

Jamaicanen vann herrarnas 200 meterslopp på imponerande 19,66 på Diamond League-galan i Schweiz.

Före loppet gjorde Usain Bolt som han brukar, han spexade. Efter loppet gjorde jamaicanen som han brukar, han firade.

Bolts 19,66 framför ett fullsatt Letzigrund Stadium, 19 hundradelar före tvåan Nickel Ashmeade, Jamaica, var imponerande. Lika imponerande var bästa kompisen Yohan Blakes vinst på herrarnas 100 meter.

Blake höll nerverna i styr, konkurrenten Tyson Gay gjorde det inte utan diskvalificerades efter tjuvstart. Blake vann på snabba 9,76. Närmast efter kom Nesta Carter, Jamaica, på tiden 9,95.

Ännu en jamaicansk fartkanon, OS-guldmedaljören Shelly-Ann Fraser-Pryce, vann damernas 100 meter. I ett startfält av högsta klass vann Fraser-Pryce på tiden 10,83, 14 hundradelar före amerikanskan Carmelita Jeter.

Jamaicanernas vinster var imponerande – och väntade.

Då stod en etiopier för kvällens största skräll. Mohammed Aman disponerade 800 metersloppet perfekt, samlade kraft i sista kurvan och spurtade förbi den kenyanske OS-mästaren David Rudisha på upploppet på nya etiopiska, och personliga, rekordet 1.42,53.

FAKTA

Diamond League, Zürich

Herrar, 200 m

1) Usain Bolt, Jamaica, 19,66, 2) Nickel Ashmeade, do, 19,85, 3) Jason Young, do, 20,08, 4) Warren Weir, do, 20,18, 5) Wallace Spearmon, USA, 20,22, 6) Churandy Martina, Nederländerna, 20,62, 7) Alex Wilson, Schweiz, 20,70, 8) Patrick van Luijk, Nederländerna, 21,04.

800 m

1) Mohammed Aman, Etiopien, 1.42,53, 2) David Lekuta Rudisha, Kenya, 1.42,81, 3) Leonard Kirwa Kosencha, do, 1.44,29, 4) Duane Solomon, USA, 1.44,42, 5) Andrew Osagie, Storbritannien, 1.44,94, 6) Michael Rimmer, do, 1.45,06, 7) Timothy Kitum, Kenya, 1.45,18, 8) Anthony Chemut, do, 1.45,52.

5 000 m

1) Isiah Kiplangat Koech, Kenya, 12.58,98, 2) Thomas Pkemei Longosiwa, do, 12.59,24, 3) Bernard Lagat, USA, 12.59,92, 4) Dejen Gebremeskel, Etiopien, 13.00,83, 5) John Kipkoech, Kenya, 13.02,11, 6) Tariku Bekele, Etiopien, 13.02,62, 7) Yigrem Demelash, do, 13.04,14, 8) Imane Merga, do, 13.07,24, 9) Galen Rupp, USA, 13.09,50, 10) Yenew Alamirew, Etiopien, 13.09,70, 11) Moses Ndiema Masai, Kenya, 13.09,92, 12) Edwin Cheruiyot Soi, do, 13.19,79, 13) Mark Kosgei Kiptoo, do, 13.19,94, 14) Moses Ndiema Kipsiro, Uganda, 13.20,17, 15) Yitayal Atnafu Zerihun, Etiopien, 13.27,59, 16) Collis Birmingham, Australien, 13.27,99, 17) Lopez Lomong, USA, 13.35,53.

400 m häck

1) Angelo Taylor, USA, 48,29, 2) Omar Cisneros, Kuba, 48,34, 3) Jehue Gordon, Trinidad och Tobago, 48,40, 4) Felix Sanchez, Dominikanska republiken, 48,42, 5) Javier Culson, PUR, 48,56, 6) Leford Green, Jamaica, 49,05, 7) Michael Tinsley, USA, 49,56, 8) Rhys Williams, Storbritannien, 50,91.

Höjd

1) Ivan Uchov, Ryssland, 2,31, 2) Robert Grabarz, Storbritannien, 2,28, 3) Andrej Silnov, Ryssland, 2,25, 4) Jesse Williams, USA, 2,25, 5) Mutaz Essa Barshim, Qatar, 2,21, 5) Andrij Protsenko, Ukraina, 2,21, 7) Bohdan Bondarenko, Ukraina, och Jamie Nieto, USA, båda 2,21, 9) Michael Mason, Kanada, och Aleksander Sjustov, Ryssland, båda 2,16.

Tresteg

1) Fabrizio Donato, Italien, 17,29, 2) Christian Taylor, USA, 17,16, 3) Benjamin Compaoré, Frankrike, 16,96, 4) Sheryf El–Sheryf, Ukraina, 16,57, 5) Daniele Greco, Italien, 16,41, 6) Samyr Laine, Haiti, 16,38, 7) Fabrizio Schembri, Italien, 16,24, 8) Alexander Hochuli, Schweiz, 15,85.

Stav

1) Renaud Lavillenie, Frankrike, 5,70, 2) Björn Otto, Tyskland, 5,55, 3) Jan Kudlicka, Tjeckien, och Steven Lewis, Storbritannien, båda 5,55, 5) Konstadinos Filippidis, Grekland, 5,40.

Kula

1) Reese Hoffa, USA, 21,64, 2) Ryan Whiting, do, 21,49, 3) Tomasz Majewski, Polen, 21,18, 4) Dylan Armstrong, Kanada, 20,54, 5) Cory Martin, USA, 20,25, 6) Asmir Kolasinac, Serbien, 20,18, 7) Marco Fortes, Portugal, 19,23.

Spjut

1) Tero Pitkämäki, Finland, 85,27, 2) Antti Ruuskanen, do, 83,36, 3) Oleksander Pijatnijtsja, Ukraina, 82,95, 4) Vitezslav Vesely, Tjeckien, 80,54, 5) Julius Yego, Kenya, 78,74, 6) Valerij Iordan, Ryssland, 77,96, 7) Ari Mannio, Finland, 77,59, 8) Vadims Vasilevskis, Lettland, 76,00, 9) Tino Häber, Tyskland, 74,94, 10) Roderick Genki Dean, Japan, 72,72.

Damer, 100 m

1) Shelly–Ann Fraser–Pryce, Jamaica, 10,83, 2) Carmelita Jeter, USA, 10,97, 3) Allyson Felix, do, 11,02, 4) Blessing Okagbare, Nigeria, 11,16, 5) Jeneba Tarmoh, USA, 11,20, 6) Kerron Stewart, Jamaica, 11,25, 7) Ezinne Okparaebo, Norge, 11,37, 8) Ivet Lalova, Bulgarien, 11,39.

400 m

1) Sanya Richards–Ross, USA, 50,21, 2) Amantle Montsho, Botswana, 50,33, 3) Rosemarie Whyte, Jamaica, 50,41, 4) Antonina Krivosjapka, Ryssland, 50,83, 5) Francena McCorory, USA, 51,09, 6) Natalija Antijuch, Ryssland, 51,27, 7) Deedee Trotter, USA, 52,14, 8) Christine Ohuruogu, Storbritannien, 52,40.

1 500 m

1) Abeba Aregawi, Etiopien, 4.05,29, 2) Mercy Cherono, Kenya, 4.06,42, 3) Shannon Rowbury, USA, 4.07,14, 4) Viola Jelagat Kibiwot, Kenya, 4.07,27, 5) Mimi Belete, Bahrain, 4.07,95, 6) Hannah England, Storbritannien, 4.07,99, 7) Jennifer Simpson, USA, 4.08,38, 8) Brenda Martinez, do, 4.08,84, 9) Hilary Stellingwerff, Kanada, 4.10,59, 10) Diana Sujew, Tyskland, 4.10,70, 11) Maryam Yusuf Jamal, Bahrain, 4.11,05, 12) Lucia Klocova, Slovakien, 4.11,83, 13) Laura Weightman, Storbritannien, 4.12,68, 14) Faith Chepngetich Kipyegon, Kenya, 4.18,61.

100 m häck

1) Dawn Harper, USA, 12,59, 2) Queen Harrison, do, 12,68, 3) Kellie Wells, do, 12,69, 4) Ginnie Crawford, do, 12,73, 5) Priscilla Lopes–Schliep, Kanada, 12,79, 6) Jessica Zelinka, do, 12,87, 7) Alina Talaj, 12,93, 8) Phylicia George, Kanada, 13,00, 9) Beate Schrott, Österrike, 13,04.

3 000 m hinder

1) Sofia Assefa, Etiopien, 9.21,32, 2) Etenesh Diro, do, 9.24,97, 3) Hiwot Ayalew, do, Etiopien, 9.26,99, 4) Hyvin Kiyeng Jepkemoi, Kenya, 9.29,70, 5) Lydiah Chepkurui, do, 9.29,90, 6) Habiba Ghribi, Tunisien, 9.32,54, 7) Ancuta Bobocel, Rumänien, 9.33,23, 8) Mercy Wanjiku Njoroge, Kenya, 9.34,23, 9) Antje Möldner–Schmidt, Tyskland, 9.35,12, 10) Milcah Chemos Cheywa, Kenya, 9.35,67, 11) Docus Inzikuru, Uganda, 9.39,07, 12) Gesa Felicitas Krause, Tyskland, 9.40,75.

Längd

1) Jelena Sokolova, Ryssland, 6,92, 2) Blessing Okagbare, Nigeria, 6,85, 3) Shara Proctor, Storbritannien, 6,80, 4) Olga Kutjerenko, Ryssland, 6,79, 5) Nastassia Mirontjik–Ivanova, Vitryssland, 6,54, 6) Ljudmila Koltjanova, Ryssland, 6,53, 7) Irene Pusterla, Schweiz, 6,50, 8) Janay Deloach, USA, 6,45, 9) Brittney Reese, USA, 6,31, 10) Ineta Radevica, Lettland, 6,10.

Kula

1) Valerie Adams, Nya Zeeland, 20,81, 2) Michelle Carter, USA, 19,25, 3) Cleopatra Borel, Trinidad och Tobago, 18,66, 4) Christina Schwanitz, Tyskland, 18,61, 5) Jevgenija Kolodko, Ryssland, 18,51, 6) Natallja Michnevitj, Vitryssland, 18,49, 7) Irina Tarasova, Ryssland, 18,33, 8) Nadine Kleinert, Tyskland, 17,82, 9) Chiara Rosa, Italien, 17,37.

Diskus

1) Sandra Perkovic, Kroatien, 63,97, 2) Yarelys Barrios, Kuba, 61,73, 3) Zaneta Glanc, Polen, 61,31, 4) Stephanie Brown Trafton, USA, 60,99, 5) Nadine Müller, Tyskland, 60,72, 6) Zinaida Sendriuté, Litauen, 60,02, 7) Mélina Robert–Michon, Frankrike, 59,16, 8) Julia Fischer, Tyskland, 56,82, 9) Natalja Semenova, Ukraina, 53,97.

TT