Sportbladet

Förlorade EM-guldet efter hjärnsläppet

Skandallöparen i nytt blåsväder: ”Ingen kan ta ifrån mig min segerkänsla”

1/7

Stockholm/Zürich. Mahiedine Mekhissi-Benabbad var överlägsen på 3000 meter hinder.

Men fransmannen slet av sig linnet inför sista hindret och förlorar nu guldet.

– Han är diskad, bekräftar franska förbundet.

– Det fanns ingen tanke på att håna mina motståndare eller publiken, säger Mekhissi-Benabbad.

Mahiedine Mekhissi-Benabbad är en av friidrottsvärldens mest kontroversiella fixstjärnor. Han har tidigare skapat stora rubriker efter att ha attackerat en maskot och hamnat i slagsmål med landsmannen Mehdi Baala.

Fransmannen har tagit dubbla OS-silver, dubbla VM-guld och sprang under torsdagen också hem sitt tredje raka EM-guld på 3000 meter hinder – trodde alla.

Men fransmannen diskades. Anledningen?

”Han är diskad”

Den kaxige superstjärnan tog av sig linnet och stoppade det i munnen på upploppsrakan.

Efter tävlingen ska fransmannen ha ropat: ”Jag ville vara som Zlatan!”

Arrangörerna valde först att varna Mekhissi-Benaddad för osportsligt uppträdande – men en protest lämnades in av Spanien och den gick igenom.

– Han är diskad, men vi kommer att överklaga, säger franska presschefen till Sportbladet.

Diskningen bekräftades senare under torsdagskvällen av det europeiska friidrottsförbundet.

”Var så glad”

Mekhissi-Benabbad förklarar gesten i ett uttalande.

– När jag tog av mig linnet på de sista meterna var det på grund av glädje, självklart! Det var njutningen av att vinna. Jag var så glad att försvara min titel, säger han och fortsätter:

– Jag visste inte om att jag skulle få en varning för det. Men den varningen betyder inget, det var bara känslor, sade han innan diskningsbeskedet.

Tvåan, Yoann Kowal, säger att han vägrar ta emot guldet.

Prisutdelningen är klockan 18 på fredagskvällen.

FAKTA

HANS TIDIGARE SKANDALER

EM, Barcelona, 2010

Första maskot-incidenten signerad Mahiedine Mekhissi-Benabbad. Efter att ha sprungit in guld på 3 000 meter hinder bad han maskoten att gå ned på knä inför honom. Maskoten lydde order men fick knappast något för det – i stället knuffade fransmannen ned maskoten på marken.

Diamond League, Monaco, 2011

Här tog skandallöparen ingen framskjuten placering på 1 500 meter men han lyckades ändå hamna i blickfånget. Efter loppet rök Mekhissi-Benabbad ihop med Mehdi Baala och de båda började slåss med knytnävarna inför tv-kameran. Det delades även ut ett par skallningar.

– Jag har aldrig sett något liknande, sa Kajsa Bergqvist i SVT.

Båda löparna stängdes av i flera månader och tilldömdes dryga böter.

EM, Helsingfors, 2012

I den finska huvudstaden gick Mekhissi-Benabbad till attack mot en ung flicka i maskotdräkt. Precis efter EM-guldet på 3 000 meter hinder slog fransmannen bort en väska ur handen på maskoten ”Appyä”.

– Det är fullständigt oacceptabelt beteende, dundrade tävlingschefen Mika Muukka.

VM, Moskva, 2013

Återigen gav sig fransmannen på en maskot – även den här gången en 14-årig flicka. Då klarade sig löparen utan straff men han kunde inte förklara beteendet när Sportbladet konfronterade honom.

– Äh, det där är inget att prata om, sa den hetlevrade löparen.

Hans egna ord i natt på Facebook:

”Tydligen är jag diskvalificerad. Jag har för mycket respekt för mina motståndare och älskar min sport för att gå med på att betala för osportsligt uppträdande.

Ingen kan ta ifrån mig min segerkänsla och lycka som kan upplevde när jag korsade mållinjen och firade min seger som en fotbollsspelare. Det fanns ingen tanke på att håna mina motståndare eller publiken. I nuläget vet jag inte om jag springer 1500 meter i morgon, jag känner inte att jag har moralen. Vad som än händer, så kommer jag att respektera beslutet som domarna tagit, oavsett om jag håller med om det eller inte. Tack så mycket för ert stöd.”

Resultat från friidrotts-EM:

herrar, 200 m, semifinal 1

1) Christophe Lemaitre, Frankrike, 20,26 Q, 2) Serhij Smelyk, Ukraina, 2,32 Q, 3) Diego Marani, Italien, 20,36 Q, 4) Ramil Guliyev, Turkiet, 20,38 q, 5) James Ellington, Storbritannien, 20,52, 6) Alex Wilson, Schweiz, 20,76, 7) Robin Erewa, Tyskland, 20,82, 8) Sergio Ruiz, Spanien, 20,85.

Semifinal 2

1) Adam Gemili, Storbritannien, 20,23 Q, 2) Churandy Martina, Nederländerna, 20,40 Q, 3) Likourgos–Stefanos Tsakonas, Grekland, 20,40 Q, 4) Karol Zalewski, Polen, 20,52 q, 5) Ben Bassaw, Frankrike, 20,62, 6) Danny Talbot, Storbritannien, 20,62, 7) Eseosa Desalu, Italien, 20,73, 8) Alex–Platini Menga, Tyskland, 20,89.

Heat 1

1) Sergij Smelijk, Ukraina, 20,49 Q, 2) Ramil Guliyev, Turkiet, 20,59 Q, 3) Ben Bassaw, Frankrike, 20,68 Q, 4) Robin Erewa, Tyskland, 20,72 Q, 5) Sergio Ruiz, Spanien, 20,73 Q, 6) Enrico Demonte, Italien, 20,90, 7) Petar Kremenski, Bulgarien, 21,75, 8) Riste Pandev, Makedonien, 21,96.

Heat 2

1) Christophe Lemaitre, Frankrike, 20,43 Q, 2) James Ellington, Storbritannien, 20,55 Q, 3) Alex Wilson, Schweiz, 20,61 Q, 4) Johan Wissman, Sverige, 20,82, 5) Izzet Safer, Turkiet, 21,06, 6) David Lima, Portugal, 21,25, 7) Fabian Haldner, Liechtenstein, 23,06.

Heat 3

1) Daniel Talbot, Storbritannien, 20,63 Q, 2) Likourgos–Stefanos Tsakonas, Grekland, 20,64 Q, 3) Diego Marani, Italien, 20,65 Q, 4) Karol Zalewski, Polen, 20,76 Q, 5) Nil De Oliveira, Sverige, 20,93, 6) Kevin Moore, Malta, 21,03, 7) Marek Niit, Estland, 21,04, 8) Jan Zumer, Slovenien, 21,47.

Heat 4

1) Adam Gemili, Storbritannien, 20,39 Q, 2) Eseosa Desalu, Italien, 20,55 Q, 3) Churandy Martina, Nederländerna, 20,60 Q, 4) Aleixo–Platini Menga, Tyskland, 20,71 Q, 5) Jaysuma Saidy Ndure, Norge, 20,78, 6) Jonathan Astrand, Finland, 21,03, 7) Joel Burgunder, Schweiz, 21,24, 8) Mikel De Sa, Andorra, 22,54.

110 m häck, final

1) Sergej Sjubenkov, Ryssland, 13,19, 2) William Sharman, Storbritannien, 13,27, 3) Pascal Martinot–Lagarde, Frankrike, 13,29, 4) Balazs Baji, Ungern, 13,29, 5) Petr Svoboda, Tjeckien, 13,63, 6) Artur Noga, Polen, 14,25.

Semifinal 1

1) Sharman 13,16 Q, 2) Sjubenkov 13,16 Q, 3) Lawrence Clarke, Storbritannien, 13,47 Q, 4) Erik Balnuweit, Tyskland, 13,49, 5) Thomas Martinot–Lagarde, Frankrike, 13,50, 6) Konstadinos Douvalidis, Grekland, 13,56, 7) Gregor Traber, Tyskland, 13,58, 8) Paolo Dal Molin, Italien, 13,72.

Semifinal 2

1) Martinot–Lagarde 13,17 Q, 2) Baji 13,31 Q, 3) Dimitri Bascou, Frankrike, 13,33, Q, 4) Svoboda 13,39 q, 5) Noga 13,39 q, 6) Matthias Bühler, Tyskland, 13,39, 7) Andy Turner, Storbritannien, 13,57, 8) Konstantin Sjabanov, Ryssland, 13,66.

3 000 m hinder, final

1) Yoann Kowal, Frankrike, 8.26,66, 2) Krystian Zalewski, Polen, 8.27,11, 3) Angel Mullera, Spanien, 8.29,16, 4) Sebastian Martos, do, 8.30,08, 5) Ivan Lukjanov, Ryssland, 8.32,50, 6) Jukka Keskisalo, Finland, 8.32,70, 7) Steffen Uliczka, Tyskland, 8.32,99, 8) Tarik Langat Akdag, Turkiet, 8.33,13, 9) Mitko Tsenov, Bulgarien, 8.34,16, 10) Mateus Demczyszak, Polen, 8.34,32, 11) Janne Ukonmaanaho, Finland, 8.42,45, 12) Juri Floriani, Italien, 8.44,05, 13) Martin Grau, Tyskland, 8.44,46, 14) Nikolaj Tjavkin, Ryssland, 8.45,70.

Tresteg, final

1) Benjamin Compaore, Frankrike, 17,46, 2) Ljukman Adams, Ryssland, 17,09, 3) Aleksej Fjodorov, do, 17,04, 4) Yoann Rapinier, Frankrike, 17,01, 5) Marian Oprea, Rumänien, 16,94, 6) Nelson Evora, Portugal, 16,78, 7) Fabrizio Donato, Italien, 16,66, 8) Pablo Torrijos, Spanien, 16,56, 9) Rumen Dimitrov, Bulgarien, 16,43, 10) Dimitrios Tsiamis, Grekland, 16,39, 11) Dmitrij Platnitskij, Vitryssland, 16,25, 12) Fabrizio Schembri, Italien, 16,02.

Stav, kvalgrupp A

1) Renaud Lavillenie, Frankrike, 5,60 Q, 2) Karsten Dilla, Tyskland, och Aleksandr Gripich, Ryssland, båda 5,50 Q, 4) Konstadinos Filippidis, Grekland, 5,50 Q, 5) Diogo Ferreira, Portugal, 5,50 Q, 6) Pawel Wojciechowski, Polen, 5,50 Q, 7) Melker Svaerd–Jacobsson, Sverige, 5,30, 8) Michal Balner, Tjeckien, och Luke Cutts, Storbritannien, båda 5,30.

Kvalgrupp B

1) Jan Kudlicka, Tjeckien, 5,60 Q, 2) Steven Lewis, Storbritannien, Kevin Menaldo, Frankrike, Ilja Mudrov, Ryssland, och Robert Sobera, Polen, alla 5,50 Q, 6) Sergej Kutjerjanu, Ryssland, 5,50 Q, 7) Piotr Lisek, Polen, 5,50 Q, 8) Edi Maia, Portugal, 5,50 Q, 9) Marquis Richards, Schweiz, 5,40, 10) Arnaud Art, Belgien, Igor Bychkov, Spanien, och Dimitrios Patsoukakis, Grekland, alla 5,30.

Slägga, kvalgrupp A

1) Marcel Lomnicky, Slovakien, 77,06 Q, 2) Sergej Litvinov, Ryssland, 76,12 Q, 3) Primoz Kozmus, Slovenien, 75,87 Q, 4) Szymon Ziolkowski, Polen, 74,93 Q,5) Krisztian Pars, Ungern, 74,44 Q, 6) Tuomas Seppänen, Finland, 74,37 Q, 7) Javier Cienfuegos, Spanien, 72,55, 8) Eivind Henriksen, Norge, 72,31, 9) Siargej Kalamoets, Vitryssland, 72,14, 10) Martin Bingisser, Schweiz, 64,62.

Kvalgrupp B

1) Pawel Fajdek, Polen, 77,45 Q, 2) Serghei Marghijev, Moldavien, 76,25 Q, 3) David Söderberg, Finland, 75,83 Q, 4) Pavel Krijvitski, Vitryssland, 75,44 Q, 5) Nicola Vizzoni, Italien, 74,26 Q, 6) Pavel Bareisja, Vitryssland, 73,85 Q, 7) Lukas Melich, Tjeckien, 73,48, 8) Kristof Nemeth, Ungern, 73,33, 9) Akos Hudi, do, 72,53, 10) Dzmitrij Marsjin, Azerbajdzjan, 71,42, 11) Markus Johansson, Sverige, 69,21.

Spjut, kvalgrupp A

1) Dmitrij Tarabin, Ryssland, 80,84 q, 2) Matija Kranjc, Slovenien, 80,46 q, 3) Vitezslav Vesely, Tjeckien, 80,00 q, 4) Andreas Hofmann, Tyskland, 79,59 q, 5) Lassi Etelätalo, Finland, 78,22 q, 6) Ainars Kovals, Lettland, 77,70, 7) Rolands Strobinders, do, 76,16, 8) Tanel Laanmäe, Estland, 75,29, 9) Oleksander Pjatnjtsja, Ukraina, 74,69, 10) Patrik Zenuch, Slovakien, 74,19, 11) Fatih Avan, Turkiet, 73,28, 12) Gabriel Wallin, Sverige, 73,16, 13) Dejan Mileusnic, Bosnien och Hercegovina, 72,52, 14) Dmjtro Kosjnskyj, Ukraina, 71,90, 15) Vedran Samac, Serbien, 69,39, 16) Norbert Bonvecchio, Italien, 69,38.

Kvalgrupp B

1) Antti Ruuskanen, Finland, 83,76 Q, 2) Tero Pitkämäki, do, 81,48 Q, 3) Thomas Röhler, Tyskland, 81,24 Q, 4) Ansis Bruns, Lettland, 81,04 Q, 5) Oleksander Njtjyportjuk, Ukraina, 79,29 q, 6) Risto Mätas, Estland, 78,97 q, 7) Valerij Jordan, Ryssland, 78,46 q, 8) Lukasz Grzeszczuk, Polen, 77,74, 9) Alijaksander Asjomka, Vitryssland, 77,65, 10) Martin Benak, Slovakien, 75,67, 11) Petr Frydrych, Tjeckien, Jakub Vadlejch, do, 75,14, 13) Magnus Kirt, Estland, 74,33, 14) Spiridon Lebesis, Grekland, 74,14.

Kim Amb, Sverige, inget resultat.

Damer, 200 m, semifinal 1

1) Myriam Soumare, Frankrike, 22,56 Q, 2) Dina Asher–Smith, Storbritannien, 22,61 Q, 3) Hanna–Maari Latvala, Finland, 22,98 q, 4) Lea Sprunger, Schweiz, 23,12, 5) Kelly Proper, Irland, 23,15, 6) Inna Eftimova, Bulgarien, 23,27, 7) Jekaterina Vukolova, Ryssland, 23,37, 8) Martina Amidei, Italien, 23,51.

Semifinal 2

1) Dafne Schippers, Nederländerna, 22,48 Q, 2) Bianca Williams, Storbritannien, 22,91 Q, 3) Mujinga Kambundji, Schweiz, 22,94 q, 4) Natalija Pohrebnjak, Ukraina, 23,10, 5) Marzia Caravelli, Italien, 23,23, 6) Ivet Lalova, Bulgarien, 23,30, 7) Sabina Veit, Slovenien, 23,99.

Semifinal 3

1) Jodie Williams, Storbritannien, 22,90 Q, 2) Jamile Samuel, Nederländerna, 23,18 Q, 3) Irene Ekelund, Sverige, och Jekaterina Renzjina, Ryssland, båda 23,26, 5) Natalija Strohova, Ukraina, 23,36, 6) Maria Belibasaki, Grekland, 23,37, 7) Irene Siragusa, Italien, 23,50.

Heat 1

1) Bianca Williams 23,38 Q, 2) Strohova 23,47 Q, 3) Siragusa 23,61 Q, 4) Vukolova 23,69 Q, 5) Joelle Golay, Schweiz, 23,82, 6) Eva Kaptur, Ungern, 24,07, 7) Lenka Krsakova, Slovenien, 24,69.

Heat 2

1) Jodie Williams 22,88 Q, 2) Kambundji 23,05 Q, 3) Pohrebnjak 23,31 Q, 4) Ekelund 23,38 Q, 5) Andriana Ferra, Grekland, 23,88, 6) Hafdis Sigurdardottir, Island, 23,93, 7) Kristina Zumer, Slovenien, 24,24.

Heat 3

1) Schippers 22,73 Q, 2) Belibasaki 23,34 Q, 3) Eftimova 23,42 Q, 4) Andreea Ograzeanu, Rumänien, 23,64 Q, 5) Veit 23,72 Q, 6) Elisabeth Slettum, Norge, 24,09.

Heat 4

1) Samuel 23,10 Q, 2) Sprunger 23,15 Q, 3) Lalova 23,17 Q, 4) Caravelli 23,27 Q, 5) Renzjina 23,33 Q, 6) Carla Tavares, Portugal, 23,90, 7) Diana Chubeserjan, Armenia, 25,74.

Heat 5

1) Asher–Smith 22,75 Q, 2) Soumare 22,97 Q, 3) Latvala 23,13 Q, 4) Proper 23.37 Q, 5) Amidei 23,64 Q, 6) Ramona Papaioannou, Cypern, 23,70 Q, 7) Nimet Karakus, Turkiet, 25,31.

800 m, semifinal 1

1) Marjna Arzamasova, Vitryssland, 2.00,36 Q, 2) Joanna Jozwik, Polen, 2.00,58 Q, 3) Svetlana Rogozina, Ryssland, 2.00,83 Q, 4) Mirela Lavric, Rumänien, 2.01,24 q, 5) Vania Stambolova, Bulgarien, 2.01,59 q, 6) Anita Hinriksdottir, Island, 2.02,45, 7) Renelle Lamote, Frankrike, 2.03,90.

Semifinal 2

1) Lynsey Sharp, Storbritannien, 2.01,32 Q, 2) Jekaterina Poijstogova, Ryssland, 2.01,45 Q, 3) Jessica Judd, Storbritannien, 2.01,53 Q, 4) Selina Büchel, Schweiz, och Lenka Masna, Tjeckien, båda 2.01,80, 6) Lovisa Lindh, Sverige, 2.02,60, 7) Trine Mjåland, Norge, 2.03,92, 8) Justine Fedronic, Frankrike, 2.04,39.

400 m häck, semifinal 1

1) Anna Titimets, Ukraina, 54,90 Q, 2) Irina Davjdova, Ryssland, 55,69 Q, 3) Yadisleidy Pedroso, Italien, 56,07 Q, 4) Christiane Klopsch, Tyskland, 56,28, 5) Vera Barbosa, Portugal, 56,33, 6) Stina Troest, Danmark, 56,81, 7) Liga Velvere, Lettland, 56,87, 8) Petra Fontanive, Schweiz, 57,53.

Semifinal 2

1) Eilidh Child, Storbritannien, 54,71 Q, 2) Denisa Rosolova, Tjeckien, 54,96 Q, 3) Axelle Dauwens, Belgien, 55,63 Q, 4) Joanna Linkiewicz, Polen, 55,89 q, 5) Vera Rudakova, Ryssland, 55,98 q, 6) Egle Staisiunaite, Litauen, 56,39, 7) Valentine Arrieta, Schweiz, 57,00, 8) Christine McMahon, Irland, 57,31.

Stav, final

1) Anzjelika Sidorova, Ryssland, 4,65, 2) Ekaterini Stefanidi, Grekland, 4,60, 3) Angelina Zjuk–Krasnova, Ryssland, 4,60, 4) Lisa Ryzih, Tyskland, 4,60, 5) Angelica Bengtsson, Sverige, 4,45, 6) Jirina Svoboda, Tjeckien, 4,45, 7) Nikolia Kiriakopoulou, Grekland, Alajna Lutkovskaja, Ryssland, och Minna Nikkanen, Finland, alla 4,35, 10) Carolin Hingst, Tyskland, och Tina Sutej, Slovenien, båda 4,35.

Spjut, final

1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 64,41, 2) Tatjana Jelaca, Serbien, 64,21, 3) Linda Stahl, Tyskland, 63,91, 4) Madara Palameika, Lettland, 62,04, 5) Tatsijana Chaladovitj, Vitryssland, 61,66, 6) Martina Ratej, Slovenien, 61,58, 7) Christin Hussong, Tyskland, 59,29, 8) Goldie Sayers, Storbritannien, 58,33, 9) Katharina Molitor, Tyskland, 58,00, 10) Mercedes Chilla, Spanien, 57,91, 11) Sinta Ozolina–Kovale, Lettland, 57,82, 12) Sofi Flink, Sverige, 56,68.

Sjukamp, 200 m, heat 1

1) Xenia Krizsan, Ungern, 25,37, 2) Ida Marcussen, Norge, 25,73, 3) Mari Klaup, Estland, 25,83, 4) Lilli Schwarzkopf, Tyskland, 25,86, 5) Györgyi Zsivoczky–Farkas, Ungern, 25,87, 6) Linda Züblin, Schweiz, 26,02, 7) Jana Maksimjava, Vitryssland, 26,47.

Heat 2

1) Antoinette Nana Djimou, Frankrike, 24,52, 2) Grit Sadeiko, Estland, 24,56, 3) Jessica Samuelsson, Sverige, 24,74, 4) Anastasija Mochnjuk, Ukraina, 24,83, 5) Nadine Broersen, Nederländerna, 25,08, 6) Nafissatou Thiam, Belgien, 25,19, 7) Katsijaryna Netsvijatajeva, Vitryssland, 25,23.

Heat 3

1) Carolin Schäfer, Tyskland, 23,84, 2) Ellen Sprunger, Schweiz, 24,17, 3) Lucia Mokrasova, Slovakien, 24,31, 4) Claudia Rath, Tyskland, 24,43, 5) Karolina Tyminska, Polen, 24,61, 6) Anouk Vetter, Nederländerna, 24,61, 7) Laura Ikauniece–Admidina, Lettland, 24,75, 8) Valerie Reggel, Schweiz, 25,05.

100 m häck, heat 1

1) Schwarzkopf 13,87, 2) Alina Fjodorova, Ukraina, 14,01, 3) Mokrasova 14,01, 4) Zsivoczky–Farkas 14,06, 5) Samuelsson 14,10, 6) Klaup 14,17, 7) Marcussen 14,26, 8) Maksimava 14,29.

Heat 2

1) Nana Djimou 13,05, 2) Tyminska 13,56, 3) Krizsan 13,59, 4) Sprunger 13,65, 5) Netsviatajeva 13,67, 6) Reggel 13,79, 7) Thiam 14,05, 8) Eliska Klucinova, Tjeckien, 14,40.

Heat 3

1) Mochnjuk 13,08, 2) Schäfer 13,20, 3) Sadeiko 13,28, 4) Broersen 13,48, 5) Rath 13,54, 6) Züblin 13,60, 7) Ikauniece–Admidina 13,61, 8) Vetter 13,68.

Höjd, grupp A

1) Zsivoczky–Farkas 1,82, 2) Rath 1,79, 3) Vetter 1,79, 4) Nana Djimou och Netsviatajeva, båda 1,76, 6) Samuelsson 1,76, 7) Sadeiko 1,76, 8) Sprunger 1,73, 9) Marcussen 1,73, 10) Reggel 1,70, 11) Tyminska 1,70, 12) Züblin 1,67.

Grupp B

1) Thiam 1,97, 2) Broersen 1,94, 3) Maksimava 1,88, 4) Schwarzkopf 1,85, 5) Ikauniece–Admidina och Schäfer, båda 1,82, 7) Mochnjuk 1,82, 8) Krizsan 1,79, 9) Fyodorova 1,76, 10) Klaup 1,76, 11) Mokrasova 1,70.

Kula, Grupp B

1) Samuelsson 14,50, 2) Tyminska 14,47, 3) Schwarzkopf 14,44, 4) Netsvijatajeva 14,42, 5) Nana Djimou 14,35, 6) Thiam 14,29, 7) Krizsan 14,17, 8) Vetter 14,16, 9) Maksimjava 13,86, 10) Broersen 13,35, 11) Fjodorova 12,76.

Grupp A

1) Reggel 13,70, 2) Mochnjuk 13,69, 3) Zsivoczky–Farkas 13,60, 4) Sprunger 13,42, 5) Schäfer 13,37, 6) Züblin 13,17, 7) Klaup 13,16, 8) Rath 12,88, 9) Marcussen 12,77, 10) Mokrasova 12,69, 11) Ikauniece–Admidina 12,58, 12) Sadeiko 12,31.

Ställning

1) Thiam 3 851 p, 2) Schäfer 3 845, 3) Broersen 3 841, 4) Nana Djimou 3 793, 5) Mochnjuk 3 790, 6) Vetter 3 718, 7) Schwarzkopf 3 670, 8) Rath 3 669, 9) Krizsan 3 661, 10) Ikauniece–Admidina 3 647, 11) Tyminska 3 644, 12) Netsvijatajeva 3 642, 13) Sprunger 3 638, 14) Samuelsson 3 630, 15) Sadeiko 3 621, 16) Maksimjava 3 560, 17) Zsivoczky–Farkas, Ungern, 3 549, 18) Valerie Reggel, Schweiz, 3 519, 19) Mokrasova 3 490, 20) Klaup 3 432, 21) Züblin 3 388, 22) Marcussen 3 366.