Dopningsdömd slog nytt rekord

SPORTBLADET

Amerikanen Justin Gatlin skrällde i Bryssels Diamond League när han vann 100 meter på 9.77.

Bara fyra löpare har någonsin sprungit snabbare.

Amerikanen tog därmed hem totalsegern i Diamond League och totalt 50 000 dollar.

Och det räckte inte med det.

En knapp timme senare sprang Justin Gatlin hem 200 meter på 1971, där han var ännu mer överlägsen och vann med 44 hundradelar.

Nej, det var en uppvisning i världsklass.

Och speciellt i Diamond League-finalen på 100 meter.

Justin Gatlin var helt överlägsen i det lopp som skulle avgöra vem som tog hem totaltieln.

Totalt överlägsen

Han ledde från start till mål och ingen kunde hota.

Tvåan Michael Rodgers var flera meter bakom på tiden 9.93 och Asafa Powell trea på 9.95.

– Jag bestämde mig för att spara energi till den här tävlingen för att kunna göra något extra, sa Gatlin redan innan Bryssel-galan.

– Målet är att vara obesegrad på 100 meter den här säsongen. Det har ingen lyckats med sedan Usain Bolt 2009.

Bara fyra män har sprungit snabbare än Gatlin: Usain Bolt (9,58), Tyson Gay (9,69), Yohan Blake (9,69) och Asafa Powell (9,72).

Rekordnotering

Gatlins 9.77 var nytt personligt rekord, men han har sprungit lika snabbt en gång tidigare.

Det var i Doha 2006 då hans 9.77 också var nytt världsrekord.

Men det då 24-årige amerikans fick rekordet struket efter att han han avslöjats i en dopningkontroll redan en månad innan rekordet sattes.

När alla procedurer var avklarade blev han avstängd i fyra år.

Det var andra gången han åkte fast för dopning.

Nu är han tillbaka i samma form som då han åkte fast för åtta år sedan.

FAKTA

Resultat, Diamond League

Herrar, 100 m

1) Justin Gatlin, USA, 9,77, 2) Michael Rodgers, do, 9,93, 3) Asafa Powell, Jamaica, 9,95, 4) Kemar Bailey–Cole, do, 9,96, 5) James Dasaolu, Storbritannien, 10,00, 6) Tyson Gay, USA, 10,01, 7) Nesta Carter, Jamaica, 10,01, 8) Richard Thompson, Trinidad och Tobago, 10,10, 9) Kim Collins, Saint Kitts och Nevis, 10,19.

1500 m

1) Taoufik Makhloufi, Algeriet, 3.31,78, 2) Silas Kiplagat, Kenya, 3.31,80, 3) Ayanleh Souleiman, Djibouti, 3.32,82, 4) Collins Cheboi, Kenya, 3.32,85, 5) Aman Wote, Etiopien, 3.32,94, 6) Homiyu Tesfaye, Tyskland, 3.33,22, 7) Henrik Ingebrigtsen, Norge, 3.33,47, 8) Vincent Kibet, Kenya, 3.33,58, 9) Mekonnen Gebremedhin, Etiopien, 3.33,70, 10) Abdelaati Iguider, Marocko, 3.33,78, 11) Galen Rupp, USA, 3.34,15, 12) Asbel Kiprop, Kenya, 3.34,41, 13) Pieter–Jan Hannes, Belgien, 3.37,65, 14) James Kiplagat, Kenya, 3.39,26, 15) Leonel Manzano, USA, 3.42,62. Ismael Kipngetich Kombich, Kenya, och Andrew Kiptoo Rotich, do, bröt.

110 m häck

1) Pascal Martinot–Lagarde, Frankrike, 13,08, 2) Orlando Ortega, Kuba, 13,13, 3) Sergej Sjubenkov, Ryssland, 13,22, 4) Ronnie Ash, USA, 13,24, 5) Andrew Riley, Jamaica, 13,29, 6) William Sharman, Storbritannien, 13,31, 7) Aries Merritt, USA, 13,37, 8) Balazs Baji, Ungern, 13,41, 9) Petr Svoboda, Tjeckien, 13,74.

3000 m hinder

1) Jairus Kipchoge Birech, Kenya, 7.58,41, 2) Mahiedine Mekhissi Benabbad, Frankrike, 8.03,23, 3) Evan Jager, USA, 8.04,71, 4) Daniel Huling, do, 8.15,61, 5) Conseslus Kipruto, Kenya, 8.16,72, 6) Brimin Kiprop Kipruto, do, 8.16,90, 7) Ilgizar Safijulin, Ryssland, 8.20,29, 8) Hillary Kipsang Yego, Kenya, 8.20,35, 9) Paul Kipsiele Koech, do, 8.24,11, 10) Krystian Zalewski, Polen, 8.24,83, 11) Barnabas Kipyego, Kenya, 8.26,19, 12) Andrew Bayer, USA, 8.29,44, 13) Ivan Lukjanov, Ryssland, 8.29,81, 14) Jukka Keskisalo, Finland, 8.31,21, 15) Ezekiel Kemboi, Kenya, 8.35,35, 16) Bernard Nganga, do, 8.36,56. Nikolaj Tjavkin, Ryssland, och Haron Lagat, Kenya, bröt.

Längd

1) Godfrey Khotso Mokoena, Sydafrika, 8,19, 2) Ignisious Gaisah, Nederländerna, 8,06, 3) Christian Taylor, USA, 8,06, 4) Michael Hartfield, USA, 8,03, 5) Li Jinzhe, Kina, 8,01, 6) Tyrone Smith, Bermuda, 7,83, 7) Kafétien Gomis, Frankrike, 7,82, 8) Zarck Visser, Sydafrika, 7,79, 9) Mauro Vinicius Da Silva, Brasilien, 7,63, 10) Cedric Nolf, Belgien, 7,35. Mathias Broothaerts, Belgien, inget resultat.

Höjd

1) Mutaz Essa Barshim, Qatar, 2,43, 2) Bohdan Bondarenko, Ukraina, 2,40, 3) Ivan Uchov, Ryssland, 2,34, 4) Derek Drouin, Kanada, 2,31, 5) Erik Kynard, USA, 2,31, 6) Andrij Protsenko, Ukraina, 2,31, 7) Naoto Tobe, Japan, 2,31, 8) Andrej Tjurijla, Vitryssland, 2,25, 9) Mihai Donisan, Rumänien, 2,20, 10) Mickaël Hanany, Frankrike, och Gianmarco Tamberi, Italien, båda 2,20.

Stav

1) Renaud Lavillenie, Frankrike, 5,93, 2) Konstantinos Filippidis, Grekland, och Robert Sobera, Polen, båda 5,65, 4) Mark Hollis, USA, 5,65, 5) Xue Changrui, Kina, 5,65, 6) Piotr Lisek, Polen, 5,65, 7) Pawel Wojciechowski, do, 5,55, 8) Luke Cutts, Storbritannien, 5,55, 9) Augusto Dutra, Brasilien, 5,55, 10) Kevin Ménaldo, Frankrike, 5,45, 11) Karsten Dilla, Tyskland, 5,45, 12) Damiel Dossevi, Frankrike, 5,30.

Diskus

1) Robert Harting, Tyskland, 67,57, 2) Piotr Malachowski, Polen, 67,35, 3) Gerd Kanter, Estland, 65,81, 4) Robert Urbanek, Polen, 65,58, 5) Martin Wierig, Tyskland, 64,72, 6) Philip Milanov, Belgien, 63,04, 7) Vikas Gowda, Indien, 62,90, 8) Benn Harradine, Australien, 62,38, 9) Andrius Gudzius, Litauen, 62,14, 10) Erik Cadée, Nederländerna, 61,01.

Damer, 200 m

1) Allyson Felix, USA, 22,02, 2) Myriam Soumare, Frankrike, 22,11, 3) Dafne Schippers, Nederländerna, 22,30, 4) Joanna Atkins, USA, 22,58, 5) Anthonique Strachan, Bahamas, 22,58, 6) Blessing Okagbare, Nigeria, 22,60, 7) Jeneba Tarmoh, USA, 22,64, 8) Jodie Williams, Storbritannien, 22,92, 9) Mujinga Kambundji, Schweiz, 23,38.

400 m

1) Sanya Richards–Ross, USA, 49,98, 2) Stephenie Ann McPherson, Jamaica, 50,12, 3) Novlene Williams–Mills, do, 50,42, 4) Olha Zemljak, Ukraina, 51,07, 5) Libania Grenot, Italien, 51,15, 6) Natasha Hastings, USA, 51,24, 7) Francena McCorory, do, 51,44, 8) Christine Day, Jamaica, 51,57, 9) Olivia Borlée, Belgien, 53,38.

800 m

1) Brenda Martinez, USA, 1.58,84, 2) Lynsey Sharp, Storbritannien, 1.58,94, 3) Eunice Jepkoech Sum, Kenya, 1.58,94, 4) Marina Arzamasova, Vitryssland, 2.00,37, 5) Janeth Jepkosgei, Kenya, 2.00,79, 6) Sanne Verstegen, Nederländerna, 2.00,99, 7) Tigist Assefa, Etiopien, 2.01,06, 8) Maggie Vessey, USA, 2.01,92, 9) Ajee Wilson, USA, 2.02,89, 10) Winnie Nanyondo, Uganda, 2.03,92. Jekaterina Kupina, Ryssland, bröt.

3000 m

1) Mercy Cherono, Kenya, 8.28,95, 2) Sifan Hassan, Nederländerna, 8.29,38, 3) Genzebe Dibaba, Etiopien, 8.29,41, 4) Jennifer Simpson, USA, 8.29,58, 5) Shannon Rowbury, do, 8.29,93, 6) Viola Jelagat Kibiwot, Kenya, 8.30,14, 7) Stacey Chepkemboi Ndiwa, do, 8.30,54, 8) Janet Kisa, do, 8.32,66, 9) Almaz Ayana, Etiopien, 8.33,43, 10) Sally Kipyego, Kenya, 8.34,18, 11) Irene Jelagat, do, 8.34,67, 12) Mimi Belete, Bahrain, 8.34,73, 13) Susan Kuijken, Nederländerna, 8.36,08, 14) Alemitu Haroye, Etiopien, 8.36,87, 15) Betsy Saina, Kenya, 8.38,01, 16) Renata Plis, Polen, 8.39,18, 17) Perine Nengampi, Kenya, 8.45,15, 18) Eloise Wellings, Australien, 8.54,11. Nuria Fernández, Spanien, Luiza Gega, Albanien, och Tamara Tverdostup, Ukraina, bröt.

400 m häck

1) Kaliese Spencer, Jamaica, 54,12, 2) Denisa Rosolova, Tjeckien, 54,54, 3) Eilidh Child, Storbritannien, 54,76, 4) Hanna Titimets, Ukraina, 54,95, 5) Cassandra Tate, USA, 55,04, 6) Georganne Moline, do, 55,16, 7) Axelle Dauwens, Belgien, 55,56, 8) Kemi Adekoya, Nigeria, 55,60, 9) Wenda Theron Nel, Sydafrika, 55,61.

Tresteg

1) Caterine Ibarguen, Colombia, 14,75, 2) Olha Saladucha, Ukraina, 14,53, 3) Jekaterina Koneva, Ryssland, 14,40, 4) Kimberly Williams, Jamaica, 14,25, 5) Yosiris Urrutia, Kuba, 14,21, 6) Irina Gumenjuk, Ryssland, 14,19, 7) Olga Rypakova, Kazakstan, 14,04. Alsu Murtazina, Slovakien, inget resultat.

Kula

1) Valerie Adams, Nya Zeeland, 20,59, 2) Christina Schwanitz, Tyskland, 19,86, 3) Michelle Carter, USA, 19,73, 4) Cleopatra Borel, Trinidad och Tobago, 19,13, 5) Jevgenija Kolodko, Ryssland, 18,95, 6) Anita Marton, Ungern, 18,23, 7) Felisha Johnson, USA, 18,13, 8) Aljona Dubitskaja, Vitryssland, 17,92, 9) Julija Leantsjuk, do, 17,33.

Spjut

1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 67,99, 2) Sunette Viljoen, Sydafrika, 64,30, 3) Kathryn Mitchell, Australien, 62,93, 4) Linda Stahl, Tyskland, 60,64, 5) Hanna Hatsko–Fedusova, Ukraina, 59,10, 6) Madara Palameika, Lettland, 58,68, 7) Martina Ratej, Slovenien, 58,61, 8) Katharina Molitor, Tyskland, 55,48, 9) Tatsiana Chaladovitj, Vitryssland, 54,41.