BERLIN. Tre OS-guld och tre världsrekord i Peking.
Det fick hjulen att snurra så snabbt i Usain Bolts liv att han till slut tappade kontrollen.
I slutet av april höll karriären på att ta slut, när han kraschade i sin 420-hästars BMW M3 hemma på Jamaica.
– Jag hade en otrolig tur. Enda skadan jag fick var en sticka i foten när jag klev ur bilen, säger Bolt.
Usain Bolt kom till OS i Peking förra året som en makalös talang, men ingen visste hur han skulle hantera pressen i det mästerskap alla helst vill vinna.
Svaret gav han själv med sin numera världsberömda gest:
”To the world.”
Ett jamaicanskt uttryck för att visa världen att man håller för trycket.
Men det blev ett kaotiskt år som följde.
Det började med en jätteparad när han återvände till Jamaica och fortsatte med massor av åtaganden och sponsoruppdrag under en hektisk höst.
Dessutom var han superstjärna hemma på Jamaica. Var han än visar sig numera, så flockas folk runt honom. Det är ingen lätt tillvaro i ett land där många lever på existensminimum och där Bolt har svårt att säga nej till de som inte bara
tigger autografer, utan även pengar.
– Jag har sagt åt honom att inte ha för mycket kontanter i fickorna, för han brukar ge bort allt han har, säger hans irländske manager Ricky Simms.
Bolt fick också sin önskepresent av skosponsorn Puma efter OS-gulden i Peking.
En svart, skinande skönhet fanns att hämta ut under hösten. Usain Bolts drömbil – en BMW M3.
Ricky Simms såg till att han först fick en avancerad förarkurs på BMW:s testbana utanför München, eftersom han sett Bolt köra bil tidigare.
Men det hjälpte inte.
I slutet av april kraschade Bolt – med två kvinnliga bekanta i bilen – på en motorväg utanför Kingston på Jamaica.
Bolt skulle trampa gasen i botten för att imponera, spann loss och tappade kontrollen.
– Det var en ordentlig krasch, berättade han för Sportbladet tidigare i somras.
– Bilen rullade tre gånger och förvandlades till skrot. Men jag hade tur och klarade mig. Det var först när jag klev ur bilen som jag jag skadade mig. Jag hade kört i badtofflor och de hade åkte av i kraschen, så jag var barfota när jag klev ut. Då trampade jag på en sticka, säger Bolt och skrattar.
Den som sett bilvraket förstår att han hade änglavakt. Karriären kunde varit över lika fort som den börjat.
Nu har Usain Bolt körförbud både av sin tränare Glen Mills och managern Ricky Simms.
– Ja, jag har inte skaffat någon ny bil. Och när jag är hemma på Jamaica i höst vill de att jag kör någon lugnare bil, säger Bolt.
|
Mats Wennerholm
|
– Ja, jag ser hellre att han inte kör bil alls. Den där kraschen kostade oss flera veckors träning och det är först nu i slutet av sommaren som han kommit hyfsat ikapp.
Usain Bolt kan kalla sig världens snabbaste man.
Men inte bakom ratten.
2002 Redan som 15-åring blev Bolt juniorvärldsmästare. Men då var det inte på paraddistansen 100 meter, utan på den dubbla. 200 meter-finalen vann han på 20,61, sju hundradelar i marginal ner till silvermedaljören.
2003 Framgångsagan på 200 meter fortsatte. Bolt pallade trycket och försvarade sitt guld på 200 meter i JVM. Men ännu hade han inte fått sitt definitiva genombrott på 100 meter.
2004 Bolt noterades för juniorvärldsrekord på samma distans. Tiden, 19,93, gjorde att stjärnan skrev in sig i historieböckerna som den första 18-åringen i världen som klockats för en tid under 20 sekunder.
2005 Noterades den 19-årige Usain Bolt för ännu ett 200 meters-lopp under 20 sekunder, 19,99.
2006 Bolt förbättrade sitt personliga rekord på 200 meter till 19,88. Men framgångarna på 100 meter var fortfarande inte i världsklass och han hade ännu inte sprungit under den drömgränsen tio sekunder.
2007 Bolt etablerade sig på allvar i världseliten på 200 meter när han slog jamaicanskt rekord med tiden 19,75. Vid Osaka-VM åkte Bolt hem med en silvermedalj på 200 meter efter tiden 19,91. Vem som besegrade Bolt? Tyson Gay. Under samma säsong intensifierades satsningen på 100 meter, men supertiderna uteblev. Bolt hade ännu inte klockats för en tid under tio sekunder.
2008 Supersäsongen då Bolt skrev in sig i historieböckerna som den bästa sprintern genom tiderna. Han fixade OS- och världsrekordtrippel genom att putsa tiderna på samtliga tre distanser, 100 meter (9,69), 200 meter (19,32) och 4x100 meter (37,10). En sensationella medalj- och rekordskörd som gjorde honom till OS-kung.
2009 Bolt krossade allt motstånd i VM i Berlin och putsade sitt tidigare världsrekord med elva hundradelar. 9,58 är ett osannolikt rekord som nu räknas som det främsta inom friidrotten.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...