I vanliga fall lugn och samlad. Här är Tiger Woods kraftiga utbrott efter en snedträff i British Open. Världsettan kastade klubban i vrede efter att ha träffat ett TV-torn.
– Jag gjorde verkligen några misstag därute, säger han.
Spelet i British Open funkar inte alls för världsettan och storfavoriten Tiger Woods. Och nu kastar storstjärnan till och med klubborna. När hans utslag på det tredje hålet gick rakt in i ett TV-torn kastade Tiger klubban i vrede. Bollen landade under ett myller av master – så Tiger tvingades droppa bollen och plikta ett slag. Det innebar en bogey på hålet, efter att han noterades för en birdie på andra hålet.
Tiger Woods har sex slag upp till ledande Tom Watson, 59 (!), efter första rundan. Tiger ligger ett över par medan amerikanen Watson gick en 65-runda (fem under). När det gäller svenskarna gick Peter Hanson på par och Henrik Stenson på 71 slag.
– Jag slog bollarna till höger på rangen och sedan slog jag några slag höger på banan. Jag behöver gå till rangen och rätta till det tills i morgon, säger Tiger Woods.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...