Förra året tog Johanna Westerberg sin debutseger i Portugal.
Nu är hon ett ynka slag bakom Sophie Sandolo efter första dagen – kanske kommer också andra segern i Portugal.
– Mitt långa spel var riktigt bra idag, sa Westerberg efter 67 slag på fredagen.
Ifjol spelades tävlingen på Golden Eagle i Algarve och Westerberg vann överraskande efter storspel. I år flyttade Portugal Ladies Open in till Lissabon men Westerberg verkar inte bry sig. Hon fortsätter att trivas i Portugal och inledde årets tävling stabilt.
– Jag träffade 16 greener och nästan alla fairways och mina enda misstag var ett par treputtar, sa Westerberg efter varvet.
Fransyskan Sophie Sandolo leder med ett slag och Sandolo är glad bara över att kunna spela igen. Förra säsongen höll en ryggskada på att sätta stopp för den rutinerade fransyskans karriär.
Nu verkar den ta ny fart.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...