Så sänds handbolls-VM på Kanal 5 och Eurosport

Se highlights på Sportbladet TV

SPORTBLADET

15 januari till 1 februari blir det handbollsfest.

Kanal 5 och Eurosport 2 tv-sänder sammanlagt nästan 50 matcher från handbolls-VM i Qatar.

Alla Sveriges matcher sänds i Kanal 5.

Se höjdpunkter på Sportbladet TV!

Sändningstider (med reservation för ändringar):

15 januari

18.30 Qatar – Brasilien (Eurosport 2)

16 januari

17.00 Polen – Tyskland (Kanal 5)

17.00 Algeriet – Egypten (Eurosport 2)

19.00 Sverige – Island (Kanal 5)

19.00 Frankrike – Tjeckien (Eurosport 2)

17 januari

17.00 Tunisien – Kroatien (Eurosport 2)

19.00 Österrike – Bosnien (Eurosport 2)

18 januari

17.00 Tyskland – Ryssland (Kanal 5)

17.00 Island – Algeriet (Eurosport 2)

19.00 Tjeckien – Sverige (Kanal 5)

19.00 Egypten – Frankrike (Eurosport 2)

19 januari

15.00 Spanien – Chile (Eurosport 2)

17.00 Kroatien – Iran (Eurosport 2)

19.00 Österrike – Tunisien (Eurosport 2)

20 januari

17.00 Polen – Ryssland (Kanal 5)

19.00 Sverige – Algeriet (Kanal 5)

21 januari

15.00 Slovenien – Brasilien (Eurosport 2)

17.00 Makedonien - Kroatien (Eurosport 2)

22 januari

17.00 Sverige – Egypten (Kanal 5)

17.00 Tyskland – Argentina (Eurosport 2)

19.00 Island – Tjeckien (Kanal 5)

19.00 Algeriet – Frankrike (Eurosport 2)

23 januari

15.00 Spanien – Slovenien (Eurosport 2)

17.00 Kroatien – Bosnien (Eurosport 2)

24 januari

17.00 Egypten – Island (Kanal 5)

17.00 Ryssland – Argentina (Eurosport 2)

19.00 Frankrike – Sverige (Kanal 5)

19.00 Danmark – Polen (Eurosport 2)

25 januari

Åttondelsfinal (Eurosport 2)

Åttondelsfinal (Eurosport 2)

Åttondelsfinal (Eurosport 2)

Åttondelsfinal (Kanal 5)

(Avkasttiderna bestäms senare)

26 januari

Åttondelsfinal (Eurosport 2)

Åttondelsfinal (Eurosport 2)

Åttondelsfinal (Eurosport 2)

Åttondelsfinal (Kanal 5)

(Avkasttiderna bestäms senare)

28 januari

Kvartsfinal (Eurosport 2)

Kvartsfinal (Eurosport 2)

Kvartsfinal (Kanal 5)

Kvartsfinal (Kanal 5)

(Avkasttiderna bestäms senare)

30 januari

16.30  Semifinal (Kanal 5)

19.00 Semifinal (Kanal 5)

31 januari

14.30 Placeringsmatch, 7-8 plats (Eurosport 2)

17.15 Placeringsmatch, 5-6 plats (Eurosport 2)

1 februari

14.30 Bronsmatch (Eurosport 2)

17.30 Final (Kanal 5)

Sportbladet