Spelschema: Så spelas SHL 2017–2018

SHL
Foto: Mikael Fritzon/TT
SHL
HOCKEY

Vilka spelar idag i SHL?
Här är hela spelprogrammet för SHL grundserien 2017/2018.

Matcherna sänds på CMore och TV4.

SHL på TV

CMore och TV4 har rättigheterna till SHL så matcherna sänds i deras kanaler och på webben. Aktuell info om vilken kanal som sänder hittar du här.


SHL Live

Sportbladet liverapporterar från alla matcherna under serien.


Ta ut ditt drömlag i SHL

Utmana kompisarna och visa att du kan mest om SHL.


SHL september

▪▪ Lördag 16 september

HV71–Djurgården (Tv4), Färjestad–Linköping, Malmö–Rögle (alla 15.15), Luleå–Örebro, Frölunda–Mora (båda 18.00).

▪▪ Tisdag 19 september

Karlskrona–Skellefteå, Växjö–Brynäs (båda 19.00).

▪▪ Torsdag 21 september

Skellefteå–Färjestad, Brynäs–HV71, Mora–Rögle, Örebro–Luleå, Djurgården–Malmö, Linköping–Växjö, Frölunda–Karlskrona (alla 19.00).

▪▪ Lördag 23 september

Malmö–Brynäs, Rögle–Skellefteå, Växjö–Örebro, HV71–Linköping (alla 15.15), Luleå–Djurgården, Karlskrona–Mora (båda 18.00), Färjestad–Frölunda (19.00).

▪▪ Tisdag 26 september

Linköping–Luleå, HV71–Karlskrona (båda 19.00).

▪▪ Torsdag 28 september

Skellefteå–Växjö, Brynäs–Djurgården, Luleå–HV71, Karlskrona–Linköping (alla 19.00).

▪▪ Lördag 30 september

Luleå–Linköping, Örebro–Brynäs, Djurgården–Skellefteå AIK, Rögle–Malmö (alla 15.15), Karlskrona–HV71, Växjö–Frölunda, Mora–Färjestad (alla 18.00).

Vad kan Färjestad göra i SHL i år?
Foto: Emil Langvad/TT / TT NYHETSBYR≈N
Vad kan Färjestad göra i SHL i år?

SHL oktober

Söndag 1 oktober

Färjestad–Mora (14.00).

Torsdag 5 oktober

Skellefteå AIK–HV71, Brynäs–Karlskrona, Rögle–Djurgården, Växjö–Mora, Malmö–Färjestad, Luleå–Frölunda (alla 19.00).

Fredag 6 oktober

Linköping–Örebro (19.00).

Lördag 7 oktober

Skellefteå AIK–Malmö, Färjestad–Brynäs, Mora–HV71 (alla 15.15), Örebro–Linköping, Karlskrona–Rögle, Frölunda–Luleå (alla 18.00).

Måndag 9 oktober

Malmö–Örebro (19.00).

Torsdag 12 oktober

Luleå–Rögle, Örebro–Mora, Djurgården–Färjestad, Linköping–Malmö, Frölunda–HV71, Brynäs–Skellefteå AIK (alla 19.00).

Fredag 13 oktober

Växjö–Karlskrona (19.00).

Lördag 14 oktober

Skellefteå AIK–Brynäs, Djurgården–Mora, Linköping–Frölunda (alla 15.15), HV71–Färjestad, Karlskrona–Växjö (båda 18.00).

Tisdag 17 oktober

Rögle–Färjestad, Frölunda–Örebro, Linköping–Djurgården, Malmö–Luleå (alla 19.00).

Torsdag 19 oktober

Mora–Frölunda, Brynäs–Rögle, Skellefteå AIK–Linköping, Växjö–Malmö, Färjestad–Luleå, HV71–Örebro, Karlskrona–Djurgården (alla 19.00).

Lördag 21 oktober

Luleå–Växjö, Frölunda–Skellefteå AIK, HV71–Rögle (alla 15.15), Brynäs–Mora, Örebro–Färjestad (båda 18.00).

Tisdag 24 oktober

Rögle–Linköping, Färjestad–Växjö, Karlskrona–Luleå, Malmö–HV71, Frölunda–Brynäs, Djurgården–Örebro (alla 19.00).

Onsdag 25 oktober

Skellefteå AIK–Mora (19.00).

Torsdag 26 oktober

Luleå–Malmö, Brynäs–Färjestad, Växjö–Frölunda, Linköping–Rögle, HV71–Karlskrona (alla 19.00).

Fredag 27 oktober

Mora–Örebro, Djurgården–Skellefteå AIK (båda 19.00).

Lördag 28 oktober

Örebro–Mora, Rögle–Luleå, Färjestad–Brynäs, Frölunda–Linköping (alla 15.15), Skellefteå AIK–Djurgården, Malmö–Karlskrona, Växjö–HV71 (alla 18.00).


Luleå siktar högt i SHL.
Foto: Stefan Jerrevång/TT / TT NYHETSBYRÅN
Luleå siktar högt i SHL.

SHL november

Torsdag 2 november

Luleå–HV71, Mora–Malmö, Linköping–Brynäs, Karlskrona–Örebro, Frölunda–Skellefteå AIK (alla 19.00).

Fredag 3 november

Rögle–Växjö, Djurgården–Färjestad (båda 19.00).

Lördag 4 november

Färjestad–Djurgården, Skellefteå AIK–Malmö, HV71–Frölunda (alla 15.15), Växjö–Rögle, Brynäs–Mora (båda 18.00).

Söndag 5 november

Linköping–Karlskrona (17.00).

Tisdag 14 november

Örebro–Skellefteå AIK, Rögle–Mora, Luleå–Färjestad, Karlskrona–Växjö, Frölunda–Djurgården, Brynäs–HV71, Malmö–Linköping (alla 19.00).

Torsdag 16 november

Luleå–Frölunda, Skellefteå AIK–Färjestad, Mora–Karlskrona, Örebro–Rögle, Djurgården–Växjö, Linköping–HV71, Malmö–Brynäs (alla 19.00).

Fredag 17 november

HV71–Linköping (19.00).

Lördag 18 november

Frölunda–Örebro, Brynäs–Malmö, Växjö-Skellefteå AIK, Färjestad–Rögle (alla 15.15), Karlskrona–Djurgården, Mora–Luleå (båda 18.00).

Tisdag 21 november

Rögle–Örebro, Malmö–Frölunda, Luleå–Skellefteå AIK, Linköping–Brynäs, Växjö–Färjestad (alla 19.00).

Torsdag 23 november

Linköping–Mora, Karlskrona–Brynäs, Skellefteå AIK–Luleå, Örebro–Färjestad, Frölunda–Rögle, HV71–Djurgården, Malmö–Växjö (alla 19.00).

Lördag 25 november

Skellefteå AIK–HV71, Mora–Växjö, Färjestad–Malmö, Frölunda–Linköping (alla 15.15), Luleå–Karlskrona, Djurgården–Rögle, Örebro–Brynäs (alla 18.00).

Tisdag 28 november

Rögle–Frölunda, Växjö–HV71 (båda 19.00).

Onsdag 29 november

Malmö–Karlskrona (19.00).

Torsdag 30 november

Brynäs–Rögle, Djurgården–Örebro, Växjö–Luleå, Linköping–Skellefteå AIK, HV71–Mora (alla 19.00).

Foto: BILDBYRÅN

SHL december

Fredag 1 december

Karlskrona–Färjestad (19.00).

Lördag 2 december

Frölunda–Malmö, Luleå–Linköping, Örebro–HV71, Brynäs–Växjö (alla 15.15), Mora–Djurgården, Rögle–Skellefteå AIK, Karlskrona–Färjestad (alla 18.00).

Torsdag 7 december

Skellefteå AIK–Mora, Örebro–Malmö, Djurgården–Linköping, Färjestad–Växjö, Frölunda–Karlskrona, Luleå–Brynäs, Rögle–HV71 (alla 19.00).

Fredag 8 december

HV71–Rögle (19.00).

Lördag 9 december

Mora–Frölunda, Brynäs–Luleå, Malmö–Djurgården, Linköping–Färjestad (alla 15.15), Växjö–Örebro, Karlskrona–Skellefteå AIK (båda 18.00).

Söndag 10 december

Färjestad–Mora (14.00).

Tisdag 19 december

HV71–Luleå, Skellefteå AIK–Brynäs, Örebro–Växjö, Djurgården–Karlskrona, Rögle–Malmö, Linköping–Frölunda (alla 19.00).

Torsdag 21 december

Mora–HV71, Djurgården–Luleå, Växjö–Brynäs, Karlskrona–Örebro, Malmö–Skellefteå AIK, Frölunda–Rögle (alla 19.00).

Tisdag 26 december

Luleå–Karlskrona, Rögle–Linköping, HV71–Örebro, Malmö–Frölunda (alla 15.15), Växjö–Skellefteå AIK, Brynäs–Färjestad, Mora–Djurgården (alla 18.00).

Torsdag 28 december

Luleå–Mora, Skellefteå AIK–Rögle, Örebro–Frölunda, Färjestad–Malmö, Linköping–Djurgården, HV71–Växjö, Karlskrona–Brynäs (alla 19.00).

Lördag 30 december

Frölunda–Mora, Skellefteå AIK–Luleå, Rögle–HV71 (alla 15.15), Växjö–Färjestad, Linköping–Karlskrona, Brynäs–Örebro, Djurgården–Malmö (alla 18.00).

Kan Linköping slåss om guldet i SHL?
Foto: FREDRIK KARLSSON / BILDBYRÅN
Kan Linköping slåss om guldet i SHL?

SHL januari

Tisdag 2 januari

Rögle–Djurgården, Malmö–Skellefteå AIK, Mora–Luleå (alla 19.00).

Torsdag 4 januari

Örebro–Djurgården, Karlskrona–HV71, Mora–Skellefteå AIK, Brynäs–Luleå, Färjestad–Rögle, Malmö–Linköping, Frölunda–Växjö (alla 19.00).

Lördag 6 januari

Luleå–Örebro, Rögle–Växjö, Mora–Brynäs, Djurgården–Frölunda (alla 15.15), Skellefteå AIK–Linköping, Karlskrona–Malmö (båda 18.00).

Söndag 7 januari

HV71–Färjestad (15.15).

Torsdag 11 januari

Rögle–Brynäs, Växjö–Karlskrona, Färjestad–Djurgården, Malmö–Luleå, HV71–Frölunda, Linköping–Mora (alla 19.00).

Fredag 12 januari

Skellefteå AIK–Örebro (19.00).

Lördag 13 januari

Luleå–Rögle, Djurgården–HV71, Brynäs–Frölunda, Färjestad–Karlskrona, Malmö–Växjö (alla 15.15), Mora–Linköping, Örebro–Skellefteå AIK (båda 18.00).

Söndag 14 januari

Färjestad–Karlskrona (14.00).

Torsdag 18 januari

Skellefteå AIK–Karlskrona, Rögle–Mora, Växjö–Luleå, Frölunda–Färjestad, Djurgården–Brynäs, Örebro–Linköping (alla 19.00).

Fredag 19 januari

HV71–Malmö (19.00).

Lördag 20 januari

Färjestad–Skellefteå AIK, Brynäs–Djurgården, Växjö–Linköping (alla 15.15), Örebro–Rögle, Karlskrona–Mora, Frölunda–Luleå (alla 18.00).

Tisdag 23 januari

Linköping–Örebro, Malmö–HV71 (båda 19.00).

Torsdag 25 januari

Karlskrona–Frölunda, Luleå–Färjestad, Mora–Växjö, Örebro–Malmö, Brynäs–Linköping, Djurgården–Rögle, HV71–Skellefteå AIK (alla 19.00).

Lördag 27 januari

Skellefteå AIK–Frölunda, Rögle–Karlskrona, Malmö–Mora, Linköping–Luleå (alla 15.15), Växjö–Djurgården, Färjestad–Örebro, HV71–Brynäs (alla 18.00).

Söndag 28 januari

Färjestad–Luleå (14.00), Mora–Malmö (15.15).

Måndag 29 januari

Djurgården–Frölunda (19.00).

Tisdag 30 januari

Skellefteå AIK–Rögle, Örebro–HV71, Brynäs–Malmö, Växjö–Mora, Karlskrona–Linköping, Frölunda–Djurgården (alla 19.00).


Djurgården är enda stockholmslaget i SHL.
Foto: BILDBYRÅN
Djurgården är enda stockholmslaget i SHL.

SHL februari

Torsdag 1 februari

Mora–Karlskrona, Rögle–Brynäs, Linköping–Skellefteå AIK, HV71–Växjö, Malmö–Örebro, Djurgården–Luleå (alla 19.00).

Lördag 3 februari

Mora–Skellefteå AIK, Rögle–Örebro, Linköping–HV71, Frölunda–Färjestad, Brynäs–Växjö (alla 15.15), Karlskrona–Malmö, Luleå–Djurgården (båda 18.00).

Måndag 5 februari

Malmö–Rögle (19.00).

Torsdag 8 februari

Färjestad–Linköping, HV71–Mora, Luleå–Brynäs, Skellefteå AIK–Frölunda, Växjö–Djurgården, Örebro–Karlskrona (alla 19.00).

Lördag 10 februari

Linköping–Malmö, HV71–Brynäs, Örebro–Luleå (alla 15.15), Skellefteå AIK–Växjö, Mora–Färjestad, Djurgården–Karlskrona, Rögle–Frölunda (alla 18.00).

Torsdag 15 februari

Brynäs–Örebro (19.00).

Lördag 24 februari

Färjestad–Skellefteå AIK, Djurgården–Linköping, Brynäs–Karlskrona, Mora–Rögle (alla 15.15), Örebro–Frölunda, Luleå–Växjö, HV71–Malmö (alla 18.00).

Tisdag 27 februari

Karlskrona–Luleå, Skellefteå AIK–Örebro, Växjö–Rögle (alla 19.00).

Onsdag 28 februari

Mora–Linköping, Djurgården–Brynäs, Färjestad–HV71, Frölunda–Malmö (alla 19.00).

Rolf Lassgård är stor Brynäs-supporter.
Foto: ANDREAS L ERIKSSON / BILDBYRÅN
Rolf Lassgård är stor Brynäs-supporter.

SHL mars

Torsdag 1 mars

Luleå–Mora, Örebro–Växjö, Brynäs–Frölunda, Linköping–Färjestad, HV71–Skellefteå AIK, Malmö–Djurgården (alla 19.00).

Fredag 2 mars

Rögle–Karlskrona (19.00).

Lördag 3 mars

Luleå–Malmö, Frölunda–HV71, Djurgården–Mora, Växjö–Linköping (alla 15.15), Färjestad–Örebro, Karlskrona–Rögle, Brynäs–Skellefteå AIK (alla 18.00).

Tisdag 6 mars

Skellefteå AIK–Djurgården, Mora–Brynäs, Örebro–Karlskrona, Linköping–Rögle, HV71–Luleå, Malmö–Färjestad, Frölunda–Växjö (alla 19.00).

Torsdag 8 mars

Luleå–Skellefteå AIK, Mora–Örebro, Brynäs–Linköping, Djurgården–HV71, Rögle–Färjestad, Växjö–Malmö, Karlskrona–Frölunda (alla 19.00).

Lördag 10 mars

Skellefteå AIK–Karlskrona, Örebro–Djurgården, Rögle–Luleå, Färjestad–HV71, Linköping–Växjö, Frölunda–Brynäs, Malmö–Mora (alla 15.15).

HV 71 vann SM-guldet i fjol.
Foto: Mikael Fritzon/TT / TT NYHETSBYRÅN
HV 71 vann SM-guldet i fjol.