Så spelas hockey-VM

Första nedsläpp 24 april – finalen 9 maj

HOCKEY

Ishockey-VM spelas i Tjeckien, 24 april-9 maj. Spelplatser är Prag och Ostrava.

De 16 lagen är indelade i fyra grupper och de tre bästa lagen i varje grupp går vidare till den andra ronden. Då bildas två grupper om sex lag, grupp A och grupp D bildar grupp E, medan de tre bästa i B och C blir F.

De fyra bästa lagen i fortsättningsgrupperna spelar sedan kvartsfinal.

Så här ser spelprogrammet ut (direktsändande tv-kanal inom parentes):

Lördag 24 april

12.15: Frankrike-Österrike, grupp D, Prag.

12.15: Slovakien-Ukraina, grupp B, Ostrava.

16.15: Lettland-Tjeckien, grupp A, Prag.

16.15: Danmark-Sverige, grupp C, Ostrava (TV3 och Viasat sport 1).

20.15: Tyskland-Kazakstan, grupp A, Prag.

20.15: Finland-USA, grupp B, Ostrava (Viasat sport 1.

Söndag 25 april

16.15: Schweiz-Frankrike, grupp D, Prag.

16.15: Ryssland-Danmark, grupp C, Ostrava (Viasat sport 1).

20.15: Österrike-Kanada, grupp D, Prag.

20.15: Sverige-Japan, grupp C, Ostrava (TV3 och Viasat sport 1).

Måndag 26 april

16.15: Tyskland-Lettland, grupp A, Prag.

16.15: Finland-Ukraina, grupp B, Ostrava (Viasat sport 1).

20.15: Tjeckien-Kazakstan, grupp A, Prag.

20.15: USA-Slovakien, grupp B, Ostrava (Viasat sport 1).

Tisdag 27 april

12.15: Kanada-Frankrike, grupp D, Prag.

16.15: Schweiz-Österrike, grupp D, Prag (Viasat sport 1).

16.15: Japan-Danmark, grupp C, Ostrava.

20.15: Kazakstan-Lettland, grupp A, Prag.

20.15: Sverige-Ryssland, grupp C, Ostrava (TV3 och Viasat sport 1).

Onsdag 28 april

12.15: Ukraina-USA, grupp B, Ostrava.

16.15: Kanada-Schweiz, grupp D, Prag (Viasat sport 1).

16.15: Ryssland-Japan, grupp C, Ostrava.

20.15: Tjeckien-Tyskland, grupp A, Prag.

20.15: Slovakien-Finland, grupp B, Ostrava (TV3 och Viasat sport 1).

Fredag 30 april

12.15: Kazakstan-Frankrike, nedflyttningsmatch, Prag.

12.15: Ukraina-Japan, nedflyttningsmatch, Ostrava.

16.15: Canada-Lettland, grupp E, Prag.

16.15: Sverige-Finland. grupp F, Ostrava.

20.15: Tjeckien-Österrike, grupp E, Prag.

20.15: Slovaiken-Ryssland, grupp F, Ostrava.

Lördag 1 maj

12.15: Japan-Kazakstan, nedflyttningsmatch, Prag.

16.15: Lettland-Schwiez, grupp E, Prag.

16.15: Finland-Danmark, grupp F, Ostrava.

20.15: Österrike-Tyskland, grupp E, Prag.

20.15: Ryssland-USA, grupp F, Ostrava.

Söndag 2 maj

12.15: Ukraina-Frankrike, nedflyttningsmatch, Prag.

16.15: Schweiz-Tjeckien, grupp E, Prag.

16.15: Danmark-Slovakien, grupp F, Ostrava.

20.15: Kanada-Tyskland, grupp E, Prag.

20.15: Sverige-USA, grupp F, Ostrava.

Måndag 3 maj

12.15: Kazakstan-Ukraina, nedflyttningsmatch, Prag.

16.15: Lettland-Österrike, grupp E, Prag.

16.15: Finland-Ryssland, grupp F, Ostrava.

20.15: Tjeckien-Kanada, grupp E, Prag.

20.15: Slovakien- Sverige, grupp F, Ostrava.

Tisdag 4 maj

12.15: Frankrike-Japan, nedflyttningsmatch, Prag.

16.15: Tyskland-Schweiz, grupp E, Prag.

20.15: USA-Danmark, grupp F, Prag.

Onsdag 5 maj

16.15: Sverige-Lettland, kvartsfinal, Prag

20.15: Tjeckien-USA, kvartsfinal, Prag.

Torsdag 6 maj

16.15: Kanada-Finland, kvartsfinal, Prag.

20.15: Slovakien-Schweiz, kvartsfinal, Prag.

Lördag 8 maj

Tid ej klart: F2/E3-E1/F4, semifinal, Prag.

Tid ej klart: E2/F3-F1/E4, semifinal, Prag.

Söndag 9 maj

16.15: F2/E3/E1/F4-E2/F3/F1/E4, bronsmatch, Prag.

20.15: F2/E3/E1/F4-E2/F3/F1/E4, final, Prag.

Fotnot: Om Tjeckien når kvartsfinal och/eller semifinal kommer de matcherna att spelas med start 20.15. (TT)

Lagen i ishockey-VM