VM dag för dag

Matcherna och TV-tiderna

HOCKEY

Gruppindelningen

Grupp A: Ryssland, Slovakien, Vitryssland och Österrike. Spelas i Wien.

Grupp B: Kanada, Lettland, Slovenien och USA. Spelas i Innsbruck.

Grupp C: Danmark, Finland, Sverige och Ukraina. Spelas i Innsbruck.

Grupp D: Kazakstan, Schweiz, Tjeckien och Tyskland. Spelas i Wien.

Lördag 30 april

16.15: Ryssland-Österrike

Grupp A, matchen spelas i Wien.

16.15: Lettland-Kanada (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp B, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: Finland-Danmark (20.00: Viasat Sport 1)

Grupp C, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: Slovakien-Vitryssland

Grupp A, matchen spelas i Wien.

Söndag 1 maj

16.15: USA-Slovenien

Grupp B, matchen spelas i Innsbruck.

16.15: Schweiz-Tjeckien (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp D, matchen spelas i Wien.

20.15: Ukraina-Sverige (20.00: TV3)

Grupp C, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: Tyskland-Kazakstan

Grupp D, matchen spelas i Wien.

Måndag 2 maj

16.15: Slovakien-Ryssland (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp A, matchen spelas i Wien.

16.15: Finland-Ukraina

Grupp C, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: Vitryssland-Österrike

Grupp A, matchen spelas i Wien.

20.15: Sverige-Danmark (20.00: TV3)

Grupp C, matchen spelas i Innsbruck.

Tisdag 3 maj

16.15: Kanada-Slovenien (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp B, matchen spelas i Innsbruck.

16.15: Kazakstan-Schweiz

Grupp D, matchen spelas i Wien.

20.15: USA-Lettland (20.00: Viasat Sport 1)

Grupp B, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: Tjeckien-Tyskland (22.50: Viasat Sport 1 i efterhand)

Grupp D, matchen spelas i Wien.

Onsdag 4 maj

16.15: Ryssland-Vitryssland (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp A, matchen spelas i Wien.

16.15: Danmark-Ukraina

Grupp C, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: Österrike-Slovakien

Grupp A, matchen spelas i Wien.

20.15: Sverige-Finland (20.00: TV3)

Grupp C, matchen spelas i Innsbruck.

Torsdag 5 maj

16.15: Slovenien-Lettland

Grupp B, matchen spelas i Innsbruck.

16.15: Tjeckien-Kazakstan (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp D, matchen spelas i Wien.

20.15: Kanada-USA (20.00: Viasat Sport 1)

Grupp B, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: Tyskland-Schweiz

Grupp D, matchen spelas i Wien.

Gruppspel 2 *

* Förutsatt att Sverige blir 1C eller 2C. TV3 direktsänder endast Tre

Kronors matcher.

Fredag 6 maj

16.15: 4D-4A

Grupp R, matchen spelas i Wien.

16.15: 4B-4C

Grupp R, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: 2B-2C (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: 2A-2D (22.50: Viasat Sport 1 i efterhand)

Grupp E, matchen spelas i Wien.

Lördag 7 maj

16.15: 3B-3C (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

16.15: 3A-3D

Grupp E, matchen spelas i Wien.

20.15: 1B-1C (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: 1A-1D

Grupp E, matchen spelas i Wien.

Söndag 8 maj

16.15: 1B-2C (16.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

16.15: 1A-2D

Grupp E, matchen spelas i Wien.

20.15: 1C-2B (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: 1D-2A

Grupp E, matchen spelas i Wien.

12.15: 4C-4A

Grupp R, matchen spelas i Innsbruck.

Måndag 9 maj

16.15: 2B-3C (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

16.15: 2A-3D

Grupp E, matchen spelas i Wien.

20.15: 2C-3B (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: 2D-3A

Grupp E, matchen spelas i Wien.

12.15: 4B-4D

Grupp R, matchen spelas i Innsbruck.

Tisdag 10 maj

16.15: 3C-1B (16.00: Viasat Sport 1)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

16.15: 3D-1A

Grupp E, matchen spelas i Wien.

20.15: 1C-3B (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Grupp F, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: 1D-3A

Grupp E, matchen spelas i Wien.

12.15: 4D-4C

Grupp R, matchen spelas i Innsbruck.

Onsdag 11 maj

12.15: 4A-4B

Grupp R, matchen spelas i Innsbruck.

Slutspel

Torsdag 12 maj

16.15: E2-F3 (16.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Kvartsfinal, matchen spelas i Wien.

16.15: F2-E3 (16.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Kvartsfinal, matchen spelas i Innsbruck.

20.15: E1-F4 (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Kvartsfinal, matchen spelas i Wien.

20.15: F1-E4 (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Kvartsfinal, matchen spelas i Innsbruck.

* TV3 direktsänder endast Tre Kronors ev. kvartsfinal.

Lördag 14 maj

16.15: Semifinal 1 (16.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Matchen spelas i Wien.

20.15: Semifinal 2 (20.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Matchen spelas i Wien.

* TV3 direktsänder endast Tre Kronors ev. semifinal.

Söndag 15 maj

16.15: Bronsmatch (16.00: Viasat Sport 1 el. TV3)

Matchen spelas i Wien.

20.15: Final (20.00: TV3)

Matchen spelas i Wien.

* TV3 direktsänder Match om 3:e pris endast om Tre Kronor spelar.

Samtliga TV-tider med reservation för ändringar.