HELSINGFORS. Foppa och Simon Gagne återförenades i IceBreakers.
Nu hoppas kanadensaren på en repris –
i Philadelphia Flyers.
– Det vore väldigt kul om han ville komma tillbaka till oss, säger han till Sportbladet.
Tidigare i somras var Peter Forsberg en av gästerna vid Simon Gagnes välgörenhetsturnering i golf.
Den här helgen återgäldar Foppas tidigare kedjekamrat tjänsten och spelar med de svenska NHL-proffsens IceBreakers.
– När Peter frågade om jag ville komma över hit, så tackade jag naturligtvis ja, säger Simon Gagne.
Under Forsbergs första säsong i Philadelphia bildade han och Gagne en fruktad anfallsduo. Kanadensarens målproduktion nådde nya höjder tack vare Foppas framspelningar.
Och även om Flyers gjort en ordentlig nysatsning i och med nyförvärv som Daniel Briere, Kimmo Timonen och Scott Hartnell, så hoppas Gagne att det finns plats för Foppa i truppen.
– Det vore väldigt kul om han ville komma tillbaka till oss. När han väl är frisk, så är han den bäste. I fjol var han kanske inte på topp, men han spelade ändå väldigt bra hockey, säger Gagne.
– Jag vet vad Peter kan. Och jag vet att med en sådan spelare i laget ökar chanserna att vinna Stanley Cup.
Har du försökt övertala honom att välja Flyers om han återvänder till NHL?
– (skratt) Well, vi får se vad som händer. Han försöker fortfarande känna av om han kan spela. Och om Peter kan spela igen, så har han förhoppningsvis
|
Stefan Persson
|
Philadelphia som ett alternativ, säger Gagne.
Som missade den första perioden i IceBreakers match mot IFK Helsingfors, då hans bagage fastnat i Stockholm. Lagom till andra perioden dök dock väskan upp och Gagne hann med ett mål i IceBreakers
7–4-seger.