Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.

Supertalangens udda val av tröjnummer

Därför väljer Nail Jakupov nummer 64 i Oilers

Nail Jakupov draftades först av alla på midsommaraftonens draft.   Nail Jakupov draftades först av alla på midsommaraftonens draft. Foto: AP

Ryske jättelöftet Nail Jakupov, 18, gick som etta i sommarens NHL-draft.

Nu har han valt det något udda tröjnumret 64 i Edmonton Oilers – med en något annorlunda motivering.

18-årige Jakupov valdes precis som väntat av Edmonton som hade förstatjing på hockeyvärldens kommande storstjärnor.

Men som rookie är det inte bara att gå in i sitt nya lag och kräva det numret man brukar ha – speciellt inte om det är nummer 10.

Horcoff i #10

18-årige Jakupov gick i stället en annan väg än den tänkbara att muta eller övertala den rutinerade centern Shawn Horcoff, 33, som har den tröjan i Oilers.

Enligt Edmonton Journals hockeyskribent Jim Matheson har rocken resonerat på följande vis:

– Vad blir sex plus fyra? Tio va?, ska Jakupovs agent Igor Larionov ha sagt till Matheson.

Jakupov skrev ett treårskontrakt med Oilers i slutet av juli och väntas ta en ordinarie plats direkt.

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Sportbladet

Visa fler
SPORTBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive