Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.

”Jag har inte bestämt mig än”

Sundin om uppgifterna att karriären är slut

Mats Sundin, 38, lägger av med hockeyn.

Det uppger Upsala Nya Tidning som hänvisar till ”säkra källor”.

Men Sudden själv dementerar.

– Jag har inte bestämt mig, jag tar ett beslut i höst, säger han till Sportbladet.

Sent i går publicerade UNT uppgifter i sin sportblogg att en av Sveriges största hockeykarriärer är över.

”Säkra källor”

Enligt tidningen har Mats Sundin bestämt sig för att lägga skridskorna på hyllan och i bloggen skrivs bland annat:

”Nu kan UNT avslöja att Mats Sundin bestämt sig för att lägga skridskorna på hyllan – för gott. Allt enligt säkra källor,” skriver reportern Henrik Söderlund i ett inlägg.

Tidigare i somras meddelade Sundin att han inte kommer delta i OS.

Sportbladet har varit i kontakt med Sudden som säger att han fortfarande inte har tagit något beslut om han ska fortsätta sin hockeykarriär.

– Jag har precis som förra sommaren ännu inte bestämt mig om jag ska fortsätta spela ishockey i NHL, skriver han i ett sms.

Sudden: Bestämmer mig i höst

Han skriver vidare att han kommer att ta ett beslut senare i höst.

– Jag kommer ta ett beslut i höst om min fortsatta framtid som ishockeyspelare.

Våren 2008 gick svenskens kontrakt ut med Toronto Maple Leafs, klubben han spelat för i 13 säsonger.

Redan då spekulerades i att Sundin skulle lägga skridskorna på hyllan, men efter en hockeylös höst gjorde han en sensationell comeback i Vancouver Canucks i januari i år.

Men inte heller där blev det någon fortsättning – och i somras har spekulationerna satt fart på nytt.

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Sportbladet

Visa fler
SPORTBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive