WASHINGTON. Nicklas Bäckström är på väg att växa ut till en ny svensk superstjärna i NHL.
– Han är en spelare Sverige kan bygga sitt OS-lag omkring, säger amerikanen Mike Knuble.
– Jag vill helst slippa möta honom i OS, säger kanadensiska superbacken Mike Green.
– Jag älskar att spela med honom, säger ryske superstjärnan Alexander Ovetjkin.
Hyllningarna vet inga gränser när vi frågar lagkompisarna i Washington Capitals om Nicklas Bäckström.
Så vad säger huvudperson själv?
– Jo, det har gått över förväntan, men det är fortfarande mycket jag kan bli bättre på.
Den svenska blygsamheten är välkänd, men sanningen är att Nicklas Bäckström är på väg mot samma stjärnstatus som gjorde Peter Forsberg och Mats Sundin till ikoner och att de blev ”Foppa” och ”Sudden” med en hel nation.
Bäckström kallas ”Bäckis” av de flesta, men kärt barn har många namn och bland lagkompisarna i Washington går han under ett annat smeknamn.
– Ja, de kallar mig ”Nicke”, precis som mina närmaste vänner gör hemma i Sverige, säger Nicklas.
Så ”Nicke” får det bli.
Nu är han en av de spelare som är tänkt att bygga en dynasti i Washington, där Alexander Ovetjkin har ett kontrakt som sträcker sig ända till 2021 och där nya storbacken Mike Green, 23, skrev på ett nytt fyraårskontrakt inför den här säsongen.
Inför nästa säsong är det dags att knyta upp Nicklas Bäckström för flera år framåt, då hans rookiekontrakt med klubben går ut efter den här vintern.
Det talas om ett jättekontrakt med en årslön på mellan fem och åtta miljoner dollar beroende på hur långt det sträcker sig.
– Men jag gillar inte att prata om pengar och det har inte hänt något speciellt så här långt
i förhandlingarna. Men jag trivs väldigt bra här, det är väl det enda jag kan säga.
Bäckström har ett bekvämt liv i den amerikanska huvudstaden. Han har promenadavstånd från lägen
heten till Capitals träninganläggning i Arlington.
– Det tar bara ett par minuter att gå dit. Och till matcherna tar det en kvart med bilen in till arenan
i stan, säger han.
– Att spela i NHL har varit en dröm ända sedan jag var fem, sex år och började spela hockey. Men det var först då jag var sexton som jag förstod att den kunde bli sann. Nu är jag här och det har faktiskt varit ännu bättre än jag förväntat mig.
Inför nattens matcher i NHL låg Bäckström nia i NHL:s poängliga med sina 22 poäng (4+18), men bara en poäng från andraplatsen i den jämna toppen.
Och han var delad etta i assistligan tillsammans med San Josés Joe Thornton och
Torontos tjeckiske back Tomas Kaberle.
– Jag rankar honom som en av de bästa passningsspelarna i hela NHL, säger Svergiebekante forwarden Mike Knuble.
Och Alexander Ovetjkin vill inte vara utan sin svenske kedjekompis.
– Nej, han har en fantastisk blick för spelet. Jag behöver bara vara på rätt ställe, så hittar han mig med passningarna, säger Ovetjkin till Sportbladet.
|
Mats Wennerholm
|
|
Jimmy Wixtröm
|
Det räcker för att alla ska förstå Nicklas Bäckströms storhet just nu.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...