Erik Karlsson tackar nej till VM

HOCKEY

Tunga besked för Tre Kronor.

Erik Karlsson tackar nej till VM på grund av skada och Patrik Berglund väljer också att han tackar nej till spel.

I dag har Tre Kronor rest ner till Prag för ishockey-VM. Och den svenska truppen gjorde det med två positiva besked för Filip Forsberg och Mattias Ekholm men nej tack från skadade Alexander Edler, Alexander Steen och Mika Zibanejad.

Och när Pär Mårts landat i Prag kom ytterligare två tunga återbud.

Allra tyngst det från världsbacken Erik Karlsson som enligt förbundets hemsida tackat nej på grund av en skada. Karlsson gjorde under årets säsong 66 poäng på 82 matcher för sitt Ottawa.

Vilken skada Senators lagkapten har framgår inte.

Berglund inte skadad

I Patrik Berglunds fall ska det inte vara en skada som stoppar honom från VM-spel, skriver förbundet. Han har nobbat VM-spel av någon annan, hittills okänd, anledning.

FAKTA

Sveriges preliminära VM-trupp

Målvakter

Jhonas Enroth, Dallas Stars

Anders Nilsson, AK Bars Kazan

Markus Svensson, Skellefteå

Backar

Oliver Ekman-Larsson, Arizona Coyotes

Oscar Klefbom, Edmonton Oilers

John Klingberg, Dallas Stars

Staffan Kronwall, Lokomotiv Jaroslavl

Johan Fransson, Rapperswil-Jona Lakers

Daniel Rahimi, Linköping

Jonas Ahnelöv, Modo

Mattias Ekholm, Nashville Predators

Forwards:

Jimmie Ericsson, SKA St. Petersburg

Loui Eriksson, Boston Bruins

Jacob Josefson, New Jersey Devils

Joakim Lindström, Toronto Maple Leafs

Anton Lander, Edmonton Oilers

Oscar Möller, Ak Bars Kazan

Elias Lindholm, Carolina Hurricanes

Victor Rask, Carolina Hurricanes

Filip Forsberg, Nashville Predators

Simon Hjalmarsson, CSKA Moskva

Mattias Sjögren, Linköping

Joel Lundqvist, Frölunda

Martin Johansson, Örebro

Nicklas Danielsson, Rapperswil-Jona Lakers

Andreas Thuresson, Severstal Cherepovets

FOTNOT: Torsdagen den 30 april anmäls och registreras de spelare som ska spela VM. Minst 17 spelare måste registreras den dagen.

...och så spelas VM

VM avgör 1–17 maj i Tjeckien.

Tre Kronor spelar i grupp A med Kanada, Tjeckien, Schweiz, Lettland, Frankrike, Tyskland och Österrike (alla matcher i Prag).

I grupp B spelar Finland, Ryssland, USA, Slovakien, Norge, Vitryssland, Slovenien och Danmark

Sveriges matcher:

1/5 20.15: Tjeckien-Sverige

3/5 12.15: Österrike-Sverige

4/5 16.15: Lettland-Sverige

6/5 20.15: Sverige-Kanada

7/5 20.15: Sverige-Tyskland

9/5 20.15: Sverige-Schweiz

11/5 20.15: Sverige-Frankrike

Kvartsfinalerna spelas 14 maj (15.16, 16.15, 19.15 och 20.15).

De spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3

Semfinalerna spelas 16 maj 15.15 och 19.15.

De spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3

Bronsmatch och final söndag 17 maj 16.15 och 20.45.