Matchfakta 20/11

HOCKEY

AIK-Västerås 1-5

(0–1, 0–1, 1–3)

Första perioden: 0–1 (0.34) Patrik Juhlin (Mattias Lööf, Fredrik Johansson).

Andra perioden: 0–2 (1.59) Mattias Lööf (Patrik Juhlin, Fredrik Johansson) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 1–2 (1.18) Jimmie Svensson (David Engblom) spel fem mot fyra, 1–3 (4.43) Mattias Lööf (Robin Persson), 1–4 (8.52) Tobias Lundqvist (Mattias Lööf, Peter Popovic) spel fem mot fyra, 1–5 (12.31) Kalle Olsson.

Skott: 22–45 (4–11, 8–14, 10–20).

Utv, AIK: 8x2, 1x5, 1 matchstraff. Västerås: 6x2, 1x5, 1x10, 1 matchstraff.

Domare: Peter Eriksson, Bromma.

Publik: 1502.

Arboga-Skellefteå 3-5

(1–0, 0–3, 2–2)

Första perioden: 1–0 (12.42) Alexander Semjonovs (Nicklas Westerlind, Martin Klintberg) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–1 (0.32) Johan Åkerman (Magnus Wernblom, Fredrik Öberg) spel fem mot fyra, 1–2 (18.02) Daniel Welser (Brett Harkins, Johan Ramstedt) spel fem mot fyra, 1–3 (18.25) Fredrik Lindgren (Daniel Sondell, Pontus Petterström).

Tredje perioden: 2–3 (1.51) Mikael Holmqvist (Jonas Finn-Olsson), 2–4 (8.40) Johan Ramstedt (Daniel Sondell) spel fem mot fyra, 3–4 (12.47) Dan Johansson (Henric Björkman, Jonas Finn-Olsson), 3–5 (19.42) Daniel Welser (Johan Ramstedt, Jeremiah McCarthy) mål i tom kasse.

Skott: 23–49 (8–14, 6–24, 9–11).

Utv, Arboga: 6x2. Skellefteå: 6x2.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 1065.

Almtuna-Hammarby 5-2

(1–1, 4–1, 0–0)

Första perioden: 1–0 (2.26) Marcus Jonasén (Marcus Ragnarsson) spel fem mot tre, 1–1 (2.45) Mikael Zettergren.

Andra perioden: 2–1 (0.20) Fredrik Abrahamsson (Martin Wiita, Nicklas Danielsson), 3–1 (0.49) Kristoffer Jobs (Marcus Jonasén), 4–1 (1.33) Max Österberg (Marcus Ragnarsson), 5–1 (17.47) Per Fernhall (Johan Berggren), 5–2 (18.45) Samuel Beckstrand (Mikael Zettergren, Linus Persson) spel fem mot fyra.

Skott: 24–28 (9–11, 6–9, 9–8).

Utv, Almtuna: 9x2, 1x10. Hammarby: 10x2, 1x10.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands Väsby.

Publik: 1332.

Malmö-Oskarshamn 3-1

(1–0, 1–0, 1–1)

Första perioden: 1–0 (0.27) Carl Söderberg.

Andra perioden: 2–0 (11.12) Kim Staal (Carl Söderberg, Edvin Frylén) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 2–1 (13.46) Johan Hägglund (Johan Ryno, Magnus Eriksson), 3–1 (18.38) Kim Staal (Carl Söderberg, Edvin Frylén).

Skott: 20–26 (8–3, 8–6, 4–17).

Utv, Malmö: 7x2, 1x10. Oskarshamn: 8x2.

Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

Publik: 3474.

Växjö-Nybro 3-6

(0–2, 2–1, 1–3)

Första perioden: 0–1 (5.30) Andreas Sundin, 0–2 (12.40) Christian Magnusson (Jonny Ågren, Ola Nilsson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–2 (0.41) Andrée Persson (Jarno Pikkarainen, Ville Hirvonen), 2–2 (2.42) Andrée Persson (Ville Hirvonen, Aki Heino), 2–3 (19.53) Christian Magnusson (Peter Rylander, Jens Svensson).

Tredje perioden: 2–4 (10.02) Jonny Ågren (Christian Magnusson, Jens Svensson), 2–5 (15.05) Sebastian Fors (Peter Rylander, Andreas Valdix), 2–6 (16.18) Jens Svensson (Kalle Zettervall, Jonny Ågren), 3–6 (18.08) Andrée Persson (Jarno Pikkarainen) spel fem mot fyra.

Skott: 31–17 (5–6, 16–4, 10–7).

Utv, Växjö: 6x2. Nybro: 8x2, 1x10.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 2786.

Rögle-Nyköping 5-3

(1–1, 1–1, 3–1)

Första perioden: 0–1 (4.46) Ronny Björlin (Daniel Karlsson, Marc Brown) spel fem mot fyra, 1–1 (16.51) Niklas Karmhag (Mikael Johansson, Daniel Åhsberg).

Andra perioden: 1–2 (3.29) Antti Koponen (Andreas Jungbeck, Kim Cannerheim) spel fem mot fyra, 2–2 (13.20) Mikael Johansson (Brent Robinson) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3–2 (7.00) Daniel Josefsson, 3–3 (9.15) Ronny Björlin (Daniel Karlsson, Kim Cannerheim) spel fem mot fyra, 4–3 (14.39) Kristofer Starck, 5–3 (17.23) Mikael Gath (Niklas Karmhag).

Skott: 36–26 (4–6, 15–9, 17–11).

Utv, Rögle: 5x2. Nyköping: 7x2.

Domare: Wolmer Edqvist, Grums.

Publik: 2611.

Sundsvall-Björklöven 3-3

(0–2, 2–1, 1–0, 0–0)

Första perioden: 0–1 (1.44) Filip Hollström (Johan Wikström, Jimmy Danielsson), 0–2 (12.45) Daniel Olofsson (Johan Bergmark).

Andra perioden: 1–2 (2.27) Robert Vavroch (Andreas Nyberg, Markus Lilja) spel fem mot fyra, 1–3 (5.36) Johan Wikström (Filip Hollström, Jimmy Danielsson), 2–3 (7.15) Andreas Nyberg (Alexander Larsson, Jörgen Nordlöf).

Tredje perioden: 3–3 (17.49) Jonas Floberg (Niklas Wästlund, David Striz) spel fem mot fyra.

Skott: 32–30 (8–9, 12–6, 11–8, 1–7).

Utv, Sundsvall: 3x2. Björklöven: 7x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 568.