Matchfakta 22/1

HOCKEY

Oskarshamn–AIK 4–3

(0–1, 0–1, 3–1, 1–0)

Första perioden: 0–1 (14.50) David Engblom (Stefan Gråhns).

Andra perioden: 0–2 (17.38) Jimmie Svensson (David Engblom).

Tredje perioden: 1–2 (2.55) Johan Ryno (Magnus Eriksson), 1–3 (5.47) Sebastian Löckert (Joakim Häll, Stefan Gråhns), 2–3 (8.00) Alexander Johansson (Magnus Eriksson, Rasmus Ericsson) spel fem mot fyra, 3–3 (16.52) Fredric Jaensson (Fredrik Lovén, Magnus Eriksson).

Fjärde perioden: 4–3 (1.43) Alexander Johansson (Fredrik Jonsson).

Skott: 31–28 (11–10, 4–12, 14–5, 2–1).

Utv, Oskarshamn: 5x2. AIK: 5x2.

Domare: Lars Johan Ryhed, Örebro.

Publik: 1923.

Rögle–Skellefteå 4–5

(0–2, 4–1, 0–2)

Första perioden: 0–1 (12.52) Andreas Paulsson (Marc Busenburg, Per Helmersson), 0–2 (18.46) Daniel Sondell (Andreas Paulsson, Johan Åkerman) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 0–3 (5.09) Andreas Paulsson (Brett Harkins), 1–3 (6.53) Daniel Åhsberg (Mattias Carlsson), 2–3 (8.28) Pär Arlbrandt (Kenny Jönsson) spel fem mot tre, 3–3 (12.51) Pär Arlbrandt (Jacob Johansson, Kenny Jönsson) spel fem mot tre, 4–3 (17.14) Peter Jönsson (Jacob Johansson, Pär Arlbrandt) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 4–4 (4.48) Andreas Paulsson (Johan Åkerman), 4–5 (8.36) Brett Harkins spel fem mot fyra.

Skott: 22–31 (5–16, 11–6, 6–9).

Utv, Rögle: 5x2. Skellefteå: 8x2.

Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

Publik: 2918.

Nyköping–Almtuna 3–2

(0–2, 2–0, 1–0)

Första perioden: 0–1 (2.46) Nicklas Danielsson (Marcus Ragnarsson), 0–2 (3.16) Marcus Ragnarsson.

Andra perioden: 1–2 (2.46) Gustav Gräsberg (Johan Jonsson, Niklas Olausson) spel fyra mot fem, 2–2 (12.23) Niklas Olausson (Sebastian Sjösten) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3–2 (2.04) Martin Johansson (Antti Koponen, Ronny Björlin) spel fem mot fyra.

Skott: 32–23 (13–6, 10–6, 9–11).

Utv, Nyköping: 7x2. Almtuna: 15x2.

Domare: Tobias Suomela, Örebro.

Publik: 1058.

Bofors–Sundsvall 5–1

(1–0, 0–1, 4–0)

Första perioden: 1–0 (19.59) Daniel Wessner (Martin Strandfeldt, Per Sveder) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–1 (18.31) Jonas Floberg (Niklas Wästlund) spel fyra mot fem.

Tredje perioden: 2–1 (5.34) Kristoffer Näslund (Tobias Thermell), 3–1 (10.34) Nicholas Angell (Jens Olsson), 4–1 (11.55) Niklas Zetterström (Björn Eriksson, Christian Carlsson), 5–1 (17.42) Björn Eriksson (Björn Östlund, Niklas Zetterström).

Skott: 34–21 (13–4, 8–12, 13–5).

Utv, Bofors: 5x2. Sundsvall: 6x2.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 1824.

Hammarby–Växjö 1–3

(0–2, 1–0, 0–1)

Första perioden: 0–1 (7.30) Johan Ejdepalm (Johan Andersson, Christian Jacobsson), 0–2 (9.20) Johan Markusson.

Andra perioden: 1–2 (10.43) Linus Stensson (Mikael Zettergren).

Tredje perioden: 1–3 (7.54) Ville Hirvonen (Andrée Persson).

Skott: 26–25 (7–8, 15–7, 4–10).

Utv, Hammarby: 8x2, 1x10. Växjö: 8x2.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands–Väsby.

Publik: 373.

Nybro–Arboga 5–2

(2–2, 2–0, 1–0)

Första perioden: 0–1 (7.27) Emil Axelsson (Joachim Leijon), 1–1 (9.33) Andreas Holfelt (Andreas Valdix, Robert Kimby), 2–1 (13.31) Jonny Ågren (Andreas Holfelt) spel fem mot tre, 2–2 (14.46) Marcus Weinstock (Fredrik Vestberg, Johan Thelin).

Andra perioden: 3–2 (6.31) Erik Lewerström (Jens Svensson) spel fem mot tre, 4–2 (19.01) Jonny Ågren.

Tredje perioden: 5–2 (2.31) Richard Hallgren (Jens Svensson, Robert Kimby).

Skott: 33–38 (17–13, 11–12, 5–13).

Utv, Nybro: 3x2. Arboga: 8x2.

Domare: Ulrik Lindh, Ljungby.

Publik: 1329.

Malmö–Björklöven 3–4

(0–2, 1–0, 2–2)

Första perioden: 0–1 (16.40) Fredrik Davidsson (Mats Lavander, Erik Forssell), 0–2 (18.00) Niklas Strandberg (Filip Hollström).

Andra perioden: 1–2 (1.20) Andre Savage (Jan Öberg, Robert Tomik).

Tredje perioden: 2–2 (1.18) Andre Savage (Mikael Wahlberg), 3–2 (6.04) Jan Öberg (Lubomir Sekeras, Markus Matthiasson), 3–3 (6.37) Johan Bergmark (Björn Lavander, Daniel Olofsson), 3–4 (14.30) Nicklas Johansson (Johan Wikström, Mikelis Redlihs).

Skott: 43–18 (8–9, 19–5, 16–4).

Utv, Malmö: 2x2. Björklöven 3x2.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 2591.