Matchfakta: 27/1

HOCKEY

Rögle–Sundsvall 3–5 (2–3, 1–1, 0–1)

Första perioden: 1–0 (1.07) Mikael Johansson (Mattias Carlsson), 2–0 (2.49) Jacob Johansson (Henrik Eriksson), 2–1 (4.29) Christoffer Lindström (Niklas Wästlund), 2–2 (5.21) Andreas Nyberg (Mikael Romö, Johannes Rundgren), 2–3 (18.22) Mattias Svedberg (Johannes Rundgren).

Andra perioden: 3–3 (8.48) Jacob Johansson (Pär Arlbrandt, Henrik Eriksson), 3–4 (18.41) Jonas Floberg (Tommy Enström).

Tredje perioden: 3–5 (16.11) Jonas Floberg spel fyra mot fem.

Skott: 27–23 (8–11, 6–2, 13–10).

Utv, Rögle: 6x2. Sundsvall: 8x2.

Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

Publik: 1952.

Malmö–Almtuna 6–3 (4–0, 1–2, 1–1)

Första perioden: 1–0 (7.51) Mikael Wahlberg (Markus Matthiasson), 2–0 (15.01) Nicklas Jadeland (Patrik Ahlstrand), 3–0 (17.15) Lubomir Sekeras (Robert Tomik, Mikael Wahlberg) spel fem mot fyra, 4–0 (18.15) Markus Matthiasson (Patrik Ahlstrand, Simon Skoog).

Andra perioden: 5–0 (8.51) Markus Matthiasson, 5–1 (11.26) Martin Wiita (Marcus Ragnarsson) spel fem mot fyra, 5–2 (18.52) Max Österberg (Marcus Jonasén, Tobias Gabrielsson).

Tredje perioden: 6–2 (6.49) Patrik Hersley (Patrik Ahlstrand, Johan Forsberg), 6–3 (11.15) Nicklas Danielsson.

Skott: 36–17 (19–4, 12–8, 5–5).

Utv, Malmö: 3x2. Almtuna: 6x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 2398.

AIK–Växjö 2–2 (1–2, 0–0, 1–0, 0–0)

Första perioden: 0–1 (5.57) Torsten Yngvesson (Christian

Jacobsson, Johan Andersson), 0–2 (12.11) Johan Ejdepalm (Christian Jacobsson), 1–2 (17.08) Monir Kalgoum (Jimmie Svensson, Jonas Westerling).

Tredje perioden: 2–2 (7.04) Stefan Gråhns (David Engblom) spel fem mot fyra.

Skott: 24–39 (8–15, 8–8, 8–11, 0–5).

Utv, AIK: 5x2. Växjö: 9x2.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands-Väsby.

Publik: 1206.

Skellefteå–Bofors 8–4 (4–1, 2–2, 2–1)

Första perioden: 1–0 (2.23) Johan Åkerman (Anders Söderberg, Fredrik Öberg) spel fem mot tre, 1–1 (10.39) Daniel Wessner (Nicholas Angell, Fredrik Ericson) spel fem mot tre, 2–1 (16.46) Pontus Petterström (Johan Ramstedt), 3–1 (17.10) Magnus Wernblom (Anders Söderberg, Fredrik Öberg), 4–1 (17.35) Johan Åkerman (Brett Harkins, Andreas Paulsson).

Andra perioden: 5–1 (3.09) Johan Åkerman (Andreas Falk, Johan Ramstedt), 5–2 (9.55) Kristoffer Näslund (Jens Olsson, Tobias Thermell), 5–3 (16.57) Daniel Wessner (Andreas Lundin, Martin Thelander), 6–3 (17.49) Andreas Falk (Pontus Petterström, Johan Ramstedt).

Tredje perioden: 7–3 (4.34) Daniel Welser (Brett Harkins, Per Helmersson), 7–4 (5.16) Martin Strandfeldt (Johan Sjödell-Wiklander, Jens Olsson), 8–4 (14.18) Anders Söderberg (Johan Åkerman, Fredrik Öberg) spel fem mot fyra.

Skott: 32–24 (13–5, 12–7, 7–12).

Utv, Skellefteå: 7x2. Bofors: 8x2.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 3067.

Björklöven–Nyköping 3–0 (1–0, 1–0, 1–0)

Första perioden: 1–0 (17.29) Johan Bergmark (Jon Palmebjörk, Björn Lavander) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–0 (0.29) Mats Lavander (Fredrik Davidsson, Jörgen Hermansson).

Tredje perioden: 3–0 (10.08) Mikelis Redlihs (Johan Wikström, Niklas Strandberg) spel fem mot fyra.

Skott: 34–27 (13–8, 10–9, 11–10).

Utv, Björklöven: 7x2. Nyköping: 11x2, 1x10.

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik.

Publik: 3826.

Oskarshamn–Hammarby 3–4 (2–1, 1–1, 0–1, 0–1)

Första perioden: 1–0 (11.17) Johan Ryno (Magnus Eriksson, Rasmus Ericsson) spel fem mot tre, 2–0 (11.37) Mattias Nilsson (Rasmus Ericsson, Johan Ryno) spel fem mot fyra, 2–1 (18.28) Stefan Töyrä (Jimmie Kraft, Dan Tryborn).

Andra perioden: 3–1 (2.11) Rasmus Olheden (Johan Hägglund, Fredric Jaensson) spel fem mot fyra, 3–2 (19.02) Jimmie Kraft (Stefan Töyrä).

Tredje perioden: 3–3 (12.09) Tobias Liberg (Dan Tryborn, Stefan Töyrä).

Fjärde perioden: 3–4 (4.36) Jimmie Kraft (Stefan Töyrä).

Skott: 25–22 (6–7, 10–9, 7–4, 2–2).

Utv, Oskarshamn: 6x2. Hammarby: 7x2.

Domare: Lars Johan Ryhed, Örebro.

Publik: 1741.