Matchfakta 1/3

AIK-Björklöven 2-4

HOCKEY

(0–2, 1–0, 1–2)

Första perioden: 0–1 (14.35) Erik Forssell (Filip Hollström), 0–2 (15.50) Johan Bergmark (Jon Palmebjörk, Daniel Olofsson).

Andra perioden: 1–2 (17.28) Jimmie Svensson (Stefan Gråhns, David Engblom).

Tredje perioden: 2–2 (6.30) Jonas Westerling (Tobias Tschöp, Andreas Frisk) spel fem mot fyra, 2–3 (7.46) Nicklas Johansson (Björn Lavander, Filip Hollström), 2–4 (18.23) Erik Forssell (Mats Lavander) mål i tom kasse.

Skott: 29–22 (10–6, 7–5, 12–11).

Utv, AIK: 3x2. Björklöven: 8x2.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands Väsby.

Publik: 1523.

Sundsvall-Hammarby 3-2

(0–0, 2–1, 1–1)

Andra perioden: 1–0 (3.51) Jonas Floberg (Johannes Rundgren, Markus Lilja), 1–1 (7.34) Samuel Beckstrand (Linus Stensson) spel fyra mot fem, 2–1 (17.28) Andreas Nyberg (Mattias Svedberg).

Tredje perioden: 2–2 (1.02) Linus Stensson (Linus Persson), 3–2 (18.37) Ivan Puncochar (Tommy Enström, Mikael Romö) spel fem mot fyra.

Skott: 39–14 (18–1, 9–6, 12–7).

Utv, Sundsvall: 5x2. Hammarby: 9x2.

Domare: Björn Larsson, Ljusne.

Publik: 1741.

Nyköping-Oskarshamn 2-6

(1–4, 1–1, 0–1)

Första perioden: 0–1 (5.34) Rasmus Ericsson (Magnus Eriksson, Johan Hägglund), 1–1 (8.54) Christian Wibner (Antti Koponen, Daniel Back), 1–2 (13.53) Magnus Eriksson (Robin Ekström), 1–3 (17.20) Fredric Jaensson (Rasmus Ericsson, Magnus Eriksson) spel fem mot tre, 1–4 (18.44) Rasmus Olheden (Alexander Johansson, Fredric Jaensson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2–4 (3.50) Timo Seikkula (Ronny Björlin, Niklas Olausson) spel fem mot fyra, 2–5 (13.49) Johan Ryno (Mattias Nilsson, Rasmus Ericsson).

Tredje perioden: 2–6 (17.27) Fredric Jaensson (Rasmus Ericsson) spel fyra mot fem.

Skott: 32–30 (12–12, 11–10, 9–8).

Utv, Nyköping: 9x2, 1x10. Oskarshamn: 9x2.

Domare: Lars Johan Ryhed, Örebro.

Publik: 1343.

Västerås-Skellefteå 1-3

(1–0, 0–3, 0–0)

Första perioden: 1–0 (10.29) Niklas Lihagen (Kalle Olsson, Fredrik Johansson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–1 (2.23) Magnus Wernblom (Anders Söderberg) spel fyra mot fem, 1–2 (10.25) Daniel Branda (Libor Prochazka, Andreas Hadelöv), 1–3 (17.05) Fredrik Öberg (Johan Åkerman, Anders Söderberg) spel fem mot fyra.

Skott: 28–33 (9–11, 11–13, 8–9).

Utv, Västerås: 11x2. Skellefteå: 8x2, 1x10.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 987.

Växjö-Bofors 0-3

(0–1, 0–1, 0–1)

Första perioden: 0–1 (16.02) Johan Sjödell-Wiklander (Björn Östlund, Fredrik Ericson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 0–2 (17.18) Tobias Thermell (Fredrik Höggren, Mikael Andersson) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 0–3 (14.28) Johan Sjödell-Wiklander (Nicholas Angell) spel fem mot fyra.

Skott: 26–29 (8–15, 6–5, 12–9).

Utv, Växjö: 8x2, 1x5, 1x10, 1 matchstraff. Bofors: 9x2, 1 matchstraff.

Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

Publik: 1951.

Rögle–Nybro 7-1

(2–0, 2–1, 3–0)

Första perioden: 1–0 (2.06) Niklas Karmhag (Mikael Gath, Mattias Carlsson), 2–0 (5.04) Henrik Eriksson (Pär Arlbrandt) spel fem mot tre.

Andra perioden: 2–1 (0.15) Robert Kimby (Andreas Holfelt), 3–1 (5.26) Kenny Jönsson (Ola Persson, Daniel Åhsberg), 4–1 (11.50) Henrik Eriksson (Pär Arlbrandt, Patrik Tano).

Tredje perioden: 5–1 (3.30) Patrik Tano (Henrik Eriksson), 6–1 (11.39) Henrik Eriksson (Pär Arlbrandt, Fredrik Persson) spel fem mot fyra, 7–1 (18.51) Ola Persson (Fredrik Persson).

Skott: 47–17 (15–5, 16–5, 16–7).

Utv, Rögle: 4x2. Nybro: 7x2, 1x10.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 2129.

Arboga-Almtuna 4-3

(0–0, 3–2, 1–1)

Andra perioden: 1–0 (5.09) Henric Björkman (Martin Ericsson, Miikka Jäske) spel fem mot tre, 2–0 (5.54) Marcus Weinstock (Nicklas Westerlind, Fredrik Vestberg), 2–1 (8.53) Marcus Ragnarsson (Nicklas Danielsson, Martin Wiita) spel fem mot fyra, 3–1 (9.27) Fredrik Vestberg (Nicklas Westerlind, Niklas Bröms), 3–2 (16.49) Per Fernhall (Kristoffer Jobs, Marcus Ragnarsson).

Tredje perioden: 4–2 (5.11) Fredrik Vestberg (Martin Ericsson) spel fyra mot fem, 4–3 (9.40) Fredrik Abrahamsson (Martin Wiita, Nicklas Danielsson).

Skott: 38–31 (11–12, 17–6, 10–13).

Utv, Arboga: 10x2. Almtuna: 7x2.

Domare: Tobias Suomela, Örebro.

Publik: 504.

TT