Soppan runt klassiska Björklöven fortsätter.
Nu har de lämnat in en överklagan – och drömmer fortfarande om spel i allsvenskan i höst.
I maj beslutade svenska ishockeyförbundets att inte ge Björklöven elitlicens, och därmed flytta ner laget till division 1.
Under måndagen lämnade dock föreningen in en överklagan, till förbundets styrelse, om beslutet och hoppas därmed kunna få spela i allsvenskan säsongen 2010–2011.
– Jag är som alltid optimist och ser mycket positivt på det här. Vi har sakliga argument och pekar på ett antal omständigheter som inte stämmer, säger Johan Björk som sitter i Björklövens styrelse till föreningens hemsida.
Ishockeyförbundets styrelse väntas ta upp överklagan inom de närmaste dagarna.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...