Matchfakta 26/9

Frölunda–Timrå 3–1 (1–1, 1–0, 1–0)

HOCKEY

Första perioden: 0–1 (3.47) Magnus Pääjärvi–Svensson , 1–1 (9.53) Andreas Karlsson (Tomi Kallio).

Andra perioden: 2–1 (4.12) Mathis Olimb (Riku Hahl) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3–1 (12.23) Fredrik Pettersson (Mathis Olimb, Mikael Johansson).

Skott: 28–30 (7–7, 14–8, 7–15).

Utv, Frölunda: 2x2. Timrå: 6x2.

Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

Publik: 11 259.

Linköping–Färjestad 3–2 (2–0, 1–2, 0–0)

Första perioden: 1–0 (4.50) Daniel Fernholm (Magnus Johansson, Tony Mårtensson) spel fem mot fyra, 2–0 (13.09) Fredrik Emvall (Magnus Johansson).

Andra perioden: 2–1 (2.14) Per Åslund (Marcus Johansson, Ari Vallin), 2–2 (7.35) Anders Bastiansen (Fredrik Lindgren, Kent McDonell), 3–2 (14.16) Robin Persson (Mattias Carlsson).

Skott: 18–28 (6–11, 5–7, 7–10).

Utv, Linköping: 3x2. Färjestad: 3x2.

Domare: Patrik Sjöberg, Gävle.

Publik: 6 718.

Djurgården–Modo 1–2 e förl (1–1, 0–0, 0–0, 0–1)

Första perioden: 1–0 (2.02) Andreas Engqvist (Marcus Krüger, Timmy Pettersson) spel fem mot fyra, 1–1 (14.08) Magnus Häggström (Peter Forsberg, Per Svartvadet).

Fjärde perioden: 1–2 (2.51) Peter Forsberg (Josh Green, Per Svartvadet).

Skott: 33–29 (12–9, 13–10, 8–6, 0–4).

Utv, Djurgården: 9x2. Modo: 11x2.

Domare: Wolmer Edqvist, Grums.

Publik: 8 094.

Rögle–HV 71 2–4 (1–1, 1–1, 0–2)

Första perioden: 1–0 (4.13) Mathias Porseland (Stefan Erkgärds, Eric Beaudoin) spel fem mot fyra, 1–1 (19.15) Jukka Voutilainen (Johan Davidsson, Nichlas Torp).

Andra perioden: 1–2 (8.14) Jukka Voutilainen (Pasi Puistola) spel fyra mot fem, 2–2 (16.54) Eric Beaudoin (Mikael Gath, Andrée Brendheden) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 2–3 (9.30) Andreas Falk (Mattias Tedenby, Björn Melin), 2–4 (18.49) Johan Davidsson (Jukka Voutilainen, Pasi Puistola).

Skott: 32–27 (10–10, 14–9, 8–8).

Utv, Rögle: 7x2. HV 71: 8x2.

Domare: Marcus Vinnerborg, Ljungby.

Publik: 5 005.

Brynäs–Skellefteå 1–2 (1–0, 0–1, 0–1)

Första perioden: 1–0 (3.04) Lars Jonsson (Andreas Dackell, Mads Hansen) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1–1 (7.16) Johan Forsberg (Brad Moran, Pavel Skrbek) spel fem mot tre.

Tredje perioden: 1–2 (5.35) Christian Söderström (Fredrik Warg, Jyri Marttinen) spel fem mot fyra.

Skott: 22–21 (10–6, 9–10, 3–5).

Utv, Brynäs: 5x2. Skellefteå: 4x2.

Domare: Pehr Claesson, Alvesta.

Publik: 6 500.

Luleå–Södertälje 8–2 (3–0, 2–1, 3–1)

Första perioden: 1–0 (1.37) Pär Arlbrandt (Pierre Johnsson, Anders Burström), 2–0 (5.12) Johan Fransson (Cam Abbott), 3–0 (18.50) Niklas Olausson (Anders Burström, Pär Arlbrandt) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 4–0 (4.07) Chris Abbott (Cam Abbott), 5–0 (10.49) Cam Abbott (Chris Abbott, Karl Fabricius), 5–1 (18.28) Stefan Gråhns (Robert Carlsson, Daniel Josefsson).

Tredje perioden: 6–1 (8.09) Johan Fransson (Mats Lavander) spel fem mot fyra, 7–1 (10.24) Pär Arlbrandt (Niklas Olausson, Jan Sandström), 7–2 (15.12) Jonas Almtorp (Petri Pakaslahti, Linus Klasen) spel fem mot tre, 8–2 (18.39) Cam Abbott (Niklas Olausson, Pär Arlbrandt) spel fem mot fyra.

Skott: 32–23 (11–6, 8–9, 13–8).

Utv, Luleå: 11x2. Södertälje: 8x2.

Domare: Thomas Forsström, Umeå.

Publik: 5 552.