Enligt uppgifter till Sportbladet blir Mikael Samuelssons nästa klubbadress Detroit Red Wings.
- Ja, det stämmer. Något är på gång, säger han.
Mikael Samuelsson vara eller inte vara i elitserien har varit en lång följetong. Nu är den på väg att ta slut.
Det var meningen att Samuelsson skulle spela för Rapperswil i Schweiz i helgen.
Men det har börjat att hända saker för den före detta Södertälje-spelaren.
Samuelsson har blivit allt hetare på marknaden.
I går valde han att bryta ett nytt korttidskontrakt med Rapperswil i Schweiz.
- Ja, det stämmer. Något är på gång. Det är ingen idé att åka ned till Schweiz nu, säger Mikael Samuelsson.
Samuelsson vill inte berätta vilket NHL-lag som han förhandlar med.
Men enligt flera uppgifter till Sportbladet är Samuelsson nära ett kontrakt med Detroit Red Wings.
- Detroits ledning frågade mig för någon dag sedan om vad jag tyckte om Samuelsson och jag hara bara positivt att säga om Micke, säger Andreas Lilja, ny i Detroit.
Detroits Europa-scout Håkan Andersson bekräftar också Detroits intresse.
- Vi ska ha fler spelare, det vet jag. Sedan har jag lovordat Samuelsson för mina chefer och till skillnad från en del andra free agents är han hyfsat ung, säger Andersson.
|
Tomas Ros
|
Kommer Samuelsson och Detroit överens om ett kontrakt får Red Wings sju svenskar i vinter; Johan Franzén, Niklas Kronwall, Niklas Lidström, Tomas Holmström, Henrik Zetterberg, Andreas Lilja och Samuelsson.