Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.

Brynäs-stjärnans besked: Drar till NHL

Johan Larssons sista säsong – lämnar för Minnesota i sommar

Johan Larsson.   Johan Larsson. Foto: Bildbyrån

Brynäs är säsongens överraskning i elitserien.

Men nu hotas laget av stjärnflykt.

Jakob Silfverberg kommer spela i NHL i höst – och i dag ger JVM-stjärnan Johan Larsson, 19, samma besked.

Han drar till Minnesota.

Johan Larsson fick sitt genombrott i elitserien förra säsongen och belönades i somras med ett treårskontrakt med Minnesota Wilds.

Han lånades dock direkt ut till Brynäs, där han i vinter varit en av topplagets absoluta nyckelspelare.

Men Brynäs får passa på att njuta av Larsson de sista månaderna som är kvar av säsongen – för nu har han bestämt sig att i höst försöka slå sig in i NHL-laget Minnesota Wilds, skriver Gävle Nyhetsbyrå.

– Nästa säsong tänker jag åka över till USA och försöka ta en plats. Vad det innebär vet jag inte än, om det blir AHL-spel eller en plats i NHL, säger han.

Kapten för Småkronorna

Larsson, som gjort 27 poäng på 37 matcher för Brynäs och i årsskiftet var lagkapten för JVM-laget som blev världsmästare, känner sig redo att göra ett försök att ta plats i världens bästa liga.

– Minnesota är inne i en föryngringsprocess och det känns helt rätt att åka över nästa säsong. Lika rätt som det var att stanna den här säsongen, säger Larsson till Gävle Nyhetsbyrå.

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Sportbladet

Visa fler
SPORTBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive