Luleå har bara gjort 1,5 mål/match under mars månad.
Nu sågas ”Tråkiga Luleå” av Sportbladets expert Tomas Ros – som menar att det bästa för svensk hockey är att Luleå inte går vidare.
– Som hockeyn är i dag blir det inte mycket mål, utan det är mer eller mindre fotbollssiffror rakt över, säger tränaren Jonas Rönnqvist.
Luleå – som släppte in minst mål av alla lag i elitserien – har hyllats för sin defensiv. Men framåt har laget haft svårt att göra mål.
I elitserien var det bara Frölunda som gjorde färre mål och under slutspelet har laget snittat på 1,8 mål/match.
– Det har varit dåligt målskytte i varje match, från båda lagen. Men det har inte saknats målchanser, säger Jonas Rönnqvist.
– Det är en fruktansvärt bra hockeymatch därute. Tempot är högt, fullt med kamper, hård skridskoåkning i varje byte från båda hållen. Det vill folk också se.
Sportbladets hockeyexpert Tomas Ros anser dock att Luleås sätt att spela hockey är en fara för svensk hockey.
– Det är så otroligt tråkigt att se Luleå spela hockey 2011. De tacklar inte, de försöker inte ha ambitioner att göra mål, de lever på motståndarnas misstag, och jag tycker att det är jättetråkigt, säger Ros i senaste avsnittet av Sportbladet weeb-tv-program ”Jenny Calling”.
– Som hockeyn är i dag blir det inte mycket mål, utan det är mer eller mindre fotbollssiffror rakt över. Det är nog bara att vänja sig, säger Jonas Rönnqvist.
Är det för att man tänker mer defensivt?
– Nja, målvakterna är mycket bättre än tidigare. Försvarsspelet har förändrats bara på tre år. Vi släppte in minst mål i ligan och det har fokuserats hur mycket som helst på vad vi gör för att släppa in så lite mål. Det är så det fungerar, när något lag börjar släppa in lite mål är det många som analyserar det och tar efter.
Så ni har gjort hockeyn tråkigare?
– Nej, nej. Men man tar ofta efter andra. Det bedrivs en utveckling. På bara tre år har har det blivit så att varje elitserielag har bra målvakter, så var det inte förut.
Men publiken vill ju se mål. Finns det någon lösning?
– Jag vet att det bedrivs studier för att göra målburarna större och målvaktsutrustningen mindre. Man tittar på det i NHL och jag tror att något måste göras. Det är ruggigt svårt att göra mål i hockey. På de chanser som skapas finns det inte mycket att skjuta på, säger Jonas Rönnqvist.
– Vi skjuter mycket, men det blockeras på vägen. För tre år sedan var det hundra gånger enklare att få skott på mål än vad det är i dag. För tre år sedan visste inte folk vad skottlinjer var.
Så har vi räknat
Siffrorna visar vad slutspelslagen har presterat sammanlagt under grundserie och slutspel 2010–11.
Antal tacklingar, snitt
Skellefteå 867 14,5
Brynäs 716 11,9
Färjestad 699 11,7
Djurgården 657 11,0
HV71 596 10,1
AIK 583 9,9
Linköping 530 8,8
Luleå 476 7,9
Så många skott per match skjuter slutspelslagen
HV71 36,9
Linköping 36,8
Färjestad 33,4
Skellefteå 31,6
Brynäs 30,8
Djurgården 26,0
AIK 24,3
Luleå 23,6
Slutspelslagens målsnitt säsongen 2010–11
Skellefteå 3,08 mål/match
HV 71 3,02 mål/match
Färjestad 2,88 mål/match
Brynäs 2,67 mål/match
Linköping 2,51 mål/match
Djurgården 2,48 mål/match
AIK 2,45 mål/match
Luleå 2,30 mål/match
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...