Poänggöraren Per-Åge Skröder, 33, stannar i Modo.
Norrmannen har skrivit på ett kontrakt på 2+1 år.
– Hans inställning och målsinne är det få spelare i den här ligan som kan mäta sig med, säger Modos general manager Markus Näslund.
Modo beskriver på sin hemsida Per-Åge Skröder som "Modo Hockeys bästa nyförvärv någonsin”. Skröder har öst in poäng sedan han handplockades av Harald Lückner sommaren 2006 och 2008-09 vann han elitseriens poängliga med 59 poäng (30+29) på 55 matcher.
Senaste säsongen blev det 54 poäng (23+31) på 59 matcher i grundserien och slutspel.
Nu kan Modo meddela att Skröder stannar.
– Det känns jättebra att vi har kommit överens med Per-Åge kring en förlängning av hans kontrakt, säger Markus Näslund till klubbens hemsida.
Skröder har bildat en fruktad kedja med Niklas Sundström och Nicklas Danielsson.
– Vi hade en bra kemi och det har varit lätt att spela med dem, säger Skröder som hyllar Niklas Sundström.
– Niklas är en fantastisk hockeyspelare och jag är oerhört glad att jag har fått spela med honom under de här åren.