NEW YORK. Han är hemma i Ö-vik och har redan börjat träna med Modo.
Nu hoppas Winnipeg-stjärnan Tobias Enström få spela med sitt gamla lag i elitserien också.
– Det är bara Modo som gäller för mig, så jag hoppas det löser sig inom de närmaste dagarna, säger han till Sportbladet.
Efter Hockeyligans beslut i kväll om att överklaga konkurrensverkets är läget kring NHL-spelarnas vara eller icke vara i elitserien rörigare än någonsin.
Men många av de svenska stjärnorna i Nordamerika hoppas fortfarande att de ska vara välkomna i sina gamla elitserieklubbar.
Som Winnipegs spelskicklige back Tobias Enström, till exempel.
Han lämnade Kanada för Ö-vik så fort NHL-lockouten bröt ut, har tränat med Modo sedan tidigare i veckan och hoppas få spela med sin gamla klubb.
– Ingenting är klart ännu, vad som än händer måste vi lösa det här med försäkringarna först och de är inte billiga, säger han på telefon från Ångermanland.
– Men det är Modo som gäller för mig, jag har spelat här och trivs väldigt bra i klubben. Så jag hoppas att allt kommer ordna sig inom några dagar.
Skulle Marknadsdomslutet mot förmodan gå emot Konkurrensverkets beslut och elitserien därför förbli låsta finns ytterligare ett alternativ för ”Toby Orr”:
Allsvenskan.
– Ja, jag känner att jag måste spela någonstans och jag vill vara i Sverige. Så skulle det bli så får man titta på de alternativen, säger han.