Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.

Modo tog efterlängtad trepoängare i Göteborg

Frölunda HC - MODO Hockey 0-2

Modos 2–0-seger borta mot Frölunda var efterlängtad – lagets första trepoängare på drygt en månad.

– Det betyder jättemycket. Skönt för hela laget att se att vi kan vinna igen, säger backen Jonas Ahnelöv.

Foto: BILDBYRÅN

Modos bortaseger mot Rögle i mitten av oktober betydde serieledning i ishockeyns elitserie. Sedan dess har Ö-vikslaget sjunkit som en sten i tabellen.

Senaste trepoängaren kom mot Brynäs den 19 oktober. Därefter: åtta raka Modomatcher utan seger under ordinarie matchtid.

– Det är klart att det har varit tungt när det inte går som vi vill. Men vi har jobbat på hårt under landslagsuppehållet, säger Ahnelöv.

Därefter har också formen vänt uppåt. Senaste veckan har det blivit två förlängningssegrar, och i tisdagens bortamatch mot Frölunda kom till slut den efterlängtade fullpoängaren för Modo.

Ahnelöv visade vägen

Jonas Ahnelöv – tidigare i Frölunda – spräckte nollan i Scandinavium efter 17.01 av andra perioden. Långskottet satt högt bakom Julius Hudacek och var Ahnelövs första mål för säsongen.

Göteborgslaget brände samtidigt sina lägen och såg ut att sakna lockoutförstärkningen Viktor Stålberg, som gjorde sin sista match för klubben i lördags.

När Frölunda jagade kvittering i slutperioden fortsatte duktige Bernhard Starkbaum att spika igen Modokassen. Och i stället för en kvittering kunde Modo kontra effektivt och vackert, Mattias Ritola fintade bort Hudacek och lekte in 2–0 efter 7.16 av tredje perioden.

– Jag tycker att vi hade kontroll på hela matchen, säger Ahnelöv.

"Ett bottennapp"

Ett blekt Frölunda vann den officiella skottstatistiken med 33–17 – siffror som inte alls speglade matchbilden. Laget buades ut efter slutsignalen, av de i publiken (7 731) som inte hade lämnat arenan redan innan matchen var över.

Frölundatränaren Kent Johanssons var ungefär lika missnöjd med lagets insats. Kritiken efteråt var svidande:

– Vi uppträder helt för dåligt. Det var ett bottennapp, säger Johansson.

– Vi är inte ett topplag, utan vi är på nedre halvan och det måste alla inse snarast.

Förlusten innebär att Frölunda, som är seriens näst sämsta hemmalag, bytte plats med just Modo i elitserietabellen. Modo ligger nu sjua, Frölunda åtta.

  • Skriv ut
TT
SENASTE NYTT

Sportbladet

Visa fler
SPORTBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive