Växjö. Växjö håller på att ta sig till spelet om medaljerna.
Förklaringen?
Hemmaspelet.
– Vi har ett enormt stöd här hemma. Det känns som vi har en extra spelare på isen, säger Växjös Janne Karlsson efter tionde raka poängmatchen i Vida Arena.
Växjö Lakers har nu tagit poäng i tio raka hemmamatcher. En svit som håller på att ta laget hela vägen till spel om medaljerna.
– När vi har ett sådant här tryck här hemma är det ingen av mina spelare som vågar göra en dålig match. Utan tvärtom, dem lyfts av den här stämningen. Det blir som vi har en extra spelare på isen här hemma. Publiken bär ju stundtals fram oss, säger Janne Karlsson.
Stämningen i Vida Arena var på topp i 60 minuter. Men Växjös spel fungerade bara i 40.
– I första perioden var vi för passiva. Jag är mycket nöjd med att vi bara låg under med 1–0.
Tomi Kallio blev den stora hemmahjälten den här gången också. Det sedan han satt 1–1 och 2–1 i mittakten. 2–1-målet kan mycket väl bli en ”Youtube-klassiker”. Modo-målvakten Mikael Tellqvist skulle bara åka bakom sitt mål och hämta pucken med klubban. Men när han stod där och väntade studsade plötsligt pucken ut från sargen och rakt ut till Tomi Kallio som ”bara” kunde raka den i det tomma och övergivna målet.
– Jag såg studsen i sargen och att pucken plötsligt kom rak mot mig. Men den for och hoppade så det var ändå inte helt lätt att lägga in den i målet, säger Kallio med ett leende.
Växjö Lakers ligger i och med en ny poänggivande match på slutspelsplats.
– Fast vi tittar inte på det strecket. Det handlar om Djurgården på torsdag, inget annat, säger Janne Karlsson.
Då får Växjö inget stöd av varken hemmasargen eller sin publik.
Det blir alltså tuffare i Stockholm.
1) Modo 1 poäng
2) Linköping 1 poäng
3) Djurgården 3 poäng
4) Timrå 3 poäng
5) Färjestad 3 poäng
6) HV71 2 poäng
7) Frölunda 1 poäng
8) Skellefteå 3 poäng
9) Linköping 2 poäng
10) Modo 3 poäng
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer