NEW YORK/STOCKHOLM. Örnsköldsvik 19.00 i kväll: en hel stad håller andan.
Samtidigt i Vancouver: två nervösa tvillingar sitter framför en dator och följer laget i sitt hjärta.
– Det är den viktigaste matchen i Modos historia, säger Daniel Sedin till Sportbladet.
Supertvillingarna Daniel och Henrik Sedin, 30, har gjort en kanonsäsong med Canucks i NHL och ligger etta och fyra i poängligan.
De spelar sitt livs hockey och drömmer om Stanley Cup. Men längst inne i hjärtat gör det ändå lite ont.
Modos mörka säsong har plågat tvillingarna senaste veckorna – och i kväll ska allt avgöras.
Samtidigt som Modo skrinnar in mot Södertälje hemma i Övik loggar tvillingarna in på datorn och följer tidernas kvalserierysare på webben.
– Ja, vi kommer följa matchen på datorn, som vanligt, säger Daniel Sedin till Sportbladet.
Och han är öppen och rak när vi pratar om matchens betydelse.
– Det här är den viktigaste matchen i Modos historia.
Får vi tro Daniel Sedin, som spelade i Modo från 1996–2000, får rysaren ändå ett lyckligt slut.
– Modo vinner.
Med hur mycket?
– På straffar...
Fotnot: Senast Modo tvingades kvala sig kvar var 1990. Klubben har inte varit ur elitserien sedan 1984/1985.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer