GUIDE: Så gör ditt lag på försäsongen

Ispremiärerna och träningsmatcherna

Rögle gick på is 3 augusti.
Foto: Foto: Bildbyrån
Rögle gick på is 3 augusti.
HOCKEY

Brynäs

Går på is: 10 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

13/8: Internmatch (Gavlerinken)

21/8: Leksand (Gavlerinken)

22/8: Leksand (Leksand)

28/8: Modo (Sollefteå)

3/9: Örebro (Lindesberg)

5/9: Almtuna (Uppsala)

8/9: Djurgården (Gavlerinken)

11/9: Modo (Hudiksvall)

Djurgården

Går på is: 4 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

7/8: Almtuna (Björklinge)

11/8: Västerås (Västerås)

13/8: Skellefteå (Stockholm)

8/9: Brynäs (Gävle)

10/9: Malmö (Huddinge)

CHL-MATCHER:

20/8: Tappara (h)

27/8: Tappara (b)

29/8: Zug (b)

4/9: Zug (h)

Frölunda

GICK på is: 3 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

8/8: Färjestad (Stenungsund)

14/8: HV 71 (Halmstad)

21/8: Rögle (Kungsbacka)

26/8: Karlskoga (Kungsbacka)

CHL-MATCHER:

20/8: Sheffield Steelers (h)

28/8: JYP (h)

3/3: JYP (b)

5/9: Sheffield Steelers (b)

Färjestad

GICK på is: 23 juli.

TRÄNINGSMATCHER:

8/8: Frölunda (Stenungsund)

15/8: Leksand (Strömstad)

10/9: Örebro (Örebro)

CHL-MATCHER:

20/8: HC Davos (h)

28/8: HC Davos (b)

30/8: HC Pardubice (b)

3/9: HC Pardubice (h)

HV71

GICK på is: 3 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

14/8: Frölunda (Halmstad)

30/8: Malmö (Kinnarps  Arena)

10/9: Linköping (Linköping)

CHL-MATCHER:

22/8: Red Bull Salzburg (h)

29/8: Sönderjyske Vojens (h)

3/9: Sönderjyske Vojens (b)

9/9: Red Bull Salzburg (b)

10/9: Växjö (Växjö) 

Karlskrona

Går på is: 8 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

12/8: Tingsryd (Tingsryd)

19/8: Linköping (Arena Karlskrona)

21/8: Hamburg Freezers (Arena ­Karlskrona)

2/9: Malmö (Arena Karlskrona)

8/9: Oskarshamn (Oskarshamn)

11/9: Rögle (Ängelholm)

Linköping

Gick på is: I går, 3 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

11/8: Skellefteå (Stångebro Ishall)

19/8: Karlskrona (Karlskrona)

25/8: Västerås (Västerås)

10/9: HV71 (Stångebro Ishall)

CHL-MATCHER:

23/8: SC Bern (h)

30/8: IFK Helsingfors (h)

3/9: IFK Helsingfors (b)

5/9: SC Bern (b)

Luleå

Gick på is: I går, 3 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

6/8: Asplöven (Vardia Cup, ­Haparanda)

7/8: Modo (Vardia Cup, Coop Arena)

13/8: HPK (Hämeenlinna, Finland)

14/8: Kärpät (Hämeenlinna, Finland)

CHL-MATCHER:

22/8: Lukko Rauma (h)

29/8: Fribourg-Gottéron (h)

4/9: Fribourg-Gottéron (b)

6/9: Lukko Rauma (b)

Malmö

Gick på is: 30 juli.

TRÄNINGSMATCHER:

11/8: Pantern (Malmö Isstadion)

13/8: Växjö (Malmö Isstadion)

20/8: Hamburg Freezers (Trelleborg)

26/8: Lugano (Köln)

27/8: SCL Tigers (Köln)

28/8: Köln (Köln)

30/8: HV71 (Jönköping)

2/9: Karlskrona (Karlskrona)

10/9: Djurgården (Huddinge)

Malmös Galiardi på ispremiären. Foto: Bildbyrån
Malmös Galiardi på ispremiären. Foto: Bildbyrån

Modo

Gick på is: 3 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

7/8: Luleå (Vardia Cup, ­Haparanda/Luleå)

8/8: Asplöven (Vardia Cup, Haparanda/Luleå)

18/8: Björklöven (Umeå)

21/8: Björklöven (Fjällräven Center)

28/8: Brynäs (Sollefteå)

1/9: Skellefteå (Strömsund)

4/9: Sundsvall (SCA-cupen, Sundsvall)

6/9: Timrå  (SCA-cupen, ­Sundsvall)

9/9: Skellefteå (Fjällräven Center)

11/9: Brynäs (Hudiksvall)

Rögle

Gick på is: 3 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

18/8: Oskarshamn (Helsingborg)

21/8:  Frölunda (Kungsbacka)

23/8:  Hamburg (Halmstad)

28/8:  Kloten (Reinach, Schweiz)

29/8:  Bern (Bern, Schweiz)

2/9:  Biel (Zuchwil, Schweiz)

4/9:  Lausanne (Lausanne, Schweiz)

5/9:  Ambri-Piotta (Ambri, Schweiz)

6/9:  Langnau (Langnau, Schweiz)

11/9:  Karlskrona (Lindab Arena)

Skellefteå

Går på is: 4 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

7/8: Björklöven (Umeå)

11/8: Linköping (Linköping)

13/8: Djurgården (Stockholm)

1/9: Modo (Strömsund)

9/9: Modo (Örnsköldsvik)

CHL-MATCHER:

21/8: HK Nitra (b)

23/8: Bili Tygri Liberec (b)

27/8: HK Nitra (h)

5/9: Bili Tygri Liberec (h)

Växjö

Gick på is: I går, 3 augusti.

TRÄNINGSMATCHER:

13/8: Malmö (Malmö)

5/9: Tappara (Tammerfors)

10/9: Frölunda (Vida Arena)

CHL-MATCHER:

20/8: Braehead Clan (h)

27/8: ERC Ingolstadt (h)

29/8: Braehead Clan (b)

3/9: ERC Ingolstadt (b)

Örebro

Går på is: 10 augusti

TRÄNINGSMATCHER:

18/8: Lugano (Lugano, Schweiz)

20/8: Kloten (Luzern, Schweiz)

22/8: Ambri-Piotta (Biasca, Schweiz)

1/9: Leksand (Arboga)

3/9: Brynäs (Lindesberg)

8/9: Vita Hästen (Behrn Arena)

10/9: Färjestad (Behrn Arena)