S24 rullande
Senaste inlägget från Johanna Frändéns Barcelona-blogg:
Senaste inlägget från Tomas Ros ishockeyblogg:
Senaste inlägget från Mats Wennerholms blogg:
Senaste inlägget från Johan Flincks handbollsblogg:
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-06-19
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
Mario Balotelli.
Mario Balotelli.
Foto: Bildbyrån

En arg ung man

Erik Niva berättar historien om Mario Balotelli

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 2 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Ett besked!

    Från bloggen: L'eco der core
    26 jun 00:39

  • Anmäl And let a black man guide us

    Från bloggen: Bank o Niva
    19 jun 13:47

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

I dag möter han ett självförtroende rusigt svenskt landslag.

Mario Balotelli lär inte vara rädd.

Han har slagits mot hela världen i hela sitt liv.

Tidig tisdagskväll i Helsingborg, och Mario Balotelli är förbannad.

Han drämmer in en boll i reklamskyltarna, eftersom han är sur på domaren.

Gult kort.

Han skjuter ett hopplöst 40-metersskott upp i ljustavlan, och blir sur på sig själv.

En ursäktande gest mot lagkamrater som visar tecken på att tröttna.

Lite senare tisdagskväll i Helsingbord, och trots att matchen mot Serbien nu är slut är Mario Balotelli fortfarande förbannad.

– Varför så ilsken, undrar en italiensk journalist i den mixade zonen.

– Jag är besviken på min egen insats.

– Bara det?

– Nej.

Efter mindre än en timme blev Balotelli utbytt av U21-kaptenen Pierluigi Casiraghi.

De två såg inte varandra i ögonen när de möttes vid sidlinjen.

Nu stormar den omskrivne 18-åringen ut till spelarbussen utan att säga något mer till de väntande journalisterna.

Mario Balotelli är en arg ung man.

     

I höstas trädde ett ghananskt invandrarpar fram i italienska medier.

De hette Thomas och Rose Barwuah, de stod klädda i Inters matchtröja och de ville berätta sin historia.

– Det hände saker som inte ens Mario själv kan känna till.

Paret Barwuah kom till Italien från Ghana i slutet av 1980-talet.

1990 föddes deras andra barn. Sonen fick namnet Mario, och hade ett medfött tarmproblem.

Sina första levnadsår tillbringade han nästan helt på sjukhus, för att gå igenom långa operationssviter och för att det inte vore hälsosamt att vara hemma.

– Vi bodde tillsammans med en annan afrikansk familj i en fuktig, dragig enrummare. Jag gick till socialtjänsten, och förklarade att vi hade ett sjukt barn. De sa att det vore bättre för Mario att bo någon annanstans. Så de satte oss i kontakt med familjen Balotelli.

Thomas Barwuah sa att han ansträngt sig för att hålla kontakten med sin son, att han ofta hämtat hem honom på helgerna för att låta honom umgås med sin biologiska familj.

– Men något förändrades med åren. Relationen blev kallare. Det verkade som att han ville distansera sig. När jag ville se honom spela fotboll fick jag nästan gå i hemlighet.

Familjen menade att de fortfarande hoppas på att den förlorade sonen skulle återvända, att han en dag skulle knacka på deras dörr.

– Det spelar ingen roll att han är känd nu, och vi är verkligen inte ute efter pengar. Allt vi vill är att han ska komma ihåg att vi också är hans föräldrar. Vi lämnade aldrig bara bort vårt barn.

Det sista som sades i intervjun var en hälsning som Rose Barwuah riktade till Inters manager, José Mourinho.

– Säg till Mister Mourinho att vara som en pappa för Mario. Han behöver en.

     

Några dagar efter att den känsloladdade intervjun så publicerade Mario Balotelli en sorts kommuniké på sin officiella hemsida.

”Ingen tvingade mina biologiska föräldrar att lämna mig på sjukhuset som nyfödd baby, och sedan försvinna under åren som följde. Under 16 års tid fick jag inte ens ett telefonsamtal på min födelsedag. Nu försöker de ta kontakt med mig eftersom jag blivit en Serie A-spelare. Det finns inget band mellan oss. I mina ögon är de bara några främlingar”.

     

Mario Balotelli har själv berättat om sina första minnen från sin fosterfamilj, av hur någon för första gången höll sig vaken för att prata med honom de nätter han inte kunde sova.

– Och mitt första minne från det nya huset är från den långa, vackra korridoren. Jag stod med en tygboll i ena änden, och sparkade iväg den hårt mot den andra änden. Kruxet var att mamma hade porslin i hyllor på sidorna. Det gick sönder. Och möblerna också. Jag klättrade upp och ner för dem.

Adoptivbarnet blev en sån där kille som inte kunde sitta still, utan istället tycks dras till trubbel.

– Mina lärare hade alltid fingret riktat mot mig. Om det var bråk, så var det Mario. Om något gick sönder, Mario. Om någon grät, Mario.

Ett hyperaktivt barn. Och ett annorlunda barn.

– Som lten hade jag två intressen: att stå i centrum och att jaga flickor. Men för dem var det som om jag var genomskinlig. Okej, jag är ingen Clooney, men jag ser bättre ut än andra – så det var något som inte stämde. Och det var att de inte gillade svarta.

Under åren då Balotelli vuxit upp har främlingsfientligheten i Italien vuxit så mycket att människorättsorganisationen Amnesty gått ut och fördömt ”den rasistvåg som följer på den strukturella diskrimineringen”.

I vinter har banderoller hängt på flera olika arenor där Inter spelat borta:

– Det finns inga italienska negrer.

Nere på planen har en hetlevrad tonåring i blickfånget försökt balansera alla känslorna.

– Jag har fått lära mig att rasismen verkligen existerar, både i Italien och i fotbollen.

Förra hösten blev 19-årige Abdul Guibre – immigrant från Burkina Faso – ihjälslagen med järnrör efter att han stulit en chokladkaka från ett kafé i Milano.

Butiksinnehavarna vrålade ”smutsiga svarting” samtidigt som de slog.

Mario Balotelli ser en symbolik i ödet som drabbade en kille i hans egen ålder, med hans egen hudfärg i hans egen stad.

– Okej, det var korkat att han stal från kiosken, men ägarna överreagerade ju. Hade han varit vit hade de aldrig slagit ihjäl honom.

     

För några veckor sedan hade det italienska U21-landslagsspelarna fått eftermiddagen ledig.

Tillsammans med Sebastian Giovinco och Domenico Criscito hade Mario Balotelli åkt in till en uteservering i centrala Rom.

Det dröjde inte länge innan det dök upp en grupp Roma-ultràs, som började förolämpa Balotelli.

– Du har inget här att göra.

Fansen försvann tillfälligt, men var tillbaka efter bara några minuter.

De hade hämtat flera klasar av bananer, som de nu kastade mot Balotelli.

Den rasistiska symboliken gick inte att misstolka.

Mario Balotelli hade haft all moralisk rätt i världen att reagera, men nöjde sig med att betala sin nota och gå.

Många ville se det som mognadstecknet de väntat på.

Karriären har gått upp-och-ner för Balotelli.

Stundtals har han levt upp till sitt rykte som världens kanske allra mest lovande tonåring. Stundtals har han bråkat och misskött sig på ett sätt som riskerar att göra honom omöjlig i Inter.

– Jag gillar inte vad han för in i laget, och jag gillar inte hur han beter sig under veckorna. Han har inte rätt attityd för att vara en ung spelare som inte uträttat något ännu.

En bekymrad José Mourinho har vid flera tillfällen varit nära att skicka iväg Balotelli på lån till en mindre klubb.

– Han saknar både koncentration och motivation, och måste förändra sig. Fortsätter han så här så missar han sin chans. Just nu anstränger han sig bara till 25 procent på träningarna. Och det är sånt slöseri, för han är en så stor talang att han hade kunnat bli bäst i världen om han bara lagt ner 50 procent av sig själv.

Själv menar nu Balotelli att han insett allvaret.

Världen har gjort honom till en arg ung man, men han kan knappast ändå gå emot den som enmansarmé och vänta sig att vinna.

Han har bättre möjligheter än så.

– Om någon knuffar mig är min första instinkt att stampa honom på foten. Men jag vet att jag är en förebild med ett ansvar numera. Jag är en svart italienare, stolt över min hudfärg. Och jag hoppas kunna vara någon att se upp till för småbarn utan familj. Ett övergivet barn glömmer aldrig – men kan ändå bygga sig ett liv, bli någon, få en ny familj.


  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Fler krönikor av Jennifer Wegerup

Erik Niva

  Niva: Som att spärra in 50 000 tokdårar – på ett och samma ställe. (2010-01-15) 5
  Världens svåraste jobb Nigeria har sparkat 20 kaptener på 20 år (2010-01-13) 1
DOKUMENT ”I Angola har fotbollen varit en väldigt stor del av hoppet” Varför blir ett fotbollslag beskjutet? Erik Niva försöker ta reda på det. (2010-01-10) 4
  Niva: Så osannolikt obehagligt att det är svårt att relatera till 2010 skulle bli den afrikanska fotbollens stora år (2010-01-09) 8
  TIDERNAS BLUNDER Niva: Värsta domarmissen på 20 år – Hansson rånade Irland på en VM-plats (2009-11-19) 205
  Jo,han är tillbaka... (2009-11-15) 4
  Niva: Än har jag inte gett upp hoppet Hade bara Zlatan Muslimovic rakat in bollen i 89:e... (2009-11-15) 6
  Det otroliga blågula laget som ska till VM Erik Niva på plats när det osannolika succélaget Bosnien och Hercegovina jagar VM-drömmen (2009-11-14) 28
  Terror-Tommy i kvadrat – obeskrivligt onödigt Erik Niva: Ge Djurgården rejäla böter och det är de som slår som ska betala. (2009-11-09) 75
ERIK NIVA: Atlético är värsta förlorarna Men ändå så nära en derbyseger och en rejäl titelchans. (2009-11-08) 3
  Niva: Tipsextra – det viktigaste programmet som någonsin funnits Sportbladets krönikör minns sin barndoms lördagar (2009-11-06) 7
  POOLS MAGPLASK Engelska bjässen faller (2009-11-05) 15
  Tillbaka ner till helvetet Niva: En gång i tiden var de stamgäster i den här källaren (2009-10-29) 47
  Erik Niva: Kravet på Bajen: 6 poäng Två omgångar kvar & tabellen är som den är (2009-10-26) 0
  Unga AIK visade inga nerver Erik Niva: (2009-10-18) 7
  STÄMPLAD Erik Niva berättar historien Nicklas Bendtner (2009-10-10) 0
  Niva: Än finns det stolthet i Italien Sportbladets krönikör – på plats i München: (2009-10-01) 0
  Erik Niva: Glöm CL-spöket, Zlatan Sportbladets krönikör: (2009-09-30) 0
  Bundesliga har ALLT Niva: Europas roligaste liga. (2009-09-27) 0
  Niva: Klubben har förtjänat ett ras rakt ner i superettan Jag önskar bara att jag skulle ha några anledningar att känna mig lite sorgsnare (2009-09-24) 0
  Niva: Har AIK tillräcklig vinnarvana? Klarar AIK av att bryta sig igenom den vinnarvägg (2009-09-22) 0
  Erik Niva: Ett svenskt geni står för det banbrytande i Barcelonas konst Känns som om jag bara behöver ett enda ord (2009-09-20) 0
  Niva: Fler än Tauer svek sin klubb i går Genant stillbild av allsvenskans amatörmässighet 2009 (2009-09-15) 0
  Åhlund förlorade tränarmatchen på knock Sportbladets Erik Niva: (2009-09-14) 0
  Vad har ni gjort med det här landslaget? – om damfiaskot. (2009-09-05) 0
  Vi kräver en seger Niva: Jag konstaterar att detta är det bästa slagläge som Sverige haft på tio år (2009-09-04) 0
  KLIPPET SAKNAS Niva: Arbetsinsatsen är smått monumental (2009-09-01) 0
  Det nya Real Madrid kunde lika gärna gjort tio mål Sportbladets Erik Niva på plats i Madrid: (2009-08-30) 0
  ...men Schelin är nyckeln till guld Sportbladets Erik Niva: (2009-08-26) 0
  En gyllene guldchans Niva: Nu är det upp till bevis för nya kaxiga Sverige (2009-08-25) 0
  Niva: Leo gillar Zlatan. Det går inte att överskatta Det viktigaste tecknet kom halvvägs in i andra halvlek (2009-08-24) 0
  Nya, unga & kaxiga Juve Efter degradering, olyckor och ekonomiska problem är klubben redo för bucklor igen: ’Vi är extremt solida’ (2009-08-23) 0
  Mardrömssommaren Blödande ekonomi (2009-08-22) 0
  Arsenal mot ett rätt ruttet gäng från Skottland Sportbladets Erik Niva: (2009-08-19) 0
  Det räcker inte, Liverpool Sportbladets Erik Niva efter nederlaget mot Tottenham: (2009-08-17) 0
  Wenger har smält ihop ett gäng ungdomar Erik Niva: (2009-08-16) 0
  Niva: En seger för invandringen Bilden av ett nytt Tyskland (2009-06-30) 0
  Knepet är att hjälpa England förlora Sportbladets Erik Niva: (2009-06-23) 0
Ladda ner Adobe Flash
  Gais skrälltaktik: Ingen anfallare Tränaren: ”4-6-0 kittlar”. 0
  Mjällbys nyförvärv kan spela i VM Henderson med i landskamp. 0
  Blanca Vlasic i toppform – i kväll siktar hon mot Kajsas världsrekord. 0
  Ingen är perfekt ...men vi tror att spelarna ska vara det. 0
  ”Tomaten” tjänar bäst i OS   Här är topp fem på listan. 3
  Lundqvist skar sönder Gaboriks knä: ”Jag trodde han skämtade”. 14
  Succétest för skidskyttarna: ”Tre hade varit topp-tio i OS”. 0
  ”Jag har redan tagit OS bästa bild” Läs varför i Sportbladets OS-blogg.
  Reja ny tränare i Lazio Skandalscener på dagens träning. 6
  Barças Abidal skadad Borta mellan sex och åtta veckor. 3
  Dulees kompis lurade fansen Mystisk spelare på AIK:s träning. 9
  Ronaldinho petad från genrepet Ser ut att missa VM i Sydafrika. 20
  Bendtner redo för spel Kan få starta mot Liverpool i morgon. 12
  Förbundet utreder dödsolyckan ”Ska gå igenom noggrant” 2
  Häcken värvar brasse i blindo ”Har aldrig sett honom”. 0
  NHL-premiär i Globen Murray och Modin drabbar samman. 11
  Hammarby värvar från Häcken Vänsterback klar för superettan. 6
  Kanadas skräckbild OS-center & poängkung skadad i natt. 13
  Holyfield kan möta Brian Nielsen Dansken gör comeback. 5
  Tar han över Liverpool? Indisk mångmiljardär förnekar köp. 7
  UVM-brasse till Halmstad Kommentatorernas nya skräck? 6
  ”Hittar alltid en massa ursäkter” Ballack trött på Wengers snack. 25
  Berglund sugen på spel i Färjestad: ”Drömmen är att vinna SM-guld”. 10
  ”Större skillnad än jag trodde” P-G Andersson om nya Škodan. 0
  Stjärnan berättar: ”Därför måste vi sitta på golvet och se på tv”.
  Red Bull öppnar för Räikkönen i F1 Kan bli Vettels stallkamrat. 4
  Edman tar med sig PL-spelare till HIF ”Vi har fått tips om honom”. 2
  Studenten vann över åtta miljoner – prisas för sin framgång. 0
  Terry tackar Chelseas supportrar: ”Förväntade mig inte det”. 13
  ”Bilen passar mig som handsken” Per-Arne Sääv laddar för VM. 0
  Specialskydd ska rädda Kronwall   Skadeläget i Tre Kronor. 3
  ”En otroligt hedrande andraplats” Halvarsson näst bäst i Europa. 0
  Tillbaka som vinnare Första matchen efter Australian Open. 3
  Stjärnorna kan stoppas Allsvenskan kan gå miste om drömvärvningar. 2
  Bengt-Åke öppnar för Franzén Detroit-forwarden kan få spela OS. 6
  Zlatan om måltorkan: ”Varit i den här situationen tidigare”. 9
  BP värvar svenskt Italien-proffs ”Vill kriga om en plats”. 5
  Edman bryter kontraktet Spelklar för Helsingborg redan till premiären. 3
  ”Gazza” gripen för fylleri – igen ”Så full att han knappt kunde stå”. 1
  ”Jag skulle välja Arsenal” Wenger kan ha hittat sin nya anfallare. 20
Upp

Tipsa oss!

Tjänstgörande redaktör:
Andreas Lagnelius

Chef, sportbladet.se: Pontus Carlgren

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet