Segt test av Ericsson

Romain Grosjean var snabbast

Foto: Reuters
SPORTBLADET

Romain Grosjean fortsätter att visa bra form.

Mästaren i GP2 Asia var snabbast på Silverstone.

Marcus Ericsson var däremot långt efter Grosjean.

I går inleddes ett tvådagarstest på Silverstone inför GP2-säsongen. Snabbast var den förre F1-föraren Romain Grosjean som tidigare i år vann det korta mästerskapet GP2 Asia. Det var blött, kallt och blåsigt under förmiddagen och han satte sin snabbaste tid när förhållandena förbättrades under eftermiddagen. Då körde han sin Dams på 1.55, 769, en tid som var 15 sekunder snabbbare än den bästa tiden under förmiddagen.

Tvåa var Josef Kral (Arden) som i fjol var Marcus Ericssons teamkompis hos Super Nova.

Marcus Ericsson var 14:e man under förmiddagen och 16:e under eftermiddagen.

Eftermiddagspasset avslutades åtta minuter före utsatt tid eftersom Fairuz Fauzy tappade kontrollen över sin bil.

FAKTA

Testresultatet

Förmiddagen

Förare, team, antal varv

1.  Jules Bianchi           Lotus ART                  1:55.769   29

 2.  Jolyon Palmer           Arden International        1:56.146   22

 3.  Esteban Gutierrez       Lotus ART                  1:56.236   21

 4.  Charles Pic             Barwa Addax                1:56.244   29

 5.  Giedo van der Garde     Barwa Addax                1:56.496   22

 6.  Max Chilton             Carlin                     1:56.841   21

 7.  Luiz Razia              Team AirAsia               1:57.027   25

 8.  Johnny Cecotto          Ocean Racing Technology    1:57.270   21

 9.  Dani Clos               Racing Engineering         1:57.296   25

10.  Fairuz Fauzy            Super Nova Racing          1:57.452   19

11.  Oliver Turvey           Carlin                     1:57.472   11

12.  Romain Grosjean         Dams                       1:57.576   24

13.  Christian Vietoris      Racing Engineering         1:57.788   29

14.  Kevin Mirocha           Ocean Racing Technology    1:57.850   27

15.  Julian Leal             Rapax                      1:57.871   20

16.  Marcus Ericsson         iSport International       1:58.027   17

17.  Sam Bird                iSport International       1:58.289   19

18.  Michael Herck           Scuderia Coloni            1:58.293   40

19.  Rodolfo Gonzalez        Trident Racing             1:58.319   14

20.  Pal Varhaug             Dams                       1:58.439   30

21.  Davide Valsecchi        Team AirAsia               1:58.770   10

22.  Josef Kral              Arden International        1:58.048   21

23.  Davide Rigon            Scuderia Coloni            2:00.070   17

24.  Fabio Leimer            Rapax                      2:00.228   26

25.  Stefano Coletti         Trident Racing             2:00.299   13

26.  Luca Filippi            Super Nova Racing          --         2

Eftermiddagen

Förare, team, antal varv

 1.  Romain Grosjean         Dams                       1:40.725   17

 2.  Josef Kral              Arden International        1:41.361   11

 3.  Fabio Leimer            Rapax                      1:41.480   14

 4.  Sam Bird                iSport International       1:41.525   14

 5.  Jules Bianchi           Lotus ART                  1:41.555   15

 6.  Christian Vietoris      Racing Engineering         1:41.639   15

 7.  Luca Filippi            Super Nova Racing          1:41.651   14

 8.  Julian Leal             Rapax                      1:41.781   15

 9.  Michael Herck           Scuderia Coloni            1:41.819   20

10.  Giedo van der Garde     Barwa Addax Team           1:41.900   13

11.  Oliver Turvey           Carlin                     1:42.103   17

12.  Johnny Cecotto          Ocean Racing Technology    1:42.147   17

13.  Stefano Coletti         Trident Racing             1:42.231   18

14.  Marcus Ericsson         iSport International       1:42.360   18

15.  Davide Rigon            Scuderia Coloni            1:42.376   21

16.  Dani Clos               Racing Engineering         1:42.399   16

17.  Davide Valsecchi        Team AirAsia               1:42.488   9

18.  Jolyon Palmer           Arden International        1:42.508   12

19.  Luiz Razia              Team AirAsia               1:42.509   16

20.  Charles Pic             Barwa Addax Team           1:42.929   13

21.  Esteban Gutierrez       Lotus ART                  1:43.125   14

22.  Pal Varhaug             Dams                       1:43.450   17

23.  Rodolfo Gonzalez        Trident Racing             1:43.479   18

24.  Fairuz Fauzy            Super Nova Racing          1:43.919   16

25.  Kevin Mirocha           Ocean Racing Technology    1:44.029   21

26.  Max Chilton             Carlin                     1:55.587   3