Fredrik Lindgren blev bäste svensk när han körde in som fyra i VM-tävlingen i Gorican, Kroatien.
Svensken körde stabilt, men i finalen missade han starten helt och chansen på en pallplats var borta.
Fredrik Lindgren lyckades bäst av svenskarna när han blev fyra vid Kroatiens GP-tävling i Gorican. Svensken körde stabilt under grundomgångarna, men när det drog ihop sig till final missade Lindgren starten helt, uppger TT.
Tävlingen vanns av Greg Hancock medan Chris Harris blev tvåa och Jason Crump trea. Trots att Tomasz Gollob inte tog sig längre än till semifinal leder han fortfarande VM-tabellen, sju poäng före Jaeosalw Hampel. Jason Crump är trea.
Andreas Jonsson hade svårt att få till det i Kroatien, han körde ihop sex poäng, lika många som Magnus Zettreström. Jonsson blev tolfte man och Zettreström trettonde. Totalt sett har Jonsson också rasat ner i VM-tabellen där han är nia.
Just nu är Antonio Lindbäck och Fredrik Lindgren klara för 2011 års VM-säsong, medan Andreas Jonsson och Magnus Zetterström måste försöka kämpa sig upp i resultatlistan för att rädda sina VM-platser.
1) Greg Hancock, 22 (2,3,2,3,3,3,6)
2) Chris Harris, 21 (3,2,3,3,3,3,4)
3) Jason Crump, 17 (3,3,2,2,3,2,2,)
4) Fredrik Lindgren, 11 (3,3,2,1,0,2,0)
5) Tomasz Gollob, 10 (1,0,3,2,3,1)
6) Jaroslaw Hampel, 8, (0,0,3,3,1,1)
7) Chris Holder 7 (2,1,1,3,T,0)
8) Rune Holta, 6, (3,0,3,R,0,F)
1) Tomasz Gollob, PL, 117 poäng
2) Jaroslaw Hampel, PL, 110 poäng
3) Jason Crump, AU, 107 poäng
4) Rune Holta, PL, 82 poäng
5) Kenneth Bjerre, DK, 81 poäng
6) Greg Hancock, US, 75 poäng
7) Chris Holder, AU, 73 poäng
8) Chris Harris, GB, 72 poäng
9) Fredrik Lindgren, SE, 65 poäng
10) Hans Andersen, DK, 64 poäng
11) Andreas Jonsson, SE, 61 poäng
13) Magnus Zetterström, SE, 52 poäng
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...