Danica Patrick stannar i IRL.
Och hon stannar hos Andretti.
Den amerikanska storstjärnan stannar i det team hon varit trogen sedan 2007 och hon ser fram emot att samarbeta i flera år framöver.
– Michael Andretti har hjälpt mig att blir en bättre förare och vi hoppas på ett framgångsrikt samarbete de kommande åren, kommenterar Danica Patrick och teamchef Michael Andretti säger:
– Alla i teamet är glada över att vi kommer att arbeta med Danica de kommande åren.
Hon tog sin första seger på Motegi förra året, men hon lyckades inte vinna något lopp i år. Men trots det slutade hon femma i mästerskapet och det är hennes bästa resultat hittills, teamet som bytt namn från Andretti Green Racing till Andretti Motorsport har även skrivit längre kontrakt med Tony Kanaan och Marco Andretti.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...