Protesten kostade ett brons men kan fyra år senare ge guld.
Ara Abrahamians kastade medalj har gett brottningen en ”tennisregel” som gör att han vågar se sig som en av favoriterna.
– Reglerna är tio gånger bättre än OS i Peking, säger han.
Många har missuppfattat vad som drabbade Ara Abrahamian under OS 2008. Bekymret var inte att han blev felbedömd. Alla sporter med subjektiv bedömning kan råka ut för domarmissar.
Ilskan berodde på att svensken fick en poäng struken efter en rond och sedan inte hade chans att överklaga. Så medan han beredde sig på tredje ronden mot blivande guldmedaljören Andrea Minguzzi fick han det oåterkalleliga förlustbeskedet.
Fyra år har gått utan att Ara Abrahamian har brottats. Han har fyllt 36 och räknar med att träna sig stark och banta bort åtta kilo till OS-kvalet i april.
– Jag vet att det är kostsamt. Det är inte hälsosamt att träna så hårt som jag gör, men när jag har bestämt mig går jag fullt för det, säger han.
Om Abrahamian missar första kvalet har han två chanser till, men varje tävling kräver bantning och förberedelser som han gärna slipper.
Men allt talar inte emot Ara. När han övergav sin bronsmedalj och tvingades i från OS-byn startade han en process. 23 augusti 2008 fick han ett första erkännande av idrottens skiljedomstol Cas. Ett års kämpande senare var bestyret över. Brottningen tog efter tennisen och införde möjligheten att överklaga.
En gång per match får ledarna tillkalla mattpresidenten, sedan repriseras sekvensen och ett nytt domslut görs.
Abrahamian är mycket nöjd med skillnaden. Den gör hela skillnaden mellan om han skulle OS-satsa eller inte.
– Efter Peking var vårt mål att ändra reglerna. Så vi gjorde det, säger han och fortsätter:
– Jag kan antingen vinna eller förlora själv, men jag tror inte att någon kommer störa.
Du uttryckte förut att du var mer rädd att bli bortdömd i kvalet.
– Det finns ingen bortdömning någonstans. Annars hade vi inte gjort den här satsningen.
Vad har annars hänt med brottningen under tiden du har varit borta?
– För mig passar de nya reglerna mig bättre. Det är längre stående brottning. Och om det blir ett poäng i stående får inte motståndare chans i överläge. Det är tio gånger bättre än OS i Peking.
Höst 2008:
Efter att ha lämnat prisutdelningen i protest stryks Abrahamians OS-brons. Fila kräver att han bannlyses från kommande olympiska spel. Cas går på Abrahamians linje och kräver en regeländring.
Höst 2009:
Sista överklagan avslås, så Fila inför att man likt tennisen får överklaga ett beslut per match.
Vår 2011:
Efter att inte ha tränat på tre år beslutar sig Ara för att sikta mot OS. Men efter en bilkrasch i Moskva bryter han foten och blir borta sex månader.
Höst 2011:
Via en blogg sipprar det ut att Abrahamian har börjat träna på Bosön. Brottaren tonar ner förväntningarna för att han inte vill spekulera i sina OS-chanser.
Vinter 2012:
Abrahamian kallar till presskonferens för att berätta att han ställer upp i OS-kvalet i Sofia 18 april, trots att han på 3,5 år bara har brottats en tävling i sin viktklass (84 kilo).
Sammanställning: Kristoffer Bergström
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer