Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Sportbladet / OS 2012

Thiago Silva och Hulk i Brasiliens OS-trupp

Hulk och Thiago Silva.   Hulk och Thiago Silva. Foto: SCANPIX

Nu har Brasilien lämnat in sin fotbollstrupp till sommarens OS.

Och den bjuder på en del stjärnglans.

Milans mittback Thiago Silva tar plats, precis som Portos anfallsess Hulk. Det råder inga tvivel om att Brasilien går för sitt första OS-guld i fotboll.

Den sista överåriga spelaren i 18-mannatruppen är Real Madrids Marcelo, men också spelare som Alexandre Pato märks.

Samtidigt står den inhemska ligan i hög kurs och rankades så sent som i vintras som världens tredje bästa. Därifrån kommer unga talanger som Neymar och Ganso.

Förbundskaptenen Menezes passade på att hylla Hulk i samband med att Brasilien offentliggjorde truppen.

– Han för med sig massor av styrka till laget. Hans erfarenhet kommer vara viktig i de stora matcherna, han har en fantastisk förmåga att avgöra matcher.

Brasilien värmer upp inför OS med en vänskapsmatch mot Storbritannien den 16 juli. Första matchen i OS går mot Egypten.

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Sportbladet

Visa fler
SPORTBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive