Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Sportbladet / OS 2012

Sjöström utslagen på 100 meter frisim

Trots bra öppning sju hundradelar från final

Sarah Sjöström blev utslagen även på 100 meter frisim.   Sarah Sjöström blev utslagen även på 100 meter frisim. Foto: Scanpix

Det vill sig inte för Sarah Sjöström.

Trots bästa loppet under OS missade 18-åringen finalen på 100 meter frisim med sju hundradelar.

– Jag måste säga att det är det lopp jag är mest nöjd med under OS, säger Sjöström till Sportbladet.

Precis utanför pallen på paraddistansen 100 meter fjärilsim och utslagen i semifinalen på 200 meter frisim. I dag hade Sarah Sjöström chans till revansch på 100 meter frisim.

Men marginalerna är inte på svenskans sida.

Sjöström gick ut hårt i första semifinalen. Efter första längden låg hon tvåa, bara en hundradel efter ledningen. Men sen blev det tyngre på hemvägen. I mål var Sjöström fyra och redan då kände hon på sig att finalplatsen var illa ute.

En chans kvar

– Ja när jag såg att jag kom fyra i första heatet... det blir alltid snabbare tider i andra heatet, säger hon till SVT.

Men trots att det blev som hon förutspådde i andra semifinalen, där fem simmerskor var snabbare än svenskan, var Sjöström ändå nöjd med sin insats.

– Jag måste säga att det är det loppet jag är mest nöjd med under OS. Speciellt tekniken kändes väldigt bra de första 50 meterna. Det är min snabbaste första 50:a någonsin, men jag bara kroknar på slutet, det går inte liksom, säger hon till det samlade pressuppbådet.

En chans finns kvar för Sarah Sjöström i OS. På fredagen går hon in på 50 meter frisim.

– Livet går vidare, jag får sikta på nästa tävling i stället, säger hon.

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Sportbladet

Visa fler
SPORTBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive