För ett par veckor sedan gick spelbolaget Betway ut med att de arrangerar SM i poker för studenter.
Nu gör student.se och Redbet samma sak.
– Det var vi som arrangerade student-SM förra året, då i samarbete med Expekt. I år fann vi Redbet mest seriöst, säger Mikkel Gerdes, affärsutvecklare på student.se.
Men det är inte så enkelt. Av allt att döma blir det nu två svenska mästerskap för studenter.
– Vi har inget ont att säga om Betway. Vill dom säga att dom arrangerar student-SM så säger vi lycka till, säger Mikkel Gerdes.
– Vi är så säkra på vår kvalitet att vi inte är rädda.
Student.se arrangerade, i samarbete med spelbolaget Expekt, SM i fjol, men äger ingen rätt till namnet.
– Men vi sitter på alla databaser och kontakter ut mot universiteten. I år hörde vi runt bland de olika spelbolagen och det var Redbet som gav det mest seriösa intrycket. Vi vill ha ett arrangemang som är mycket mer än bara själva pokern. Det kommer finnas artister som Snook på kvällseventet och en massa andra kringaktiviteter.
– Man kan säga att det blir ett student-SM och ett pokerevent.
Vilket är vilket?
– Det säger sig självt, svarar Mikkel Gerdes.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...