Här är Ilari Sahamies senaste vansinnessession.
Finska pokerstjärnan spelade berusad – och vann en miljon kronor.
– Jag är så full, skrev han i chatten på sajten PokerStars.
Han är känd för att bjuda på skandalen vid pokerborden på nätet. I natt levererade Ilari Sahamies, 27, ytterligare en galen show. Den finske stjärnan spelade om sjusiffriga belopp – påtagligt berusad.
I chatten på sajten PokerStars skrev han en kommentar som avslöjade hans promillehalt.
– Jag är så full, skrev han.
Det är inte första gången Ilari Sahamies låtit alkoholen styra vid pokerbordet. Han har kallat sina motståndare ”retard”, ”monkey”, ”idiot”, ”trailpark trash” . För drygt ett år sedan spelade han bort två miljoner kronor inom loppet av en vecka– och uttryckte sin besvikelse över förlusterna på sin blogg.
– Två miljoner på en vecka... jag har spelat som en jävla narkoman som inte kan reglerna, skrev han.
Den här gången slapp Sahamies vakna upp som en förlorare. Trots att han var berusad lyckades han vinna över en miljon kronor, och fortsätter sin galna pokermånad. Under september har han spelat in över sex miljoner kronor.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer