PAFOS/CYPERN. Ny säsong, nya deltagare, ny kollaps.
Maria Brandin, 47, stod inte ut i den stekheta cypriotiska solen.
Den nya säsongen av Mästarnas mästare spelas just nu in på Cypern och det dröjde inte många tävlingar innan den första av mästarna tvingades uppsöka läkarvård.
Efter en tävling, där deltagarna tvingades tillbringa flera timmar under den stekande solen, blev det för mycket för rodd-legendaren Maria Brandin, som bland annat har ett VM-guld på meritlistan.
Precis efter att tävlingsmomentet och inspelningen var avslutad gick hon och lade sig i ett tält för att komma undan solen.
Hon sade att hon kände sig svimfärdig och fick genast hjälp av en sjuksyster som fanns på plats.
Brandin fick lägga sig ner och hennes blodtryck kontrollerades.
Efter en stund kunde hon, av egen kraft, ta sig till de tävlandes buss för färd tillbaka till huset.
Enligt SVT:s pressansvarige på plats mådde hon bättre under kvällen och hon kommer att fortsätta tävlingen under torsdagen.
Vätskebrist tros vara anledningen till hennes dåliga tillstånd.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...