Vittnet avslöjade i rätten att han utfört elchocker på Åke Svanstedts hästar.
Nu riskerar han själv att bli åtalad för djurplågeri.
– Han erkänner brott och jag kommer att lämna in en anmälan på honom, säger Anders Gustavsson, Kammaråklagare.
En tidigare anställd hos Åke Svanstedt vittnade under fredagen i Lidköpings Tingsrätt. Han är ett av åklagarens tyngsta vittnen. Hästskötaren jobbade mellan 2003 till 2007 hos Åke Svanstedt. I rätten berättade vittnet att han själv utförde elchockerna på hästarna - på direkt order av både Svanstedt och Glenn H Persson.
– Jag var med och selade på två hästar och körde upp grisfösaren till banan. Sedan sa Åke att jag skulle köra med den och var jag kunde hämta den och hur jag skulle göra. Senare blev jag beordrad av Glenn H Persson att använda grisfösaren på en stillastående häst på stallgången, berättar vittnet i tingsrätten.
Eftersom vittnet erkänner att han har utfört strömningen, riskerar han själv att bli åtalad för djurplågeri.
– Han erkänner brott och jag kommer att lämna in en anmälan mot honom, säger Kammaråklagare Anders Gustavsson.
Den tidigare lärlingen hos Svanstedt säger själv att han har varit pressad av situationen. Och att han tidigare har ljugit i polisförhören.
– Jag undanhöll sanningen i polisförhöret för jag ville inte råka mer illa ut. Polisen sa också till mig att jag kan ljuga i förhöret, men i tingsrätten måste jag tala sanning när jag vittnar under ed. Därför säger jag sanningen nu. För det skulle vara brottsligt för mig att sitta här i rättsalen och ljuga. Om jag har gjort något straffbart får jag ta det, säger vittnet.
”Jag blev beordrad att använda grisfösare”
”Skulle bli märkt av Hells Angels”
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer