Aftonbladet
Dagens namn: Verner, Valter
STÖRST I SVERIGE - 3,5 MILJONER LÄSARE VARJE DAG

OS-programmet

Här är hela OS-programmet.

Svenska tider inom parentes.

Tre Kronor – regerande OS-mästare.   Tre Kronor – regerande OS-mästare.

      Spelen i Vancouver har två huvudorter, Vancouver och Whistler Mountains.

I Vancouver avgörs ishockeyn i två arenor, Canada Hockey Place med plats för 18 630 åskådare och UBC Thunderbird Arena som tar 7 200 personer.

Curlingen avgörs i Vancouver Olympic Centre med plats för 6 000 åskådare.

Konståkning och short track avgörs i Pacific Coliseum som tar 14 239 personer medan skridskon avgörs i Richmond Olympic Oval med en publikkapacitet på 8 000 personer.

Historisk invigning inomhus

Freestyle och snowboard avgörs i Cypress Mountain 27 km utanför Vancouver.

Övriga "snögrenar" avgörs i Whistler-området, drygt tolv mil norr om Vancouver.

Invigning och avslutning kommer för första gången i vinter-OS historia att hållas inomhus i BC Place med plats för 60 000 åskådare.

OBS! Tre Kronors och damkronornas matcher i fetstil.

Källa: SOK.

  Fredag 12 februari 2010:

  10.00 (19.00) Backhoppning, kval 90 meter

  03.00 Invigning av spelen

  Lördag 13 februari 2010:

  09.45 (18.45) Backhoppning, final 90 meter

  11.45 (20.45) Alpint, herrar, störtlopp (UPPSKJUTET)

  12.00 (21.00) Skridsko, herrar 5 000 m , final

  12.00 (21.00) Hockey, damer, Sverige-Schweiz

  13.00 (22.00) Skidskytte, damer 7,5 km

  16.30 (01.30) Puckelpist, damer, kval

  17.00 (02.00) Short track, kval damer 500 m , kval damer 3 000 m , final, herrar, lag

  17.00 (02.00) Rodel, herrar, försök

  19.30 (04.30) Puckelpist, damer, final.

  Söndag 14 februari 2010:

  10.00 (19.00) Alpint, damer, superkombination (UPPSKJUTET till TORSDAG)

  10.00 (19.00) Nordisk kombination, backhoppning,90 meter

  11.15 (20.15) Skidskytte, herrar 10 km

  12.00 (21.00) Ishockey, damer

  13.00 (22.00) Alpint, damer, superkombination

  13.00 (22.00) Skridsko, damer 3 000 m

  14.00 (23.00) Nordisk kombination,15 km längd

  15.00 (00.00) Rodel, herrar, finalåk

  14.30 (23.30) Puckelpist, herrar, kval

  16.30 (01.30) Ishockey, damer

  16.30 (01.30) Konståkning, par, korta programmet

  17.30 (02.30) Puckelpist, herrar, final

  Måndag 15 februari 2010:

  10.00 (19.00) Skidor, damer 10 km

  10.30 (19.30) Snowboard cross, herrar, kval

  10.30 (19.30) Alpint, herrar, störtlopp (NY)

  12.30 (21.30) Skidor, herrar 15 km

  13.00 (22.00) Skridsko, herrar 500 m

  14.00 (23.00) Snowboard cross, herrar, final

  14.30 (23.30) Ishockey, damer

  17.00 (01.00) Konståkning, par, fria programmet

  17.00 (01.00) Rodel, damer, försök

  19.00 (04.00) Ishockey, damer, Sverige-Slovakien



  Tisdag 16 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, herrar

  10.00 (19.00) Alpint, superkombination, herrar

  10.00 (19.00) Snowboard cross, damer, kval

  10.30 (19.30) Skidskytte, damer 10 km, jaktstart

  12.00 (21.00) Ishockey, herrar, USA-Schweiz

  12.45 (21.45) Skidskytte, herrar 12,5 km, jaktstart

  13.00 (22.00) Skridsko, damer 500 m

  13.30 (22.30) Alpint, superkombination, herrar

  14.00 (23.00) Snowboard cross, damer, final

  14.00 (23.00) Curling, damer

  14.30 (23.30) Ishockey, damer

  15.00 (00.00) Rodel, damer, finalåk

  16.15 (01.15) Konståkning, herrar, korta programmet

  16.30 (03.30) Ishockey, herrar, Kanada-Norge

  19.00 (04.00) Ishockey, damer

  19.00 Curling, herrar

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, Ryssland-Lettland

  Onsdag 17 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, damer

  10.15 (19.15) Skidor,1,5 km sprint, kval, herrar och damer

  11.00 (20.00) Alpint, störtlopp, damer

  12.00 I(21.00) Ishockey, herrar, Finland-Vitryssland

  12.30 (21.30) Skidor,1,5 km sprint, final, herrar och damer

  13.00 (22.00) Skridsko, herrar 1 000 m

  13.15 (22.15) Halfpipe, herrar, kval I

  14.00 (23.00) Curling, herrar

  14.30 (23.30) Ishockey, damer, Kanada-Sverige

  16.30 (01.30) Ishockey, herrar, Sverige-Tyskland

  17.00 (02.00) Rodel, dubbel

  17.00 (02.00) Short track, herrar 1 000 m, försök,5 000 m herrar, lag, försök,500 m damer, final

  17.15 (02.15) Halfpipe, herrar, kval II

  19.00 (04.00) Ishockey, damer

  19.00 (04.00) Curling, damer

  19.15 (04.15) Halfpipe, herrar, final

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, Tjeckien-Slovakien

  Torsdag 18 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, herrar

  09.30 (18.30) Alpint, damer, superkombination störtlopp (NY TID)

  10.00 (19.00) Skidskytte,15 km, damer

  12.00 (21.00) Ishockey, herrar, USA-Norge

  12.30 (21.30) Alpint, damer, superkombination slalom (NY TID)

  13.00 (22.00) Skridsko, damer 1 000 m

  13.00 (22.00) Skidskytte,20 km herrar

  13.00 (22.00) Halfpipe, damer, kval I

  14.00 (23.00) Curling, damer

  14.30 (23.30) Ishockey, damer

  16.00 (01.00) Skeleton, herrar och damer, kval

  16.00 (01.00) Halfpipe, damer, kval II

  16.30 (01.30) Ishockey, herrar, Schweiz-Kanada

  16.45 (01.45) Konståkning, fria programmet, herrar

  18.00 (03.00) Halfpipe, damer, final

  19.00 (04.00) Curling, herrar

  19.00 (04.00) Ishockey, damer

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, Slovakien-Ryssland

  Fredag 19 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, damer

  10.00 (19.00) Backhoppning,120 m, kval

  11.30 (20.30) Alpint, super-G, herrar

  12.00 (21.00) Ishockey, herrar, Vitryssland-Sverige

  13.00 (22.00) Skidor,7,5 km x 2, damer, jaktstart

  14.00 (23.00) Curling, herrar

  15.45 (00.45) Skeleton, herrar och damer, final

  16.30 (01.30) Ishockey, herrar, Tjeckien-Lettland

  17.15 (02.15) Konståkning, isdans, obligatoriska programmet

  19.00 (04.00) Curling, damer

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, Finland-Tyskland

  Lördag 20 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, herrar

  10.00 (19.00) Alpint, super-G, damer

  10.00 (19.00) Freestyle, hopp, damer, kval

  11.30 (20.30) Backhoppning, 120 m, final

  12.00 (21.00) Ishockey, herrrar, Norge-Schweiz

  13.00 (22.30) Skridsko,1 500 m, herrar,

  13.30 (22.30) Skidor,15 km x 2, jaktstart, herrar

  14.00 (23.00) Curling, damer

  14.30 (23.30) Ishockey, damer

  16.30 (01.30) Ishockey, herrar, Lettland-Slovakien

  17.00 (02.00) Bob, tvåmans, herrar

  17.45 (02.45) Short track, 1 500 m damer,1 000 m herrar

  19.00 (04.00) Curling, herrar

  19.00 (04.00) Ishockey, damer

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, Tyskland-Vitryssland

  Söndag 21 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, damer

  09.15 (18.15) Ski cross, herrar, kval

  10.00 (19.00) Alpint, storslalom, herrar

  10.45 (19.45) Skidskytte,15 km masstart, herrar

  12.00 (21.00) Ishockey, herrar, Ryssland-Tjeckien

  12.15 (21.15) Ski cross, herrar, final

  13.00 (22.00) Skridsko,1 500 m damer

  13.00 (22.00) Skidskytte,12,5 km masstart, damer

  13.30 (22.30) Alpint, storslalom, herrar

  13.30 (22.30) Bob, tvåmans, finalåk

  14.00 (23.00) Curling, herrar

  16.15 (01.15) Konståkning, isdans, orginaldans

  16.30 (01.30) Ishockey, herrar, Kanada-USA

  19.00 (04.00) Curling, damer

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, Sverige-Finland

  Måndag 22 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, herrar

  10.00 (19.00) Backhoppning, lag,120 m

  10.15 (19.15) Skidor, sprint, lag, kval, herrar och damer

  12.00 (21.00) Ishockey, damer, semifinal

  12.30 (21.30) Skidor, sprint, lag, final, herrar och damer

  14.00 (23.00) Curling, damer

  14.00 (23.00) Ishockey, damer, spel o m platserna 7-8

  16.45 (01.45) Konståkning, isdans, fria programmet

  17.00 (02.00) Ishockey, damer, semifinal

  18.00 (03.00) Freestyle, hopp, herrar, kval

  19.00 (04.00) Curling, herrar

  19.00 (04.00) Ishockey, damer, spel om platserna 5-6

  Tisdag 23 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, damer

  10.00 (19.00) Nordisk kombination, lag,120 m , backe

  10.00 (19.00) Ski cross, damer, kval

  11.00 (20.00) Skridsko 10 000 m herrar

  11.30 (20.30) Skidskytte, 4x6 km, damer

  12.00 (21.00) Ishockey, herrar, kval play-off

  13.00 (22.00) Ski cross, damer, final

  13.30 (22.30) Nordisk kombination, längd, stafett

  14.00 (23.00) Curling, herrar

  16.00 (01.00) Konståkning, damer, korta programmet

  16.30 (01.30) Ishockey, herrar, kval play-off

  17.00 (02.00) Bob, damer, kval

  19.00 (04.00)Ishockey, herrar, kval play-off

  19.00 (04.00) Curling, damer

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, kval play-off

  Onsdag 24 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, ev särspel, herrar och damer

  10.00 (19.00) Alpint, storslalom, damer

  11.15 (20.15) Skidor, 4x10 km, herrar

  12.00 (21.00) Ishockey, herrar, kvartsfinal

  13.00 (22.00) Skridsko,5 000 m damer

  13.15 (22.15) Alpint, storslalom, damer

  14.00 (23.00) Curling, ev särspel, herrar och damer

  16.30 (01.30) Ishockey, herrar, kvartsfinal

  17.00 (02.00) Short track,1 000 m damer, försök,500 m herrar, försök,3 000 m damer, final

  17.00 (02.00) Bob, damer, kval

  19.00 (04.00) Ishockey, herrar, kvartsfinal

  19.00 (04.00) Curling, ev särspel, herrar och damer

  19.15 (04.15) Freestyle, hopp, damer, final

  21.00 (06.00) Ishockey, herrar, kvartsfinal

  Torsdag 25 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, semifinaler, damer

  10.00 (19.00) Nordisk kombination,120 m backe, sprint

  11.00 (20.00) Ishockey, damer, bronsmatch

  11.00 (20.00) Skidor, 4x5 km, damer

  13.00 (22.00) Nordisk kombination,7,5 km sprint

  14.00 (23.00) Curling, herrar, semifinaler

  15.30 (00.30) Ishockey, damer, final

  17.00 (02.00) Konståkning, damer, fria programmet

  18.00 (03.00) Freestyle, hopp, herrar, final

  Fredag 26 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, damer, bronsmatch

  10.00 (19.00) Alpint, slalom, damer

  10.30 (19.30) Snowboard, parallellstorslalom, damer, kval

  11.30 (20.30) Skidskytte, 4x7,5 km, herrar

  12.00 (21.00) Ishockey, herrar, semifinal

  12.30 (21.30) Skridsko, lag, kval, herrar och damer

  13.00 (22.00) Snowboard, parallellstorslalom, damer, final

  13.00 (22.00) Bob fyrmans, kval

  13.00 (22.00) Alpint, slalom, damer

  15.00 (00.00) Curling, damer, final

  18.00 (03.00) Short track,500 m herrar,1 000 m damer,5 000 m lag

  18.30 (03.30) Ishockey, herrar, semifinal

  Lördag 27 februari 2010:

  09.00 (18.00) Curling, bronsmatch, herrar

  10.00 (19.00) Alpint, herrar, slalom

  10.00 (19.00) Snowboard, parallellstorslalom, herrar, kval

  11.30 (20.30) Skidor,30 km masstart, damer

  12.15 (21.15) Snowboard, parallellstorslalom, herrar, final

  12.30 (21.30) Skridsko, lag, final, herrar och damer

  13.00 (22.00) Bob, fyrmans, final

  13.30 (22.30) Alpint, herrar, slalom

  15.00 (00.00) Curling, herrar, final

  19.00 (04.00) Ishockey, herrar, bronsmatch

  Söndag 28 februari 2010:

  09.30 (18.30) Skidor,50 km herrar, masstart

  12.15 (21.15) Ishockey, herrar, final

Källa: SOK.

SENASTE NYTT

Sportbladet

Visa fler
SPORTBLOGGAR
Brennings blogg

Patrik Brenning

Om Aftonbladet