Fransyskan Marion Rolland hade maximal otur i damernas störtlopp.
27-åringen föll efter bara fyra sekunder på ett mycket märkligt sätt.
I dag visade en undersökning att fransyskan slitit av korsbandet i vänster knä.
– Marion hade den minsta kraschen men har ironiskt nog drabbats av de största konsekvenserna, säger Yves Dimier i den franska lagledningen till L'équipe.
Anja Pärson flög 60 meter men klarade sig undan allvarliga skador. Marion Rolland tog tre stavtag och slet av korsbandet i vänster knä.
– Marion hade den minsta kraschen men har ironiskt nog drabbats av de största konsekvenserna, säger Yves Dimier i den franska lagledningen till L'équipe.
Rolland skadade samma knä 2008. Hennes säsong är med alla sannolikhet över.
– Det är en stor besvikelse. För det första eftersom OS är över men också eftersom det troligen krävs en operation och månader av rehabilitering, säger lagledaren Jean-Philippe Vuillet.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...