Tre åkare bland de elva bästa med Charlotte Kallas femteplats som topp.
Det blev de svenska längdskiddamernas facit i Lahtis skiathlon, 7,5+7,5 km.
Kallas chans till en pallplacering i Finland försvann på den inledande klassiska delen där hon slutade tia. Med bra fristilsåkning avancerade hon till femte plats, 40 sekunder från segraren Therese Johaug.
Det blev dubbelt norskt i topp med Marit Björgen på andra plats. Björgen tog därmed över ledningen i den totala världscupen från polskan Justyna Kowalczyk.
Anna Haag slutade nia och Maria Rydqvist blev elva.
– Det var en bra laginsats från de här tre tjejerna. Framför allt gillade jag Marias och Annas offensiva klassiska åkning, sade den svenske damkaptenen Rikard Grip.
I herrloppet över 30 km stod de största blågula förhoppningarna till formstarke Johan Olsson, tre världscupsegrar i vinter. Men Olssons dag förstördes när han hakade i en annan åkare och föll ned i ett dike vid sidan av spåret.