Namn: Jan Eliasson.
Ålder: 69.
Yrke: Toppdiplomat, tidigare utrikesminister.
1. Varför vill du vara med i Svenska Hjältar-juryn?
– Det är viktigt att visa att alla kan vara hjältar. Alla kan inte göra allt, men alla kan göra något. Hjältarna är föredömen för oss alla.
2. Definiera begreppet hjälte i tre ord.
– Våga. Säga. Stopp.
3. Finns det tillfällen när det är förlåtligt att blunda när någon far illa?
– Nej, det finns för många exempel på när vi blundar och inte vill se. Ibland, som när man tar kniven från en vettvilling, måste man ta risker. Eller när man vittnar trots allvarliga hot. Det krävs hjältemod för att inte blunda, ta risker och våga välja att göra det rätta.
4. Många olycksoffer har återfått livet genom akut hjärt- och lungräddning. Har du gått en sådan kurs?
– Ja, i flottan. Det är bra att vara förberedd på det värsta.
5. Minns du någon situation då du ångrar att du inte ingrep?
– 1989 satt jag mitt emot Saddam Hussein och tvingade mig att inte prata om massmordet i Halabja. Men mitt uppdrag den gången var att försöka mäkla fred mellan Iran och Irak – jag frågar mig fortfarande om jag gjorde rätt som teg den gången.
6. Varför är det viktigt att lyfta fram vardagshjältar?
– De är föredömen, de visar vägen. De som vittnar trots att de hotas värnar offren, de värnar rättsstaten. De värnar oss alla.
7. Din egen hjälte?
– Raoul Wallenberg. Han följde instinktivt sin moraliska kompass och räddade tiotusentals ungerska judar från en säker död.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation
...